Strona Główna > Aktualności > turnieje światowe > Turnieje prekwalifikacyjne – zwycięstwa faworytów

Turnieje prekwalifikacyjne – zwycięstwa faworytów

Rozpoczęła się kolejna faza europejskich kwalifikacji do Igrzysk Olimpijskich w Londynie. Do europejskiego turnieju kwalifikacyjnego awans uzyskają zwycięzcy poszczególnych turniejów, chyba że drużyny z Europy uzyskają awans na igrzyska w Pucharze Świata.

Turniej na Słowacji

W pierwszym meczu grupy A turnieju w Popradzie zmierzyły się ze sobą Słowacja z Austrią. Drużyna gospodarzy, prowadzona przez nowego trenera – Štefana Chrtianskiego, występowała w roli faworyta po bardzo udanym sezonie (zwycięstwo w Lidze Europejskiej, najlepszy występ w mistrzostwach Europy od czasu rozpadu Czechosłowacji). Austria tydzień przed początkiem turnieju rozegrała dwa sparingi z Czarnogórą bez publiczności, pierwsze spotkanie przegrywając 2:3, a drugie wygrywając 3:2. Cały pojedynek zakończył się zgodnie z przewidywaniami – zwycięstwem naszych południowych sąsiadów 3:0. Jedynie w pierwszym secie oba zespoły prowadziły równorzędną grę. Na pierwszej przerwie technicznej Austriacy osiągnęli nawet dwupunktowe prowadzenie, a na drugiej przegrywali jedynie jednym oczkiem, jednak skuteczna gra w końcówce dała zwycięstwo gospodarzom 25:21. Drugi i trzeci set w pełni kontrolowali Słowacy, którzy szybko osiągali wysoką przewagę. Mecz trwał nieco ponad godzinę (74 min). Najlepiej punktującym po stronie słowackiej był Martin Nemec (18 pkt, w tym 6 pkt blokiem), natomiast po stronie austriackiej Philip Schneider (6 pkt).

Słowacja – Austria 3:0
(25:21, 25:14, 25:19)

Pierwsze spotkanie grupy B zakończyło się po 60 min szybkim zwycięstwem Turków nad Czarnogórzanami. Przed turniejem Turcja rozgrywała mecze kontrolne z Finlandią, prowadząc wyrównaną grę. W drużynie Turcji występował były gracz AZS Olsztyn Sinan Cem Tanik, natomiast w drużynie Czarnogóry – zawodnik Resovii Rzeszów Marko Bojić. W wyniku niesatysfakcjonującej gry Marko Bojić w drugim secie został zmieniony przez Bojana Dukicia, który został najlepiej punktującym (8 pkt) i najlepiej atakującym (70%) zawodnikiem swojego zespołu. W drużynie tureckiej wszyscy gracze utrzymali skuteczność ataku powyżej 60%, a najwięcej punktów zdobył Burutay Subasi (13 pkt).

Czarnogóra – Turcja 0:3
(19:25, 20:25, 18:25)

Turniej w Chorwacji

Pierwszy mecz grupy A turnieju w chorwackim Osijku zakończył się zwycięstwem Finlandii 3:1. Holendrzy nadal nie mogą podnieść się z kryzysu – po braku awansu do mistrzostw Europy i niezadowalającym występie w Lidze Europejskiej oddala się od nich także perspektywa awansu do głównego olimpijskiego turnieju kwalifikacyjnego. W fińskiej drużynie prowadzonej przez Daniela Castellaniego najskuteczniejszym zawodnikiem był Mikko Oivanen (22 pkt) grający w obecnym sezonie w Treflu Gdańsk. Najlepiej punktującym holenderskim zawodnikiem został Niels Klapwijk (16 pkt).

Finlandia – Holandia 3:1
(25:23, 19:25, 25:19, 25:20)

W spotkaniu grupy B po dwóch stronach siatki stanęły Portugalia i Ukraina. Portugalczycy tradycyjnie w ramach przygotowań do kwalifikacji sparował ze swoim wschodnim sąsiadem z Półwyspu Iberyjskiego, przegrywając wszystkie trzy sparingi (2:3, 0:3, 0:3). Nie przełożyło się to jednak na grę w samym turnieju, gdzie występująca w roli faworyta Portugalia pokonała bez straty seta swojego przeciwnika. Ukraińscy siatkarze nie wykorzystali swojej szansy przede wszystkim w pierwszym secie, w którym utrzymywali się na prowadzeniu do 20 pkt, a od stanu 21:21 nie zdobyli już punktu. W drugiej partii Portugalczycy wygrali 25:18. Trzecia partia była najbardziej wyrównana, jednak dwupunktowa przewaga uzyskana pod sam koniec spotkania (24:22), wystarczyła Portugalii na wygraną 25:23 i całego spotkania 3:0. Najskuteczniejszym zawodnikiem w zwycięskiej drużynie został Marco Evan Ferreira (16 pkt), natomiast w zespole Ukrainy – Jawgien Kapajew (9 pkt). W drużynie Ukrainy przez dwa sety grał Sergiej Kapelus – zawodnik ZAKSY Kędzierzyn-Koźle. Do kadry nie został powołany natomiast Oleksandr Stacenko, obecnie zawodnik Automobilistu, w poprzednim sezonie gracz AZS Politechnika Warszawska.

Portugalia – Ukraina 3:0
(25:21, 25:18, 25:23)