Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > PlusLiga: Jastrzębski Węgiel za silny dla beniaminka

PlusLiga: Jastrzębski Węgiel za silny dla beniaminka

Trzech setów potrzebowali siatkarze Jastrzębskiego Węgla na pokonanie Trefla Gdańsk. Gdańszczanie byli bliscy "urwania" rywalom jednego seta, jednak w decydujących fragmentach partii bardziej konsekwentni byli podopieczni Lorenzo Bernardiego.

Mecz od zagrywki rozpoczął Miko Oivannen. Do pierwszej przerwy technicznej gra toczyła się punkt za punkt, a skromne, jednopunktowe prowadzenie jastrzębianie zawdzięczali przede wszystkim dobrej grze w bloku i wysokiej skuteczności Zbigniewa Bartmana oraz Michała Łasko (8:7). Gra „na styku" trwała aż do stanu 12:12, wtedy to skutecznie zaatakował Michał Łasko, który chwilę później popisał się efektownym asem serwisowym (14:12). To dwupunktowe prowadzenie udało się utrzymać gościom do drugiej przerwy technicznej (16:14). W ekipie Trefla Gdańsk na uznanie zasługiwał Miko Oivannen, który „trzymał" atak w swoim zespole. Spokojna, profesorska wręcz gra świeżo upieczonych klubowych wicemistrzów świata zaoowocowała zwiększeniem prowadzenia do pięciu punktów (21:16), co zmusiło trenera Rysia do wzięcia pierwszego czasu dla swojego zespołu. Przerwa nie przyniosła jednak spodziewanego efektu, ponieważ gra gospodarzy nadal była niezwykle nerwowa, a ich banalne błędy bezlitośnie wykorzystali siatkarze Jastrzębskiego Węgla. Otwierającą mecz partię zakończył Bartosz Gawryszewski udanym atakiem ze środka (25:19).

Drugą partię oba zespoły rozpoczęły w niezmienionych składach. Przy stanie 2:2 po raz pierwszy w dzisiejszym meczu zatrzymany został Zbigniew Bartman, a następnie w aut z ataku z trzeciego metra uderzył Michał Kubiak (4:2). Na pierwszą przerwę techniczną zadowoleni schodzili gospodarze, którzy wyszli na trzypunktowe prowadzenie po nieudanym przyjęciu zagrywki Michała Kubiaka (8:5). Nieskuteczną grę przyjmującego Jastrzębia skrzętnie wykorzystywali zawodnicy Trefla, a skutecznymi zagraniami z kontrataków popisywali się Finowie – Miko Oivannen, oraz Mati Hietanen (13:8). Popisowa gra gospodarzy utrzymywała się do przerwy technicznej, na którą schodzili z prowadzeniem 16:11. Przy stanie 18:13 boisko w ekipie gości opuścił Bartosz Gawryszewski, a zmienił go Holender Rob Bontje. Jastrzębianie robili co mogli, dwoił się i troił Zbigniew Bartman, co zaowocowało wyrównaniem stanu seta przy wyniku 23:23. Nie bez winy pozostają przyjmujący Trefla Gdańsk, którzy nie radzili sobie z zagrywkami jastrzębian. Następnie skutecznym blok, oraz błąd w ataku Miko Oivanena dały gościom zwycięstwo w tej niezwykle wyrównanej partii (26:24).

Trzeci set zaczął się od zagrywki Miko Oivanena oraz skutecznego ataku po prostej Michała Łasko. Następnie nieczystym przyjęciem „popisał" się Dmytro Vdovin i goście już na początku tej partii wypracowali sobie dwupunktowe prowadzenie. Pojedynczy blok Zbigniewa Bartmana zaowocował zwiększeniem przewagi do trzech „oczek" i przy takowej na pierwszą przerwę techniczną, z uśmiechem na ustach, schodzili siatkarze Jastrzębskiego Węgla (8:5). Przy stanie 11:8 dla zespołu gości boisko w ekipie Trefla opuścił Dmytro Vdovin, a w jego miejsce pojawił się Maciej Wołosz. Klubowi wicemistrzowie świata bardzo chcieli jak najszybciej zakończyć to spotkanie, co wyraźnie było widać w ich grze. Niesamowicie skuteczni w ataku byli Bartman, Łasko i Bontje, a zawodnicy Trefla mimo ogromnych starań nie potrafili w żaden sposób zatrzymać zabójczego jastrzębskiego tria – 16:12 na drugiej przerwie technicznej. Dalsza część seta toczyła się przy walce punkt za punkt, co na pewno zadowalało siatkarzy Jastrzębskiego Węgla. Gospodarzy już trochę mniej… Nadal nieomylny w ataku był Michał Łasko, którego gospodarze nie potrafili w żaden sposób „dotknąć" blokiem (22:18). Trefl próbował jeszcze zbliżyć się do jastrzębian (23:21, 24:22), jednak goście byli bezlitośni. Trzeciego seta, a tym samym całe spotkanie, zakończył MVP całego meczu – Michał Łasko (25:22).