Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski kobiet > Przymusowy orzełek? W siatkówce nie przejdzie

Przymusowy orzełek? W siatkówce nie przejdzie

fot. archiwum

Po burzy o brak "orzełka" na koszulkach piłkarzy, posłowie zaproponowali ustawę, która regulowałaby tę kwestię. Reprezentanci Polski mieliby obowiązek eksponowania godła na strojach reprezentacyjnych. W siatkówce takie rozwiązanie nie przejdzie.

Używania orzełka i innych symboli narodowych zabrania Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej.

– Art. 13 ustawy o sporcie mówi o tym, że reprezentanci Polski mają prawo do używania godła narodowego na swoich koszulkach. Chcemy małej zmianyzamiast prawa do używania narzucić obowiązek reprezentantom Polski używania godła narodowego na ich strojach reprezentacyjnych – powiedział poseł PO Andrzej Biernat.

Z tym że już wiadomo, że w przypadku reprezentacji siatkarskich takie rozwiązanie w ogóle nie wchodzi w grę.Na koszulkach polskich siatkarzy i siatkarek od lat nie ma orzełka, który został wyparty przez flagę. – To wszystko jest określone w przepisach FIVB – mówi eurosport.pl były dyrektor reprezentacji Polski siatkarzy Witold Roman.W przepisach określone są wysokość i szerokość tego pola, wielkość liter, czcionka, a nawet to, że można użyć albo angielskojęzycznego skrótu kraju, albo całej nazwy. FIVB nie określiła, w jakim języku ma być ta nazwa. My skorzystaliśmy z tej furtki i jesteśmy jedynym krajem na świecie, który ma napis w ojczystym języku – wylicza Roman.

Problem w tym, że pole na eksponowanie symboli narodowych jest podłużne. Gdyby trzeba było zmieścić tam orzełka, musiałby być mocno zdeformowany.

Witold Roman ma inne rozwiązanie. – Najprościej by było, gdyby z flagi stworzyć banderę, czyli flagę z symbolem. Wtedy orzełek znalazłby się na fladze. W takich koszulkach można czasem zobaczyć Rosjan – proponuje.

 

źródło: eurosport.pl

nadesłał:

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved