Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > Kwalifikacje do IO: Bułgarki awansowały do turnieju kontynentalnego

Kwalifikacje do IO: Bułgarki awansowały do turnieju kontynentalnego

Siatkarki Bułgarii po wygranej 3:2 z Azerbejdżanem w finale jednego z turniejów prekwalifikacyjnych, zapewniły sobie awans do przyszłorocznego turnieju kontynentalnego. O awans w niedzielę walczyć będą także Rumunia z Rosją oraz Chorwacja z Holandią.

Turniej w Azerbejdżanie

Siatkarki Bułgarii, po kompletnie dla nich nieudanych mistrzostwach Europy, odniosły w końcu jakiś sukces. W finale turnieju prekwalifikacyjnego w Baku pokonały po tie-breaku zespół gospodyń i awansowały tym samym do turnieju kontynentalnego, który odbędzie się w przyszłym roku.

Wygrana nie przyszła Bułgarkom łatwo, chociaż po pierwszym secie wygranym do 12 można było odnieść wrażenie, że siatkarki z Azerbejdżanu nie podejmą walki. W drugiej partii to one jednak były górą, podobnie jak w czwartej, gdy doprowadziły do wyrównania 2:2. W decydującym secie od początku do końca ton grze nadawały Bułgarki, wygrywając ostatecznie 15:9. 13 punktów dla zespołu gospodyń zdobyła Ksenia Kwalienko, o punkt mniej Anastazja Grubanowa oraz Odina Alijewa. W drużynie Bułgarii najskuteczniejsza była Elica Wasilijewa (10 punktów).

finał:
Azerbejdżan – Bułgaria 2:3
(12:25, 25:21, 18:25, 25:15, 9:15)

awans – Bułgaria

Turniej w Rosji

Mecze półfinałowe turnieju rozgrywanego w Kaliningradzie pozbawione były emocji. Rosjanki w trzech szybkich setach pokazały miejsce w szeregu reprezentacji Hiszpanii, nie pozwalając rywalkom w żadnym z trzech setów przekroczyć granicy 20 punktów. Najskuteczniejsze w rosyjskiej ekipie były Ljubow Saszkowa (10 pkt.) i Jekaterina Gamowa (17)

W niedzielnym meczu finałowym siatkarki Rosji zmierzą się z reprezentacją Rumunii, która w półfinale pokonała 3:1 Belgię. Mecz zaczął się dobrze dla siatkarek z Beneluksu, które wygrały pierwsza partię do 19. W drugim secie po zaciętej końcówce triumfowały siatkarki Rumunii, które nie wypuściły swej szansy z rąk. W trzeciej i czwartej partii pokonały rywalki do 21 i awansowały do finału.

półfinały:
Rosja – Hiszpania 3:0
(25:14, 25:10, 25:15)

Rumunia – Belgia 3:1
(19:25, 27:25, 25:21, 25:21)

Turniej w Chorwacji

W niedzielnym finale w chorwackim Poreczu gospodynie zmierzą się z reprezentacją Holandii. Chorwatki w półfinale wygrały 3:1 z Izraelem, a świetny mecz rozegrała najskuteczniejsza w zespole Sanja Popovic. W drugim meczu półfinałowym "Oranjes" bez straty seta wygrały z reprezentacją Francji. W składzie zwyciężczyń zagrały znane z polskich parkietów ligowych Debby Stam-Pilon (13 pkt.) i Caroline Wensink (5). W zespole "trójkolorowych" cały mecz, zdobywając 7 punktów, rozegrała Veronika Hudima.