Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > Turnieje prekwalifikacyjne: Hiszpanie i Finowie jadą do Bułgarii

Turnieje prekwalifikacyjne: Hiszpanie i Finowie jadą do Bułgarii

fot. archiwum

Reprezentacja Hiszpanii wygrała turniej na Słowacji, natomiast Finlandia okazała się najlepsza w Chorwacji. Obie drużyny zapewniły sobie awans do turnieju kwalifikacyjnego, który odbędzie się w Bułgarii. We Francji w finale zagrają Belgowie z Niemcami.

Turniej na Słowacji

W meczu finałowym turnieju w Popradzie zmierzyły się ze sobą dwie najwyżej notowane reprezentacje – Słowacy i Hiszpanie. Patrząc na tegoroczne wyniki za faworytów można było uznać gospodarzy, jednak po zaciętym boju awans do turnieju kwalifikacyjnego uzyskali goście. Pierwsze partia od początku nie układała się po myśli Słowaków. Hiszpanie budowali swoją przewagę, pewnie wygrywając do 20. W drugiej partii do drugiej przerwy technicznej wynik oscylował w okolicy remisu. Po drugiej przerwie technicznej reprezentacji Słowacji udało się zdobyć i utrzymać do końca czteropunktową przewagę. W kolejnej odsłonie ponownie na parkiecie dominowali Hiszpanie, którzy na drugiej przerwie technicznej prowadzili sześcioma punktami. Słowacy jednak zaczęli odrabiać straty, doprowadzając do stanu po 19 i zdobywając w decydującym fragmencie dwupunktowe prowadzenie. W czwartym secie Hiszpanie kontrolowali sytuację od początku do końca, wygrywając do 21. O losach spotkania zadecydował tie-break, zakończony zwycięstwem na przewagi hiszpańskiej drużyny.
Najlepiej punktującym graczem reprezentacji Słowacji był Martin Nemec (22 pkt), natomiast z największą skutecznością atakował Tomáš Kmeť (83%, 10 ataków skończonych na 12 wykonanych). Po stronie hiszpańskiej najwięcej punktów zdobył Iban Perez (27 pkt), a z najskuteczniejszym zawodnikiem w ataku był José Miguel Sugranes (63%, 10 ataków skończonych na 16 wykonanych).

Słowacja – Hiszpania 2:3
(20:25, 25:21, 23:25, 25:21, 15:17)Turniej we Francji

W pierwszym meczu półfinałowym niespodziewanej porażki doznali Francuzi, przegrywając z niżej notowanymi Belgami 2:3. Całe spotkanie rozpoczęło się bardzo niekorzystnie dla gospodarzy, którzy przegrali pierwszego seta 19:25. Do skuteczniejszej gry powrócili w drugiej partii, w której swojemu rywalowi pozwolili zdobyć jedynie 22 pkt. Trzecia partia była najbardziej zacięta i zakończyła się zwycięstwem na przewagi drużyny gości, którzy objęli prowadzenie 2:1. Czwarty set do samego końca był bardzo wyrównany (23:23), jednak dwa decydujące punkty zdobyli trójkolorowi. W piątej partii ponownie zmienił się obraz gry. Belgowie budowali swoją przewagę, zwyciężając do 12 i w całym spotkaniu 3:2. Najwięcej punktów dla Francji zdobył 20-letni Earvin N’Gapeth (28 pkt), dla Belgów natomiast Sam Deroo (21 pkt).

Francja – Belgia 2:3
(19:25, 25:22, 24:26, 25:23, 12:15)

Drugi mecz półfinałowy pomiędzy Czechami a Niemcami rozstrzygnął się w czterech partiach. W pierwszym secie lepsi okazali się Czesi, którzy wygrali do 19, natomiast dwie kolejne odsłony były bardzo zacięte. Drugi set na przewagi wygrali Niemcy, którzy również w trzeciej partii lepiej wytrzymali nerwową końcówkę i zwyciężyli do 23. Czwarta odsłona była już formalnością, Czesi zdemotywowani minimalnymi porażkami, oddali pole rywalom, którzy pewnie wygrali do 16. Najwięcej punktów dla zwycięzców zdobył Björn Andrae (16 pkt), dla reprezentacji Czech natomiast Peter Platenik (18 pkt).

Czechy – Niemcy 1:3
(25:19, 25:27, 23:25, 16:25)

Turniej w Chorwacji

W finałowym spotkaniu turnieju w Osijku po przeciwnych stronach siatki stanęli siatkarze Słowenii i Finlandii. Obie reprezentacje zmierzyły się już w tym roku w meczu barażowym mistrzostw Europy. Zarówno w europejskim czempionacie, jak i dzisiejszym pojedynku lepsi okazali się podopieczni Daniela Castellaniego. Mecz rozpoczął się po myśli reprezentacji Słowenii, która zdominowała swojego rywala, wygrywając pierwszą partię do 15. W drugiej partii ponownie uzyskała wysoką przewagę (17:13), jednak bardzo szybko Finowie doprowadzili do wyrównania (17:17) i przejęli inicjatywę, zwyciężając do 23. Trzeci set był najbardziej wyrównany. Do stanu po 20 obie drużyny grały niemal punkt za punkt. W końcówce jednak tryumfowali Skandynawowie. Czwarta, a zarazem ostania partia meczu, zakończyła się po 27 min pewnym zwycięstwem reprezentacji Finlandii, która tym samym awansowała do europejskiego turnieju kwalifikacyjnego.
Najwięcej punktów dla reprezentacji Słowenii zdobył Mitja Gasparini (21 pkt), atakując z 41% skutecznością. Najlepiej punktującym graczem reprezentacji Finlandii był Antti Siltala, atakujący również ze skutecznością 41%.

Słowenia – Finlandia 1:3
(25:15, 23:25, 22:25, 20:25)

 

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Igrzyska Olimpijskie

Tagi przypisane do artykułu:
, , , , , , , ,

Więcej artykułów z dnia :
2011-11-26

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved