Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > turnieje światowe > Pożegnanie Jastrzębskiego Węgla z KMŚ w liczbach

Pożegnanie Jastrzębskiego Węgla z KMŚ w liczbach

Na przestrzeni całego turnieju w grze Jastrzębskiego Węgla dobrze funkcjonował blok, w meczu rozstrzygającym jastrzębianom zabrakło  tej efektywności. Zdecydowanie lepiej we wszystkich elementach  prezentowali się obrońcy tytułu.

Najczęściej punktującym w szeregach Jastrzębskiego Węgla w meczu rozstrzygającym był Michał Łasko. Atakujący jastrzębian w meczu z Włochami zdobył 19 ‚oczek’, rezultat zawodnika na przestrzeni całego turnieju to 91 punktów, czyli tylko o 9 ‚oczek’ mniej od lidera zestawienia Maksima Michajłowa. Kolejny z zawodników Jastrzębskiego Węgla – Zbigniew Bartman został sklasyfikowany na 7. miejscu rankingu punktujących Klubowych Mistrzostw Świata, w meczu finałowym przyjmujący zespołu ze Śląska do swojego dotychczasowego dorobku dodał kolejne 11 punktów, kończąc turniej z rezultatem 59 punktów. W szeregach triumfatorów KMŚ najjaśniejszymi postaciami byli Jan Stokr i Matej Kazijski, zdobywcy odpowiednio 21. i 20. ‚oczek’.

47 punktów na 107 akcji i średnia skuteczność na poziomie 44% – tak prezentowały się statystyki jastrzębian za efektywność zagrań w ataku w samym meczu finałowym. Wynik podopiecznych Lorenzo Bernardiego znacznie zawyżył Russell Holmes, amerykański środkowy zdobył 5 ‘oczek’ w 8. próbach, notując skuteczność na poziomie 62%. Podobnie, jak we wcześniejszych meczach siatkarzy ze Śląska wyglądała efektywność Michała Łasko – 16 punktów przy 37. próbach i wynik zbliżony do ogólnego rezultatu zespołu (43%). Blisko 43% skuteczności atakującego pozwoliło mu na sklasyfikowanie na pozycji dziewiątej w zestawieniu najskuteczniejszych zawodników turnieju . W tym samym rankingu 6. miejsce wywalczył Michał Kubiak, a ósmą pozycję Zbigniew Bartman, uzyskujący odpowiednio noty 46,99% oraz 44,83%. W tym elemencie także potwierdziła się przewaga Trentino, podopieczni trenera Stojczewa zajęli dwa najwyższe miejsca w zestawieniu oceniającym efektywność na przestrzeni całego turnieju, i tak Osmany Juantorena uzyskał średnią 55,10% a Matej Kazijski – 53,64%. Liderzy swojego zespołu podobne rezultaty wypracowali w spotkaniu "o złoto" Klubowych Mistrzostw Świata, równie wysoką skuteczność prezentował zdobywca 19. ‚oczek’ w elemencie ataku – Jan Stokr (59%). Przy zespołowym rezultacie zespołu z Jastrzębia-Zdroju Włosi zdobyli 60 punktów w 102. próbach ataku otrzymując średnią 59%.

Podopieczni Lorenzo Bernardiego również w elemencie bloku musieli uznać wyższość rywali, a różnica była zasadnicza- przy 14. blokach Trentino jastrzębianie w ten sposób punktowali tylko trzy razy. Najczęściej atakujących czwartego zespołu zeszłorocznej Ligi Mistrzów zatrzymywali Emanuele Birarelli i Mitar Tzourits, mający po cztery punktowe bloki. W szeregach Jastrzębskiego Węgla, zdecydowanie gorzej niż w meczach wcześniejszych zaprezentowali się środkowi. Dwa bloki na swoim koncie zapisał Russell Holmes, jedno oczko dodał Michał Łasko. Mimo, że w meczu finałowym ten element nie był mocną stroną w grze jastrzębian, środkowy ekipy ze Śląska utrzymał pozycję lidera w rankingu najlepiej blokujących turnieju. Średnia Russella Holmes’a to 0,70 bloku na set.Bezpośrednio na zagrywce jastrzębianie zdobyli co prawda tylko dwa ‚oczka’, jednak wynik ekipy Stojczewa na przestrzeni całego spotkania był tylko nieznacznie lepszy. W polu serwisowym swoją obecność odnotowali Vinhedo i Łasko ( po jednej zagrywce punktowej) oraz Kazijski, Juantorena ( po dwa asy serwisowe) i Tzourits (jeden punkt).

Również procent idealnego przyjęcia podopiecznych trenera Bernardiego był niższy niż w przypadku obrońców tytułu. Przyjmujący Jastrzębskiego Węgla na 90 piłek popełnili 5 błędów własnych, uzyskując wynik 36% ( z czego idealne przyjęcie stanowiło ok 14%). Najwyższa notę indywidualną uzyskał Zbigniew Bartman (45%), słabsze spotkanie odnotował Paweł Rusek ( 24% i 5% idealnego odbioru). Tym samym libero Jastrzębskiego Węgla utracił pierwszą pozycję w rankingu najlepiej przyjmujących Klubowych Mistrzostw Świata, spadając na miejsce 5. Element przyjęcia jest kolejnym, w którym przewagę odnotowali triumfatorzy turnieju, perfekcyjny odbiór w szeregach Trentino kształtował się na poziomie ok 59%. Statystykę swojego zespołu z pewnością zawyżyli Juantorena i Kazijski, przyjmując z ponad 60%-skutecznością. 69% Juantorena i 62% Kazijski- tak prezentowały się noty indywidualne najlepszych przyjmujących meczu finałowego.

Dobra dyspozycja podopiecznych trenera Stojczewa, potwierdziła się także w przypadku nagród indywidualnych i tak MVP turnieju wybrany został Osmany Juantorena , również tytuł najlepszego atakującego KMŚ trafił w ręce Kubańczyka. Następnie najlepiej zagrywającym uznano Mateja Kazijskiego, a rozgrywającym Raphaela Vieire De Oliveire, w gronie wyróżnionych zawodników znalazł się także środkowy Jastrzębskiego Węgla – Russell Holmes (najlepiej blokujący). W elemencie przyjęcia i obrony po raz kolejny bezkonkurencyjny był Sergio .

         Jastrzębski Węgiel   Itas Diatec Trentino          
                         Punkty:
1. Michał Łasko   19 pkt   1. Jan Stokr 21 pkt
2. Michał Kubiak 12       2. Matej Kazijski 20
3. Zbigniew Bartman 11     3. Osmany Juantorena 15
                          Atak:
1. Michał Łasko 16 pkt   1. Jan Stokr 19 pkt
2. Michał Kubiak 12       2. Matej Kazijski 16
3. Zbigniew Bartman 11       3. Osmany Juantorena 12
                          Blok:
1. Michał Łasko   2 pkt   1. Emanuele Birarelli 4 pkt
2. Russell Holmes 1       2. Mitar Tzourits 4
     3. Matej Kazijski 2
                        Zagrywka:
1. Raphael Margarido 1 pkt. 1. Matej Kazijski 2 pkt
2. Michał Łasko   1 2. Osmany Juantorena 2
3. Mitar Tzourits 1

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
turnieje światowe

Tagi przypisane do artykułu:
, , ,

Więcej artykułów z dnia :
2011-10-18

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved