Strona Główna > Aktualności > II liga kobiet > II liga K: Wyjazdowa porażka Sokoła Katowice

II liga K: Wyjazdowa porażka Sokoła Katowice

Nie udał się wyjazd siatkarek Sokoła 43 AZS AWF Katowice na mecz do Częstochowy. Jadąc w roli zdecydowanego faworyta siatkarki z Katowic nie potrafiły utrzymać równego poziomu gry przez całe spotkanie, a przez to poległy pod Jasną Górą 2:3.

Mało kto, ze zgromadzonych kibiców w hali Politechniki mógł po pierwszym secie przypuszczać, że ten mecz będzie miał tak dramatyczny i emocjonujący przebieg. W pierwszym secie sokolanki zagrały tak jak po liderze grupy można się było spodziewać. Od początku wypracowały sobie kilku punktową przewagę. Dobrze funkcjonowała zagrywka, która pozwoliła ustawić skuteczny blok i obronę, przekładało się to na dobrą grę rozgrywającej Fatimy Piasty. Szybkie precyzyjne rozegranie pozwoliło wyprowadzać skuteczne kontrataki. Osiem błędów własnych 8 gospodyń przy dwóch popełnionych przez katowiczanki pozwoliło spokojnie wygrać seta.

Jednak kolejne dwie partie to anty siatkówka w wykonaniu sokolanek. Z dobrej gry nie pozostało nic. Gdzieś zniknęło dobre przyjęcie zagrywki, rozgrywająca drużyny z Katowic zmuszona została do „wystawiania" piłek sytuacyjnych do skrzydeł, które nagle raziły nieskutecznością. Środkowe przy złym przyjęciu również niewiele mogły pomóc. Dodatkowo zawodniczki zaczęły popełniać seryjnie proste, indywidualne błędy techniczne. Dotkliwa porażka w secie drugim 15:25 stała się faktem.

Można było mieć nadzieję, że drużyna widząc, że ucieka im zgarnięcie pełnej puli wróci do gry z pierwszej partii. Tak się jednak nie stało. Przyjezdne w dalszym ciągu miały problem z przyjęciem zagrywki, a także ze skutecznością na lewym ataku. Trener Krzysztof Zabielny próbował ratować wynik zmianami. Za słabo spisującą się tego dnia Katarzynę Bartlak weszła Dominika Zajkowska. Pomimo tego, że wprowadziła ona trochę ożywienia na boisku, to również miała problemy ze skończeniem swoich ataków. Zajkowska nie mogąc przebić się przez szczelny blok częstochowianek kilkakrotnie próbowała go obić, co zaczęło się jej udawać. Kolejny set, w którym poważnym mankamentem drużyny były błędy własne, oddając w ten sposób rywalkom aż 13 punktów. Gospodynie zakończyły seta wynikiem 25:21.

Sytuacja przyjezdnych stała się dość nieciekawa. Zamiast kompletu punktów zanosiło się, że mogą wrócić z Częstochowy z zerowym dorobkiem i porażką. Również początek 4 seta nie napawał optymizmem. Jedynie Karolina Pawłowska i Wanda Cholewa grały na dobrym poziomie próbując walczyć o „dodatni" wynik w ataku. Ponadto Karolina Pawłowska była najpewniejszym punktem w przyjęciu zagrywki. Z kolei Wanda Cholewa bardzo dobrze spisywała się w polu zagrywki posyłając dwa asy serwisowe i kilka bardzo trudnych zagrywek. To zmobilizowało sokolanki do walki, które wygrały czwartego seta 25:17 i doprowadziły do piątej, decydującej partii.

Na parkiecie pozostała Dominika Zajkowska. Początek seta ułożył się po myśli przyjezdnych, które wyszły na prowadzenie 4:2. Jednak powróciła zmora katowiczanek i nagle po kilku błędach własnych zrobiło się 5:4 dla Politechniki. Zmiana stron nastąpiła przy stanie 8:6 dla gospodyń. Później utrzymywała się trzypunktowa przewaga częstochowianek. Katowiczanki poderwały się do walki i udało się im dojść rywalki przy stanie 13:13. Od tego momentu rozgorzała walka punkt za punkt. Po stronie przyjezdnych wynik trzymają Pawłowska i Cholewa, którym ręka ani przez moment nie drży w ataku. Na nieszczęście sokolanek w decydujących momentach tego meczu obie skrzydłowe znalazły się w drugiej linii i zabrakło armaty, która skończyłaby którąś z wystawionych piłek do lewego skrzydła. Porażka akademiczek z Katowic 19:17 i cały mecz wygrała Politechnika Częstochowska 3 : 2.

Politechnika Częstochowa – Sokół 43 AZS AWF Katowice 3:2
(14:25, 25:15, 25:21, 17:25, 19:17)