Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > Turnieje prekwalifikacyjne – Finlandia i Słowacja grają dalej

Turnieje prekwalifikacyjne – Finlandia i Słowacja grają dalej

Na Słowacji, we Francji i w Chorwacji trwają turnieje prekwalifikacyjne do igrzysk olimpijskich. Miejsce w półfinale zapewnili sobie w środę już Słowacy oraz Finowie, prowadzeni przez Daniela Castellaniego. Pozostałych półfinalistów wyłonią najbliższe mecze.

Turniej na Słowacji

W drugim spotkaniu grupy A Słowacy pokonali Hiszpanów 3:1, potwierdzając swoją dobrą dyspozycję. Tym samym niezależnie od wyniku jutrzejszego spotkania zapewnili sobie 1. miejsce w grupie. Najwięcej emocji przyniosła pierwsza partia meczu – Hiszpanie wygrali na przewagi 28:26, wykorzystując dopiero czwartą piłkę setową. Drugi set zakończył się po 25 min wynikiem 25:18 dla Słowacji. Hiszpanie swoją szansę na objęcie prowadzenia mieli w trzeciej partii, utrzymując prowadzenie do drugiej przerwy technicznej. W końcówce lepsi okazali się jednak Słowacy, wygrywając 25:23. W czwartej partii Słowacy poszli za ciosem, deklasując rywali (25:14). Najskuteczniejszym zawodnikiem drużyny słowackiej był Lukas Divis (21 pkt) – były zawodnik Jastrzębskiego Węgla, natomiast drużyny hiszpańskiej – atakujący Iban Perez (17 pkt).

Hiszpania – Słowacja 1:3
(28:26, 18:25, 23:25, 14:25)

Zdecydowanie więcej emocji przyniosło spotkanie grupy B pomiędzy Estonią a Czarnogórą, zakończone zwycięstwem w pięciu setach tych drugich. Wynik ten oznacza, że Turcji wystarczą dwa sety w meczu z Estonią, aby zapewnić sobie awans do półfinału. Żadna z drużyn nie potrafiła utrzymać skutecznej gry więcej niż przez jednego seta. Czarnogórcy wygrali partie pierwszą i trzecią, Estończycy natomiast drugą i czwartą. W decydującym piątym secie sytuację kontrolowali zawodnicy z Bałkanów, wygrywając 15:11. W wyniku porażki z Turcją przestali się jednak liczyć w walce o 1. miejsce w grupie. Najlepiej punktującym zawodnikiem reprezentacji Czarnogóry był Aleksandar Milivojević (16 pkt), o jeden punkt mniej zdobyli Marko Bojić i Miloš Ćulafić. Najwięcej punktów dla Estonii zdobył środkowy akademików z Warszawy – Ardo Kreek (15 pkt).

Estonia – Czarnogóra 2:3
(23:25, 25:21, 22:25, 25:14, 11:15)

Turniej we Francji

Meczem Czech z Łotwą zainaugurowany został turniej we francuskim mieście Tourcoing. Pojedynek grupy B przyniósł wiele emocji, a w pewnym momencie pachniało sensacją, jednak ostateczne zwycięstwo odnieśli faworyzowani Czesi. Pierwszy set zakończył się niespodziewanie pewnym zwycięstwem Łotyszów. W drugiej partii wydawało się, że to również drużyna znad Bałtyku wyjdzie zwycięsko, w pewnym momencie osiągając nawet pięciopunktowe prowadzenie (18:13), jednak Czesi regularnie odrabiali straty, w końcówce doprowadzając do remisu (24:24) i zdobywając dwa ostatnie oczka partii (26:24). Trzeci set przeszedł bez historii – 25:20 dla Czechów. Kiedy wydawało się, że nasi sąsiedzi przejęli kontrolę nad spotkaniem, zawodnicy z Łotwy podnieśli się w partii czwartej, wygrywając po wyrównanej grze 25:23. W tie-breaku gra toczyła się niemal punkt za punkt. Ostatecznie lepsi okazali się Czesi, którzy wygrali 16:14. Najwięcej punktów w reprezentacji Czech zdobył Jan Stokr (34 pkt), natomiast w reprezentacji Łotwy zawodnik belgijskiego Noliko Maaseik – Hermans Egleskalns (36 pkt).

Czechy – Łotwa 3:2
(21:25, 26:24, 25:20, 23:25, 16:14)

W meczu grupy A Francuzi nie dali szans Grekom, wygrywając w nieco ponad godzinę 3:0. Swoją szansę reprezentacja Grecji miała zarówno w pierwszym, jak i drugim secie, w których przez dłuższy czas utrzymywała się na prowadzeniu. Greccy zawodnicy nie umieli jednak utrzymać równego poziomu, przegrywając decydujące punkty. Trzeci set był tylko formalnością – gospodarze podbudowani swoją grą zdominowali swojego przeciwnika, wygrywając 25:12. Wyróżniającym się zawodnikiem wśród trójkolorowych był powracający do łask trenera Earvin N’Gapeth, który zdobył 19 pkt, atakując ze skutecznością 75%. W greckiej drużynie najwięcej punktów zdobył Mitar Tzourtis (16 pkt).

Francja – Grecja 3:0
(25:23, 25:22, 25:12)

Turniej w Chorwacji

Drugą drużyną, która już dziś może cieszyć się z awansu do półfinału jest Finlandia, która pokonała w swoim drugim spotkaniu Chorwację 3:0. Podopieczni Daniela Castellaniego źle weszli w spotkanie, oddając inicjatywę swojemu przeciwnikowi (4:8, 7:12). Po drugiej przerwie technicznej obraz gry zaczął się zmieniać, co doprowadziło do remisu 19:19. Zacięta końcówka należała do Finów, którzy wygrali 26:24. W drugim secie Skandynawowie spokojnie budowali swoją przewagę, co pozwoliło im odnieść zwycięstwo 25:23. W trzecim wyrównana gra toczyła się jedynie do stanu po 10. Od tego momentu gospodarze zupełnie pogubili się, przegrywając do 16. Po raz kolejny najlepiej punktującym zawodnikiem fińskim został Mikko Oivanen (16 pkt). Najwięcej punktów dla Chorwacji zdobyła największa gwiazda reprezentacji grająca we włoskie Maceracie – Igor Omrčen (22 pkt).

Chorwacja – Finlandia 0:3
(24:26, 23:25, 16:25)

W spotkaniu grupy B po wczorajszym zwycięstwie Portugalczycy nie podołali Słoweńcom, ulegając po pięciosetowym boju. O tym, która z drużyn awansuje do półfinału zadecyduje więc ostatnie spotkanie pomiędzy Ukrainą a Słowenią. Portugalczycy żałować mogą tym bardziej, że wygrali po ciężkiej walce dwa pierwsze sety (28:26, 25:19), po których odmieniona drużyna Słowenii zdołała doprowadzić do tie-breaka. W piątym secie większą odpornością psychiczną wykazali się Słoweńcy, wygrywając 20:18. Tak jak we wczorajszym spotkaniu najskuteczniejszym portugalskim zawodnikiem był Marco Evan Ferreira (23 pkt). Wśród słoweńskich zawodników najwięcej oczek zdobył Andrej Flajs (16 pkt).

Słowenia – Portugalia 3:2
(26:28, 19:25, 25:19, 25:23, 20:18)