Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > inne > Wariacje na temat siatkówki – biribol

Wariacje na temat siatkówki – biribol

fot. archiwum

Ośmiu ludzi w niewielkim basenie, pomiędzy nimi siatka i latająca piłka. To pomysł Brazylijczyków na nową odmianę piłki siatkowej, biribol. Co ciekawe w biribol grają już w kraju kawy od lat 60-tych ubiegłego wieku. Mają nawet swoją ligę.

Biribol to wodna odmiana piłki siatkowej. W niewielkim basenie (4 x 8 m) zawieszona jest siatka (nieco wyżej niż w zwykłej siatkówce – 2,62 m dla mężczyzn i 2,40 m dla kobiet), a zawodnicy stoją w głębokiej na 130 cm wodzie. Każdy zespół składa się z czterech zawodników, chociaż istnieje również odmiana dwuosobowa. Grają piłką podobną do tej, której używa się w piłce wodnej.

Mecze rozgrywane są do dwóch lub trzech wygranych setów, sety kończą się 21 punktem lub dwoma punktami przewagi. Co ciekawe, dozwolone jest tu np. blokowanie zagrywki, a piłka odbijająca się od krawędzi basenu wciąż jest w grze. Punkt zdobywa się, gdy piłka dotknie wody po stronie przeciwnika, lub zespół rywala popełni błąd.

Biribol jest zalecany dla wszystkich grup wiekowych. Jest grą bezkontaktową, a podczas rozgrywki pracują niemal wszystkie partie mięśni. Jednak zdarzają się też kontuzje – w chwili nieuwagi dość łatwo uderzyć w… krawędź basenu. Popatrzcie zresztą sami:źródło: inf. własna, wikipedia.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
inne

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2011-10-15

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved