Strona Główna > Aktualności > Puchar Polski > PP: Będzinianie awansują do kolejnej rundy

PP: Będzinianie awansują do kolejnej rundy

W trzeciej rundzie Pucharu Polski MKS MOS Interpromex Będzin w łagiskiej hali pokonał po zaciętym, pięciosetowym pojedynku Siatkarza Wieluń i awansował tym samym do kolejnej rundy, w której zagra z ekipą Wandy Kraków.

Ostatni raz oba zespoły spotkały się prawie równo 3 lata temu, także w III rundzie Pucharu Polski, wtedy górą byli przyjezdni. Pierwszy punkt dla gości zdobył kiwką były zawodnik Będzina – rozgrywający Mateusz Leszczawski. Następnie po dwóch blokach Jarosława Lecha na Wójtowiczu Siatkarz Wieluń prowadził 6:2. Straty z początku seta miejscowym udało się odrobić dopiero w połowie seta po skutecznej grze środkowego Bartosz Dzierżanowskiego (15:15), który w kolejnej akcji dał już prowadzenie. Po serii wymiany ciosów kilka błędów własnych popełnili gospodarze, które przesądziły o porażce w tym secie 22:25. Pod koniec seta pojawił się na parkiecie jeszcze jeden były zawodnik z Będzina – Tomasz Tomczyk, który tutaj rozpoczynał swoją siatkarską przygodę.

Początek drugiego seta był odzwierciedleniem pierwszego, z tymże na korzyść Będzina. Dwukrotnie po rząd Mateusz Zarankiewicz w pojedynkę zablokował Konrada Pałygę (6:2). Gospodarze poszli za ciosem i świetną grą w bloku oraz zagrywką Damiana Millera uzyskali bardzo wysoką przewagę 17:8, której nie oddali do końca seta, wygrywając 25:16. Seta zakończył ze środka Bartosz Schmidt, który wszedł w końcówce.

Set trzeci wyrównany był tylko do stanu 10:10, potem Marcin Kantor zagrywką oraz Damian Miller w ataku skutecznie wypunktowali gości (14:11), a następnie sędzia ukarał żółtą kartką Mateucza Leszczawskiego. Słaba dyspozycja gości w ataku w tym secie (37%) dała o sobie znać po raz kolejny przy stanie 19:15, gdy przy stacjonarnej zagrywce Dzierżanowskiego Jarosław Lech nie mógł skończyć akcji zespołu (22:15). Set zakończył się zwycięstwem gospodarzy 25:18.

Wydawać by się mogło, że kolejny set będzie formalnością, ponieważ MKS MOS prowadził już 5:3 i kontynuowali bardzo dobrą grę z poprzednich partii, ale nagle gospodarze stracili skuteczność w ataku oraz przewagę punktową (7:10). W każdym poprzednim secie trener Rafał Legień w połowie seta przeprowadzał podwójną zmianę Łapuszyński-Michalak i tak było i tym razem, lecz pojawili się znacznie wcześniej, co okazało się dobrym ruchem, bo Adam Łapuszyński wyprowadził swój zespół na minimalne prowadzenie 20:19. Wyrównał znowu bardzo aktywny Jarosław Lech, a potem dwukrotnie blokiem zapunktował Konrad Pałyga (20:22). Asem serwisowym Tomasza Zychly zakończył się set 25:22 dla Wielunia.

W tie-breaku będzinianie byli bardzo zmotywowani do zwycięstwa, co widać było na boisku. Przy stanie 3:3 Zychla zablokował Zarankiewicza, a ten szybko zrehabilitował się w ataku oraz dwukrotnie serwując bezpośrednio w pole rywali (6:4). Na zmianę stron MKS prowadził 8:5. Wielunianie starali się odrobić straty, co udało im się w samej końcówce, gdy bronili już piłki meczowe. Wyrównał na 14:14 Adrian Buchowski blokując Kantora. Mógł jeszcze dać kolejną szansę swojej drużynie, ale zaatakował w antenkę i to siatkarze MKSu mogli cieszyć się ze zwycięstwa.

W kolejnej rundzie MKS MOS Będzin zmierzy się za dwa tygodnie w wyjazdowym spotkaniu z Wandą Kraków, a już w najbliższą sobotę ponownie zagrają z Siatkarzem Wieluń w ramach rozgrywek I ligi.

MKS MOS Będzin – Siatkarz Wieluń 3:2
(21:25, 25:16, 25:18, 22:25, 16:14)

MKS MOS Będzin: M. Zarankiewicz (16), D. Miller (13), G. Wójtowicz (5), D. Syguła (1), B. Dzierżanowski (19), S. Szczygieł (6), M. Potera (libero) oraz B. Szmidt (1), T. Michalak, M. Kantor (7), A. Łapuszyński (6).
Siatkarz Wieluń: T. Zychla (9), K. Pałyga (7), M. Schamlewski (4), M. Leszczawski (3), A. Buchowski (15), J. Lech (25), M. Dąbrowny (libero) oraz M. Sarnecki, T. Tomczyk.