Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > inne > 1 listopada – wspomnienie o tych, którzy odeszli

1 listopada – wspomnienie o tych, którzy odeszli

fot. archiwum

Jak co roku, 1 listopada w rodzinnym gronie zbieramy się nad grobami bliskich. Na cmentarzach zapalamy znicze, wspominamy ich pamięć. I jak co roku dziwimy się, że środowisko siatkarskie na przełomie ostatniego roku kilkakrotnie ponosiło niepowetowaną stratę.

Wspaniałych ludzi straciła piłka siatkowa na przełomie ostatnich 12 miesięcy. Aż trudno zrozumieć, że niektórzy z nich jeszcze tak niedawno byli wśród nas. Jedni nie tak dawno udzielali wywiadów w prasie, drudzy czynnie uprawiali sport. Pomimo że odeszli, wciąż są obecni wśród nas i w naszej pamięci…

Niespełna rok temu dobiegła nas smutna wiadomość z Poznania. W listopadzie po ciężkiej walce z chorobą nowotworową odszedł Wojciech Małka, wychowanek pilskiego Jokera, który ostatnie lata spędził w AZS-ie UAM Poznań. Koledzy wspominali go jako świetnego kompana, niezwykle zadziornego i walecznego na boisku. Wojciech Małka miał zaledwie 26 lat…


W sobotę 19 lutego 2011 r. zmarł Józef Koszycki, międzynarodowy sędzia, wieloletni działacz siatkówki w Śląskim Związku Piłki Siatkowej, członek Wydziału Sędziowskiego Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Mimo że pochodził z Lwowa od 1948r. związany był z Górnym Śląskiem. Koszycki posiadał Złotą Honorową Odznakę PZPS, odznakę 100-lecia Sportu, Złotą Odznakę Zasłużonego Działacza Kultury Fizycznej 1974 r. Medal 80-lecia Polskiego Związku Piłki Siatkowej.
Niespełna tydzień później, 27 lutego żegnaliśmy kolejnego wybitnego arbitra międzynarodowego. W wieku 86 lat zmarł Tadeusz Mioduszewski, który m.in. był sędzią na igrzyskach olimpijskich w Meksyku. W latach 1980-88 był przewodniczącym Wydziału Sędziowskiego i członkiem Zarządu PZPS. Przez kolejnych dwanaście lat pełnił funkcję sekretarza Wydziału Sędziowskiego PZPS.


Na początku kwietnia pożegnaliśmy Leszka Gorassiniego, również sędziego oraz działacza Śląskiego Związku Piłki Siatkowej.


10 czerwca po ciężkiej chorobie zmarł w wieku 72 lat mgr inż. Maciej Błaziński, zawodnik i trener AZS Częstochowa w latach 1961-1970, trener siatkarek AZS Częstochowa 1968-70, akademicki mistrz Polski 1969, członek Zarządu AZS Częstochowa w latach 1968-70, od 1971 roku długoletni trener siatkarek i siatkarzy RKS Raków.


8 lipca smutna wiadomość obiegła łódzkie środowisko siatkarskie. Zmarł Mieczysław Dębowski, przez ponad pół wieku związany z tą dyscypliną w regionie. Jako czynny zawodnik bronił barw AZS-u Łódź, Społem Łódź oraz Budowlanych Łask. Po zawieszeniu butów na kołek prowadził grupy młodzieżowe w łódzkim ŁKS-ie.


W wieku 55 lat, po ciężkiej chorobie, zmarł siatkarz i trener Henryk Kubica. Przez długie lata związany był z bielską siatkówką tak w wydaniu męskim, jak i żeńskim. Przez większą część swojego życia pracował w BBTS Bielsko-Biała – najpierw jako zawodnik, później jako trener. Kubica występował także w swojej siatkarskiej karierze w barwach ekipy z Jastrzębia-Zdroju na pozycji rozgrywającego. W sezonie 1998/1999 prowadził także siatkarki BKS Bielsko-Biała.


We wrześniu zmarł Krzysztof Prus, nauczyciel i trener siatkarski związany z Lubelszczyzną.


Pod koniec marca pożegnaliśmy Wiljara Loor`a, Estończyka, który wraz z reprezentacją ZSRR sięgnął po złoty medal igrzysk olimpijskich w Moskwie. W niemieckim Leverkusen w wieku 55 lat zmarł były trener reprezentacji Niemiec siatkarek, Koreańczyk Hee Wan Lee. To pod jego wodzą Niemki zdobyły w 2003 roku brązowy medal mistrzostw Europy.


4 lipca  odszedł Jarosław Stanco, czechosłowacki siatkarz, który w 1971r. w Mediolanie wywalczył wicemistrzostwo Europy.


W ostatnich dniach w żałobie pogrążyło się Mazowsze bowiem zmarł Jerzy Sztompka, w latach 80-tych wieloletni sędzia szczebla centralnego. O nich wszystkich, a także o tych, o których nie wspominały pierwsze strony gazet, będziemy dziś pamiętali w sposób szczególny. Poświęćmy chwilę czasu na wspomnienia i zapalmy jedną świecę więcej. Dla tych, którzy odbijają piłkę już zupełnie gdzie indziej…

źródło: Strefa Siatkówki

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
inne

Tagi przypisane do artykułu:

Więcej artykułów z dnia :
2011-11-01

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved