Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > Wojciech Janas: Każdy z elementów jest ważny

Wojciech Janas: Każdy z elementów jest ważny

fot. archiwum

Na co dzień pozostaje nieco w cieniu, jednak jego funkcja w zespole jest niezwykle odpowiedzialna - Staram się swoją pracę wykonać jak najlepiej - mówi Wojciech Janas, trener od przygotowania fizycznego siatkarzy bydgoskiej Delecty.

Anna Falk: Od kilku lat dbasz o przygotowanie fizyczne zawodników Delecty. Jest to chyba niezwykle odpowiedzialna funkcja?

Wojciech Janas: – Myślę, że to tak samo odpowiedzialne zadanie jak każde inne w sztabie szkoleniowym. Po prostu staram się swoją pracę wykonać jak najlepiej.

Najważniejszym i zarazem tym najbardziej intensywnym okresem pracy są chyba przygotowania przedsezonowe. To kluczowy czas dla Ciebie – jako trenera i dla zawodników?– Zgadzam się. Pierwszy okres przygotowań poświęca się przede wszystkim na przygotowanie motoryczne zawodników. Czas ten sprzyja ciężkiej pracy fizycznej.

To co wypracowaliście w trakcie okresu przygotowawczego ma procentować w sezonie. Jesteś zadowolony z tego, co udało się zrobić?

– Jestem bardzo zadowolony z przygotowań, gdyż udało się zrealizować plan niemal w 100%. Poza tym w klubie niczego nie zabrakło. Jeśli chodzi o sprzęt potrzebny do przygotowań, suplementację, czy też warunki przygotowań to w Delekcie jest wszystko. Naprawdę profesjonalnie i komfortowo.

Pozycje, na których grają zawodnicy mają zapewne znaczenie przy układaniu dla nich planu treningowego. Z jak dużymi różnicami mamy do czynienia?

– Oczywiście, niewielkie różnice są i muszą być. Zależy to od uwarunkowań fizycznych, jak i predyspozycji motorycznych. Niektórzy zawodnicy potrzebują więcej siły, inni dynamiki, jeszcze inny szybkości.

Czy fakt, iż z większością zawodników miałeś już okazję współpracować w poprzednich sezonach ułatwia Ci zadanie podczas opracowywania dla nich planu treningowego?

– Tak, pomaga. Przed rozpoczęciem każdych przygotowań wykonuje wiele badań mających na celu ustalenie w jakiej dyspozycji znajduje się zawodnik. Mając badania z paru lat mogę je porównać, poza tym widzę jaki progres ma dany zawodnik.

Na ile twoje zadanie jest utrudnione w przypadku siatkarzy, którzy dołączają do zespołu po turniejach reprezentacyjnych. Wtedy bazą jest to, co wypracowali podczas zgrupowań kadry?

– Z tym nie ma zbytniego problemu, zarówno Michał Masny jak i Antti Siltala są profesjonalistami i jestem pewien, że na zgrupowaniu kadry wykonują ciężką i dobrą pracę. Zresztą znam trenerów przygotowania fizycznego kadry Finlandii i Słowacji, więc wiem jakim cyklem i w jakiej dyspozycji są obaj zawodnicy.

Tegoroczny sezon jest chyba nieco łatwiejszy, bowiem toczy się w spokojniejszym tempie niż poprzedni. Jest czas na tzw. mikro cykl treningowy.

– Jest spokojniej i można zastosować mikro cykle przygotowań. W czasie przerwy w lidze będzie można popracować nad motorycznością.

Mówi się jednak, że kluczowa jest psychika zawodnika. To ona pozwala na wykorzystanie tych największych pokładów energii i skorzystanie z tego, nad czym pracowało się przed sezonem

– Myślę, że każdy z elementów jest ważny u zawodników. Również psychika. Zresztą ściśle jest to powiązane z motoryką. Mamy zresztą osobną dziedzinę jaką jest psychomotoryka, która jest równie istotna dla zawodników.

* rozmawiała Anna Falk (Delecta Bydgoszcz)

źródło: delectabydgoszcz.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
PlusLiga

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2011-11-18

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved