Strona Główna > Aktualności > I liga kobiet > I liga K: Derby Mazowsza dla legionowianek

I liga K: Derby Mazowsza dla legionowianek

Zwycięstwem Siódemki Legionovia Legionowo zakończyły się derby Mazowsza. W Radomiu, gdzie rozgrywany był mecz 6. kolejki spotkań I ligi kobiet, miejscowy Jadar AZS Politechnika uległ beniaminkowi z Legionowa 1:3.

Derby pomiędzy Jadarem AZS Politechnika Radom, a Siódemką Legionovia mogły się podobać kibicom zgromadzonym w hali przy Chrobrego. Potężne ataki i spektakularne obrony były długo oklaskiwane na radomskich trybunach. Jednak zanim rozpoczęło się spotkanie obaj trenerzy przygotowali małą porcję siatkarskich szachów. W wyjściowym składzie legionowianek pojawiła się nie grająca przed tygodniem z powodu kontuzji Małgorzata Plebanek oraz Jolanta Studzienna. W szeregach Jadaru w miejsce grającej przeciwko Sparcie Sandry Cabańskiej, weszła Marta Natanek będąca najskuteczniejszą zawodniczkom miejscowych w pierwszej odsłonie meczu.

Już na początku pierwszej partii zarysowała się przewaga zespołu Wojciecha Lalka, który po akcjach Jolanty Studziennej i Marty Łukaszewskiej prowadził 6:3. Trzypunktowa przewaga przyjezdnych utrzymywała się do stanu 9:6, wówczas straty zaczęły odrabiać zawodniczki z Radomia. Po kontrach Aleksandry Theis i Marty Natanek na tablicy wyników było 9:9. Przez całego seta podopieczne Jacka Skroka koncertowo grały w obronie, przyprawiając legionowianki o ból głowy. Potężne ataki Łukaszewskiej i spółki podbijane były przez defensywę radomskich akademiczek. Od stanu 14:14 to miejscowe zaczęły delikatnie przejmować inicjatywę w tym spotkaniu. Ataki trójki: Natanek, Kijakova, Hawryła dały ekipie Jadaru AZS Politechnika dwupunktowe prowadzenie, ale błędy własne nie pozwoliły wypracować znacznej przewagi. Przy stanie 21:20 legionowianki z ogromnym poświęceniem starały się wybronić piłkę Theis, następnie pojedynek jeden na jeden ze Studzienną wygrała Katarzyna Ciesielska, a Kijakova obiła podwójny blok i gospodynie prowadziły 24:20. Po chwili beniaminek z Radomia mógł się cieszyć z prowadzenia w meczu 1:0 po niefortunnym odbiciu piłki przez Jolantę Studzienną (25:20).

Jak duża nerwowość panowała na boisku najlepiej obrazuje początek kolejnej partii. Oba zespoły nawzajem obdarowywały się punktami, popełniając banalne błędy. Dopiero przy stanie 4:2 dla Siódemki pierwszy atak w tym secie skończyła Kijakova, jednak słowacka przyjmująca, aby dokonać tej sztuki potrzebowała aż trzech prób. Dotąd obrona, która była najlepszą bronią radomianek, stała się największym atutem ekipy Wojciecha Lalka. Legionowiankom udało się wyłączyć z gry Natanek, którą na boisku zastąpiła Sandra Cabańska, a także niemal "zamęczyć" plasowanymi i kiwanymi piłkami Michalinę Jagodzińską. Libero Jadaru rozegrała bardzo dobre zawody i całkowicie zasłużenie została wybrana najlepszą, radomską zawodniczką meczu. Od stanu 7:7 seria bloków Anny Sołodkowicz i Kingi Bąk dała przyjezdnym pięciopunktowe prowadzenie (12:7). Dobrą passę legionowianek przerwała dopiero Kijakova przedzierając się przez podwójny blok gości (12:8). Gdy kolejne kontrataki wykorzystała Sołodkowicz, przewaga gości ponownie zaczęła rosnąć, a po bloku Łukaszewskiej na Theis wynosiła już osiem punktów (17:9). Wysokie prowadzenie nieco uśpiło czujność zawodniczek Siódemki. Radomianki zaczęły odrabiać straty, a przy stanie 20:15 o czas poprosił Wojciech Lalek. Rozmowa z trenerem podziałała na zespół gości na tyle motywująco, że to do nich należało pięć kolejnych akcji (25:15).

W secie numer trzy oba zespoły prowadziły walkę punkt za punkt do stanu 2:2. Po akcjach Barbary Bawoł przyjezdne odskoczyły na dwa punkty (4:2), a Katarzyna Jóźwicka powiększyła przewagę do stanu 9:5 o czas poprosił trener Skrok. Po tym jak błędy w ataku popełniły Kijakova i Cabańska, radomski szkoleniowiec po raz kolejny poprosił drużynę na rozmowę (11:5), ale beniaminek z Legionowa nie zwalniał tempa prowadząc różnicą 8 oczek (14:6). Po drugiej stronie w ataku przełamała się Cabańska, punkt z kontrataku zdobyła Iwona Lachowska na co bardzo szybko zareagował Wojciech Lalek prosząc o czas, tym razem dla drużyny gości (14:8). Po wznowieniu gry, radomianki po własnych błędach oddały punkty rywalkom (16:8), a kiedy sędziowie kilka razy odgwizdali błąd przejścia dołem, Siódemka prowadziła już różnicą 10 oczek (23:13). Wysoka przewaga utrzymała się już do końca partii, w której legionowianki wygrały 25:15.

Czwarta odsłona meczu zbliżona była do poprzedniej partii. Po akcjach Bawoł i Jóźwickiej legionowianki szybko odskoczyły na trzy punkty (6:3), ale straty błyskawicznie zminimalizowały Natanek i Kijakova (5:6), jednak po bloku i kontrataku Bawoł na tablicy wyników było 8:5 dla Siódemki i o pierwszą w tym secie przerwę poprosił Jacek Skrok. Rozpędzone siatkarki Wojciecha Lalka wciąż powiększały przewagę (10:6, 12:7). Po drugiej stronie siatki ciężar gry starała się wziąć na siebie Kijakova. Dzięki atakom Słowaczki, Jadar AZS Politechnika Radom zmniejszył straty do czterech oczek (10:14), ale po chwili było już 16:10 dla przyjezdnych i o kolejną przerwę poprosił szkoleniowiec radomianek. Do końca seta obraz gry się nie zmienił. Drużyną przeważającą była ekipa z Legionowa. Wojciech Lalek tradycyjnie dał szansę gry zawodniczkom z kwadratu dla rezerwowych. Na boisku pojawiły się Jolanta Studzienna oraz Małgorzata Lizińczyk, zastępując Martę Łukaszewską. Przy stanie 20:12 w pogoń za legionowiankami po raz ostatni rzuciły się miejscowe zbliżając się dzięki Natanek i Kijakovek na cztery punkty. Przy stanie 20:24 w ataku pomyliła się słowacka przyjmująca i to legionowianki cieszyły się z szóstego zwycięstwa w I lidze.

Jadar AZS Politechnika Radom – Siódemka Legionovia Legionowo 1:3
(25:20, 15:25, 15:25, 20:25)

Jadar: Natanek (10), Hawryła (4), Theis (6), Michalska (4), Kijakova (13), Ciesielska (3), Jagodzińska (libero) oraz Cabańska (6), Grzelak i Lachowska (3)
Siódemka: Sołodkowicz (14), Łukaszewska (12), Skorupa (5), Plebanek (1), Bąk (4), Studzienna (3), Siwka (libero) oraz Bawoł (11), Jóźwicka (8) i Lizińczyk