Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > Turnieje prekwalifikacyjne – znamy kolejnych półfinalistów

Turnieje prekwalifikacyjne – znamy kolejnych półfinalistów

W Popradzie do półfinału turnieju prekwalifikacyjnego awansowały Słowacja, Hiszpania, Estonia i Turcja, w Osijeku natomiast Finlandia, Chorwacja, Słowenia i Portugalia. W Tourcoing pewnymi gry w półfinale mogą być Francja, Belgia i Czechy.

Turniej na Słowacji

Ostatni mecz grupy A pomiędzy Hiszpanami i Austriakami decydował o tym, która z drużyn awansuje do półfinału. Zdecydowanym faworytem była reprezentacja Hiszpanii. Początkowo nie radziła sobie z presją, przegrywając pierwszą partię 22:25. Trener Fernando Muñoz nie dokonywał większych zmian (pod koniec pierwszej partii zmienił jedynie Gustavo Delgado na Manuela Sevillano ), a jego podopieczni wraz z biegiem spotkania grali coraz pewniej, wygrywając trzy kolejne sety. Hiszpanie zapewnili sobie w ten sposób 2. miejsce w grupie A i miejsce w półfinale. Najwięcej punktów w meczu zdobyli Iban Perez (27 pkt) i Thomas Zass (18 pkt).

Austria – Hiszpania 1:3
(25:22, 19:25, 19:25, 18:25)

Tabela

1. Słowacja	6	6:1
2. Hiszpania 3 4:4
3. Austria 0 1:6

Mecz pomiędzy Turcją a Estonią kończący rozgrywki w grupie B decydował czy Czarnogóra, czy Estonia uzyskają awans do półfinału. Turcy natomiast walczyli o utrzymanie pozycji lidera. Potencjał obu drużyn wydawał się być porównywalny, co nie przełożyło się na wynik spotkania. Estończycy kontrolowali sytuację w całym meczu, wygrywając w 69 min 3:0. Najlepiej punktującym zawodnikiem Estonii był zawodnik VfB Friedrichshafen – Oliver Venno (17 pkt). Po stronie tureckiej największą liczbę punktów zdobył Emre Batur (16 pkt).

Turniej we Francji

Drugi dzień rozgrywek w grupie A przyniósł pojedynek pomiędzy potencjalnie najsilniejszymi drużynami turnieju – Francją i Niemcami. Dla reprezentacji Niemiec borykającej się z wewnętrznymi problemami było to pierwsze oficjalne spotkanie pod wodzą tymczasowego trenera Stewarta Bernarda, który zastąpił zwolnionego po nieudanych mistrzostwach Europy Raula Lozano. Mecz charakteryzował się rozchwianą dyspozycją obu ekip. W pierwszym secie nasi zachodni sąsiedzi zdeklasowali trójkolorowych, wygrywając do 11. W drugiej i trzeciej partii inicjatywę przejęli Francuzi, by w czwartej partii ponownie nie podjąć walki i przegrać do 12. Tie-break zakończył się zwycięstwem gospodarzy, którzy przed ostatnim meczem mają zapewnione pierwsze miejsce w grupie. Najskuteczniejszymi zawodnikami meczu byli Antonin Rouzier – atakujący ZAKSY Kędzierzyn-Koźle – oraz Robert Kromm – przyjmujący włoskiej Werony (obaj 19 pkt).

Niemcy – Francja 2:3
(25:12, 19:25, 21:25, 25:11, 10:15)

W meczu grupy B drugą porażkę zanotowała reprezentacja Łotwy, tracąc szansę na awans do półfinału. Tym razem Łotysze musieli uznać wyższość Belgów, którzy wygrali w trzech setach do 20, 19 i 19. Najskuteczniejszym zawodnikiem belgijskiej reprezentacji był Sam Deroo (17 pkt), natomiast łotewskiej reprezentacji – Hermans Egleskalns (16 pkt). O pierwszym miejscu w grupie zadecyduje bezpośrednie spotkanie pomiędzy Czechami a Belgami.

Łotwa – Belgia 0:3
(20:25, 19:25, 19:25)

Turniej w Chorwacji

Ostatni mecz grupy A turnieju w Osijeku potwierdził słabą formą podopiecznych Edwina Benne, którzy niespodziewanie ulegli w pięciu setach drużynie gospodarzy, odpadając z rozgrywek. Pomarańczowi rozpoczęli spotkanie mocnym uderzeniem, pewnie wygrywając dwa pierwsze sety. Kryzys drużynę Holandii dopadł w trzeciej partii, w której uległa Chorwatom do 21. O losach spotkania zadecydował czwarty set – po 41 min gry reprezentacja Chorwacji wygrała na przewagi 35:33, wykorzystując dopiero siódmą piłkę setową. Grający na fali zawodnicy z Bałkanów pewnie wygrali tie-break 15:12. Najlepiej punktującym chorwackim zawodnikiem został Igor Omrčen (28 pkt), najwięcej punktów w drużynie Holandii zdobył Niels Klapwijk (31 pkt).

Holandia – Chorwacja 2:3
(25:18, 25:19, 21:25, 33:35, 12:15)

Tabela

1. Finlandia	6	6:1
2. Chorwacja 2 3:5
3. Holandia 1 3:6

Mecz pomiędzy Ukrainą a Słowenią zamykający rozgrywki w grupie B zakończył się zwycięstwem tych drugich 3:1. Początkowo rytm gry narzucali Ukraińcy, którzy wygrali pierwszą partię do 21, a w drugiej prowadzili do stanu 23:22, jednak to Słoweńcy wygrali decydujące piłki i całego seta 24:26. Ukraińcy nie podnieśli się w dalszej części meczu, przegrywając kolejne sety do 21 i 18. Najlepiej punktującym zawodnikiem słoweńskiej reprezentacji został były zawodnik Jastrzębskiego Węgla – Mitja Gasparini (23 pkt), natomiast reprezentacji Ukrainy – Jurij Tomyn (25 pkt).

Ukraina – Słowenia 1:3
(25:21, 24:26, 21:25, 18:25)