Strona Główna > Aktualności > I liga mężczyzn > I liga M: Akademicy z Nysy oddali beniaminkowi tylko seta

I liga M: Akademicy z Nysy oddali beniaminkowi tylko seta

Tylko przez trzy partie powalczył beniaminek z grodu Kraka w Nysie z miejscowym AZS-em Stal. Podopieczni Grzegorza Silczuka po przegranej końcówce trzeciego seta, zupełnie odpuścili czwartą odsłonę meczu, ulegając na boisku wicelidera I ligi mężczyzn 1:3.

Już na początku spotkania przy Głuchołaskiej zarysowała się lekka przewaga przyjezdnych, którzy po serii bloków Adama Łukasika i Damiana Domonika prowadzili 6:3. Kolejne dwa oczka dołożył debiutujący z pierwszej szóstce Wandy Łukasz Szablewski i przy stanie 10:6 trener Janusz Bułkowski poprosił o rozmowę z zespołem nysian. Po wznowieniu gry niemoc akademików przełamał Łukasz Karpierwski , a po kontrze Piotra Łuki przewaga krakowian stopniała do jednego punktu (10:9). Przy stanie 16:14 siatkarze beniaminka mieli okazję zwiększyć prowadzenie do trzech oczek, lecz przy próbie bloku wpadli w siatkę. W następnej akcji pomylił się Bartosz Mischke, chwilę później Jarosław Scencelewski zablokował Jakuba Blachurę i to stalowcy po raz pierwszy w tej partii wyszli na prowadzenie (17:16). Co prawda siatkarze Grzegorza Silczuka błyskawicznie odpowiedzieli po ataku Krzysztofa Ferka, ale gdy na zagrywce stanął Łuka, miejscowi mieli już trzy punkty przewagi (20:17). W końcówce pierwszej partii goście, w szeregach których ciężar gry wziął na siebie Ferek, próbowali dogonić rywala. Przy stanie 23:21 krakowianie mieli piłkę w górze , lecz rozbiła się ona o ręce Kamila Kacprzaka (24:21). Wynik pierwszej odsłony meczu ustalił Łukasik. Piłka po zagrywce przyjmującego Wandy ugrzęzła w siatce (25:22).

Po zmianie stron wyrównana walka toczyła się do stanu 5:5. Wówczas w polu serwisowym stanął Łukasik, dzięki czemu zespół spod Wawelu prowadził 7:5, a po błędzie Łuki prowadzenie gości wzrosło do trzech oczek (9:6). Nysianie po początkowych problemach w przyjęciu uspokoili grę, kapitalnie grając w obronie. Krzysztof Andrzejewski kilkakrotnie podbijał ataki skrzydłowych z Krakowa, co szybko znalazło odzwierciedlenie na tablicy wyników (12:11), ale przyjezdni ponownie zerwali się do ataku i przy stanie 16:12 trener Bułkowski prosił o czas dla zespołu. Wanda do końca utrzymywała czteropunktową przewagę, jednak w ostatnich piłkach przebudzili się środkowi AZS-u zmniejszając straty do stanu 22:25.

O trzeciej odsłonie meczu można napisać tyle, że był to set błędów. Oba zespoły oddały sobie na wzajem kilkanaście punktów bo błędach własnych, ale końcówka seta odbiła się na przebiegu kolejnej, czwartej partii. Wyrównana gra toczyła się do stanu 16:16. Od tego momentu stalowcy całkowicie zdominowali sytuację na boisku. Seria zagrywek Macieja Fijałka i Piotra Łuki dały im prowadzenie 24:17. Decydujący punkt zdobył mało widoczny dotąd Kacprzak (25:18).

Zupełnie rozbici w poprzedniej partii krakowianie nie podnieśli rękawicy, szybko oddając pole rywalowi. Nysianie coraz częściej zaczęli punktować blokiem, który dotąd w tym meczu był atutem zespołu trenera Silczuka. Bohaterem tej odsłony meczu był Kacprzak, który najpierw zagrywką siał popłoch w szeregach beniaminka, a następnie bezkonkurencyjny był na kontrach. Kiedy akademicy z Nysy mieli 9 punktów przewagi (22:13), Janusz Bułkowski zaczął dokonywać zmian. Na boisku w miejsce Jarosława Pizuńskiego pojawił się Rafał Jarząbski, a za Fijałka – Grzegorz Nalepka. W końcówce krakowianie próbowali gonić rywala, ale ostateczne słowo należało do Łuki, który ustalił wynik seta (25:16).

AZS Stal Nysa – Wanda Kraków 3:1
(25:22, 22:25, 25:18, 25:16)

AZS Stal: Fijałek (2), Karpiewski (8), Scencelewski (12), Pizuński (9), Kacprzak (13), Łuka (13), Andrzejewski (libero) oraz D. Bułkowski, Kęsicki (5), Jarząbski (1) i Nalepka
Wanda: Szablewski (3), Ferek (21), Blachura, Domonik (9), Łukasik (12), Mischke (4), Mrozowski (libero) oraz Pić, Dzierwa, Tepling (6) i Syguła (1)