Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > siatkówka światowa > Koniec ery Emanuele Zaniniego na Słowacji

Koniec ery Emanuele Zaniniego na Słowacji

fot. archiwum

Po czterech latach Emanuele Zanini zakończył pracę z reprezentacją Słowacji. Kontrakt Włocha wygasł po ME i mimo wstępnego porozumienia ze słowacką Federacją  szkoleniowiec z powodów rodzinnych musiał zrezygnować z kontynuowania współpracy.

Emanuele Zanini zapisał się w historii słowackiej siatkówki jako najskuteczniejszy trener, kierowany przez Włocha zespół wygrał 57 z 99. spotkań, dwukrotnie triumfując w Lidze Europejskiej (w latach 2008 i 2011 i dwa razy zdobywając awans do mistrzostw Europy. W tegorocznych mistrzostwach Starego Kontynentu w Czechach i Austrii prowadzona przez Zaniniego drużyna, osiągnęła najlepszy rezultat w historii słowackiej siatkówki, zdobywając 5. miejsce. Wynik ten zapewnił Słowakom bezpośrednią kwalifikację do mistrzostw Europy, które odbędą się w 2013r. w Polsce i Danii.

Po tegorocznych mistrzostwach Europy Zaniniemu wygasł kontrakt ze Słowacką Federacją Siatkówki, na podstawie ustnego porozumienia obu stron szkoleniowiec miał jednak kontynuować współpracę ze Słowakami, prowadząc kadrę w listopadowych spotkaniach, których stawką będzie wywalczenie kwalifikacji olimpijskiej. Jednak w porozumieniu z federacją, ze względów rodzinnych, szkoleniowiec zmuszony był zakończyć swoją słowacką przygodę. – Z przykrością informuję, że mimo ustnego porozumienia z kierownictwem Słowackiej Federacji Siatkówki, po czterech latach pracy z reprezentacją Słowacji ze względów rodzinnych, kończę tę współpracę. Chciałbym szczerze podziękować wszystkim zawodnikom oraz członkom mojego sztabu zarówno słowackim jak i włoskim, a także wszystkim, którzy pracowali ze mną przez te cztery lata i mieli swój udział w sukcesach reprezentacji. Szczególne podziękowania dla mojego przyjaciela i zaufanego współpracownika Marco Fenoglio (drugi trener reprezentacji Słowacji – przyp. red.), następnie dla Vanniego Miale (trener przygotowania fizycznego – przyp. red.) i Andrei Tomasini (asystent trenera – przyp. red.). To był zaszczyt pracować z nimi na tak ważne wyniki, jakie osiągnęliśmy w ciągu czterech lat. Zespół dokonał znacznego postępu w przygotowaniu technicznym i psychicznym, co najlepiej potwierdzają wyniki. Dwa razy wygraliśmy Ligę Europejską, dwukrotnie zakwalifikowaliśmy się do mistrzostw Europy, a podczas ostatnich zajęliśmy piąte miejsce, dzięki czemu Słowacja automatycznie kwalifikuje się do następnych mistrzostw. Wreszcie mamy też awans w rankingu FIVB, na przestrzeni czterech lat z 48. na 27. miejsce. Także z tych powodów jestem bardzo zadowolony z pracy na Słowacji, zdobyłem nowe doświadczenia na arenach międzynarodowych i udało nam się osiągnąć ważne cele. Zawsze miałem i nadal utrzymuję bardzo dobre stosunki z kierownictwem słowackiej Federacji Piłki Siatkowej i jego prezesem Luborem Halandą. Nasza współpraca aktualnie kończy się, ale nie wykluczam, że w przyszłości wrócę – powiedział Emanuele Zanini, wyjaśniając przyczyny swojej decyzji.

Przedstawiciele słowackiej Federacji nie ukrywali chęci kontynuowania współpracy z Włochem. – Staraliśmy się o przedłużenie umowy, chcieliśmy aby Emanuele prowadził zespół w kwalifikacjach olimpijskich i dalej w przyszłości. Wprawdzie zawarliśmy ustne porozumienie, jednak musimy zaakceptować decyzję trenera. Byliśmy bardzo zadowoleni z pracy trenera Zaniniego, pod jego kierownictwem widać było wyraźne postępy w grze reprezentacji. Po czterech latach współpracy nie mogę powiedzieć nic innego niż ‚Grazie Emanuele’- powiedział prezes Słowackiego Związku Piłki Siatkowej Lubor Halanda.

Za kilka tygodni Słowaków czekają mecze kwalifikacyjne do igrzysk olimpijskich 2012 w Londynie. W dniach 22-24 listopada reprezentacja Słowacji rozegra kolejne spotkania w Popradzie. Słowacka Federacja nie ma więc zbyt dużo czasu, na znalezienie następcy Zaniniego. – Byliśmy przygotowani na wariant, że umowa z trenerem może nie dojść do skutku. W tej chwili zespół poprowadzi Stefan Chrtiansky, który wcześniej pracował z trenerem Zaninim w klubie i reprezentacji – zakończył Lubor Halanda.Sukcesy, prowadzonej przez Zaniniego, reprezentacji Słowacji:

– 57 zwycięstw w 99. meczach
– dwukrotne wywalczenie kwalifikacji do mistrzostw Europy ( 2009 i 2011r.)
– dwukrotne wygranie Ligi Eurpejskiej ( 2008 i 2011r.)
– piąte miejsce na mistrzostwach Europy w Czechach i Austrii i kwalifikacja do kolejnych mistrzostw Starego Kontynentu
– awans reprezentacji Słowacji z 48. na 27. miejsce w rankingu FIVB

źródło: inf. własna, svf.sk, volleyball.it

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
siatkówka światowa

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2011-10-24

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved