Strona Główna > Aktualności > turnieje światowe > Siatkarki z Europy walczą o Londyn

Siatkarki z Europy walczą o Londyn

W Rosji, Chorwacji i Azerbejdżanie trwają turnieje prekfalifikacyjne do Igrzysk Olimpijskich. Szans na awans nie mają już siatkarki z Węgier, pewne gry w półfinałach są Czeszki, Ukrainki i Bułgarki. Przed nimi jednak jeszcze daleka droga.

Turniej w Rosji

Nie było niespodzianek w pierwszym dniu turnieju prekwalifikacyjnego w Kaliningradzie. W grupie A Rosjanki pewnie w trzech setach pokonały reprezentację Słowacji i są pewne gry w półfinałach. W czwartek podopieczne trenera Owczynnikowa zmierza się z Belgijkami, a zapewne piątkowy mecz Słowacja – Belgia zadecyduje o tym, kto oprócz gospodyń zagra w półfinałach.

W grupie B siatkarki Rumunii pokonały 3:0 Austrię. W trzecim secie Austriaczki były blisko przechylenia szali zwycięstwa na swoją korzyść, jednak przegrały po zaciętej końcówce. W czwartek Rumunki staną naprzeciwko reprezentacji Hiszpanii.

Rosja – Słowacja 3:0
(25:14, 25:18, 25:11)

Rumunia – Austria 3:0
(25:23, 25:14, 26:24)

Turniej w Chorwacji

W środę zmagania rozpoczęły również zespoły narodowe w chorwackim Poreczu. Wiele emocji przyniósł mecz pomiędzy reprezentacjami Izraela i Grecji. Greczynki rozpoczęły od mocnego uderzenia, wygrywając pierwszego seta do 12, potem jednak siatkarki z Izraela wyrównały stan spotkania i wyszły na prowadzenie. Greczynki po zaciętej końcówce czwartego seta doprowadziły jeszcze do tie-breaka, jednak w decydującej partii musiały ponownie uznać wyższość rywalek. W czwartek do gry wkracza reprezentacja Holandii, która zmierzy się z Izraelem.

W drugiej grupie Chorwatki nie miały zbyt wielu problemów z pokonaniem reprezentacji Szwecji. Jutro gospodynie turnieju prekwalifikacyjnego czeka o wiele trudniejsze zadanie – zagrają z reprezentacją Francji.

Izrael – Grecja 3:2
(12:25, 25:22, 25:23, 27:29, 15:12)

Chorwacja – Szwecja 3:0
(25:15, 25:13, 25:16)

Turniej w Azerbejdżanie

Po drugim dniu rywalizacji w Baku pewne gry w półfinałach są już reprezentacje Czech i Ukrainy. Czeszki w środę pokonały bez straty seta siatkarki z Węgier, dla których była to już druga porażka. W czwartek zespoły Czech i Ukrainy zagrają o pierwsze miejsce w grupie.

Swój pierwszy mecz rozegrała reprezentacja gospodyń i niestety dla licznie zgromadzonych kibiców, przegrała. Azerki prowadziły już z Bułgarią 1:0, potem 2:1, jednak uległy rywalkom w tie-breaku do 7. Bułgarki po drugiej wygranej są już pewne zwycięstwa w grupie i gry w półfinale, Azerki muszą jeszcze w czwartek pokonać reprezentację Danii.

Czechy – Węgry 3:0
(25:18, 25:21, 25:17)

Azerbejdżan – Bułgaria 2:3
(25:18, 19:25, 25:19, 23:25, 7:15)