Strona Główna > Aktualności > turnieje światowe > Brazylijczycy najlepsi w Igrzyskach Panamerykańskich

Brazylijczycy najlepsi w Igrzyskach Panamerykańskich

Brazylijczycy po zwycięstwie w meczu finałowym 3:1 z Kubą zdobyli złote medale Igrzysk Panamerykańskich. Trzecie miejsce przypadło Argentyńczykom, którzy po tie-breaku pokonali gospodarza turnieju, Meksyk. USA zajęły dopiero 5. miejsce.

Piąte miejsce w Igrzyskach amerykańskich siatkarzy Stanów Zjednoczonych to na pewno jedna z większych niespodzianek tego turnieju. Amerykanie wprawdzie pojechali do Meksyku w mocno rezerwowym składzie, jednak nie ukrywali, że ich celem jest walka o medal. Zajęli dopiero piąte miejsce, pokonując w decydującym spotkaniu 3:2 Kanadę. Co ciekawe, wszystkie mecze rozegrane w tym turnieju przez amerykanów kończyły się w pięciu setach.

Siódme miejsce zdobyli siatkarze z Portoryko, którzy wygrali 3:2 z Wenezuelą. Portorykańczycy prowadzili już w tym meczu 2:0, jednak pozwolili rywalom na doprowadzenie do wyrównania. W tie-breaku jednak pokonali rywali do 8.

W meczu o brązowy medal również nie brakowało emocji. Po wygranej w pierwszym secie Argentyńczykom przydarzył się okres dekoncentracji, który wykorzystali Meksykanie wygrywając dwie kolejne partie. Gospodarzom Igrzysk Panamerykańskich nie było jednak dane sięgnąć po medal tej imprezy, podopieczni Javiera Webera wrócili do gry i wygrali całe spotkanie 3:2. – To był ciężki i długi mecz, ale przyjechaliśmy tu po medal. Wróciliśmy do gry i wygraliśmy czwartego seta, jednak w tie-breaku mógł już wygrać każdy – mówił po meczu argentyński szkoleniowiec.

W meczu finałowym Brazylijczycy spotkali się z reprezentacją Kuby. Canarinhos w pierwszym secie sprawili rywalom ostre lanie, wygrywając do 11, jednak już w kolejnej partii Kubańczycy wyrównali, wygrywając 26:24. kolejne dwie partie padły jednak łupem Brazylijczyków i to oni mogli się cieszyć ze złotego medalu w tym turnieju. – Gratuluję Brazylii, technicznie i fizycznie był to najlepszy zespół na tym turnieju – przyznał trener Kuby, Orlando Samuels Blackood. Mecze z Kubą są zawsze trudne, to dobrze przygotowany fizycznie zespół świetnie grający blokiem i w obronie. Ten złoty medal jest bardzo ważny dla tych zawodników, którzy dostali szansę gry w pierwszej reprezentacji Brazylii – mówił po spotkaniu trener zwycięzców, Rubinho Leonaldo.

MVP całego turnieju został Wilfredo Leon z Kuby. Najlepszym zagrywającym został jego kolega z reprezentacji, Fernando Hernandez Ramos. Brazylijczykom przypadły trzy nagrody indywidualne: Wallace został najlepszym atakującym, Bruno Rezende rozgrywającym, a Mario da Silva przyjmującym turnieju. Wenezuelczyk Hector Mata został wybrany najlepszym libero, najskuteczniejszym zawodnikiem był reprezentant gospodarzy, Ivan Contreras, a Blair Bann z Kanady najlepszym obrońcą. Sebastian Sole z Argentyny został najlepszym blokującym Igrzysk Panamerykańskich.