Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > PlusLiga: Wyjazdowe zwycięstwo Delecty

PlusLiga: Wyjazdowe zwycięstwo Delecty

Pięciu setów i ponad 150 minut potrzebowali siatkarze bydgoskiej Delecty, aby pokonać w Olsztynie miejscowych akademików. Po meczu podopieczni Piotra Makowskiego schodzili z parkietu, ciesząc się z kompletu zwycięstw w dotychczasowych spotkaniach.

Seta rozpoczął udany atak Pawła Siezieniewskiego. Po skutecznym bloku i złym przyjęciu Ananiewa, Delecta wyszła na dwupunktowe prowadzenie (4:2). Na przerwę techniczną z jednopunktowym prowadzeniem zeszli siatkarze z Bydgoszczy. Skuteczny Metodi Ananiew zniwelował straty akademików do jednego punktu (10:11). Blok Andrzeja Wrony (13:10) i o czas poprosił Tomaso Totolo. Przerwa przyniosła oczekiwane efekty, Ananiew obijając dłonie siatkarzy przyjezdnych doprowadził do stanu 13:14, jednak po kolejnych udanych kontrach bydgoszczan to goście schodzili na drugą przerwę techniczną z prowadzeniem 16:14. Po udanej zagrywce Dawida Guni AZS doprowadził do wyczekiwanego remisu po 17. Dwa asy serwisowe Antti Siltali i kolejne oczka powędrowały na konto Delecty (20:17). W tym momencie o czas poprosił trener gospodarzy, ale nie przyniosło to efektów. Końcówka seta należała do bydgoszczan. Z drugiej piłki kiwnął Piotr Lipiński, co dało piłkę setową dla gości (24:20). Tu po niej atak Silttali zakończył pierwszą partię.

Początek drugiego seta upłynął pod znakiem skutecznych ataków z obu stron siatki (3:3). Na pierwsze prowadzenie wyszli olsztynianie po błędzie dotknięcia siatki przez zawodników Delecty (6:5). Po skutecznym zbiciu Andrzeja Wrony bydgoszczanie schodzili na przerwę techniczną z przewagą jednego punktu. Sporo błędów po stronie gości zmusiło trenera Piotra Makowskiego o wzięcie czasu przy wyniku 11:10 dla olsztynian. Blok AZS-u zwiększył prowadzenie gospodarzy – 15:12. Trener Delecty zmuszony był prosić o kolejny czas dla swoich podopiecznych. Olsztynianie grali jak w transie i po kolejnym ataku Ananiewa zeszli na przerwę techniczną z prowadzeniem 16:12. Wiele nerwowości wkradło się w grę bydgoszczan, co uniemożliwiało im grać skutecznych akcji. Wojciech Winnik dołożył dwa asy serwisowe i przewaga olsztynian była już kolosalna (20:13). Bydgoszczanie jednak nie zamierzali odpuszczać. Atak Wrony i skuteczny blok, i na tablicy widniało już tylko 18:21. Duża liczbą błędów własnych po stronie Indykpolu spowodowała nerwową końcówkę. Na szczęście dla gospodarzy Metodi Ananiew atakując w końcową linię boiska zdobył upragniony 25 punkt dla swojej ekipy i wyrównał stan meczu – 25:23.

Dawid Gunia otworzył konto AZS-u w trzecim secie (1:1). Dwa oczka przewago uzyskali olsztynianie po ataku Ananiewa (5:3). Przewaga nie trwała zbyt długo. Seria błędów własnych, i to Delecta prowadziła na pierwszej przerwie technicznej 8:5. Błędy i nieskuteczne ataki – taki obraz gry prezentowali olsztynianie w tej części seta. Przewaga bydgoszczan wzrosła do pięciu punktów (12:7). Atak z szóstej strefy Dawida Konarskiego zwiększył konto punktowe przyjezdnych – 16:9. Błędy własne było zmorą Indykpolu w tym secie. Przy prowadzeniu gości 19:10 o czas poprosił Tomaso Totolo. Blok gospodarzy na Konarskim obudził ducha walki w AZS-ie. Bydgoszczanie prowadzili ale już tylko 20:16. Było to jednak zbyt mało aby wygrać seta. Marcin Wika potężnym atakiem po skosie zakończył partię (25:20), i tym samym Delecta wyszła na prowadzenie w meczu 2:1.

Od prowadzenia 2:0 seta rozpoczęli bydgoszczanie. Tak szybko jak uzyskali prowadzenie, tak i je stracili. Piotr Makowski poprosił o czas przy wyniku 6:3 dla olsztynian. Na pierwszą przerwę techniczną drużyny schodziły przy przewadze gospodarzy 8:5, po świetnym zbiciu Ananiewa. Przyjezdni zmniejszyli część strat blokują atakującego olsztynian (10:11). W dalszej części seta Indykpol umocnił się na prowadzeniu zdobywając w serii kolejno trzy punkty (16:12). Delecta po przerwie technicznej rozpoczęła odrabianie strat. Kiwka Marcina Wiki zmniejszyła straty gości – 15:17. W tym momencie o czas poprosił Tomaso Totolo. Im bliżej końca seta tym lepiej poczynali sobie akademicy. As Winnika, blok i kolejne punkty powędrowały na konto Indykpolu (22:17). Paweł Siezieniewski obijając blok dal pierwszego setbola akademikom – 24:20. Atakiem ze środka Piotr Hain zdobył ostatni punkt w tym secie (25:21). W meczu więc był remis – 2:2.

Goście rozpoczęli tą partię od prowadzenia 3:1 po skutecznym bloku na lewym skrzydle. Błędy AZS-u spowodowały utratę kolejnych ważnych punktów. Przy stanie 2:5 o czas poprosił T omaso Totolo. Bydgoszczanie wyjątkowo dobrze radzili sobie w tie-breaku. Antti Siltala wyprowadził przyjezdnych na 8:2. Gospodarze przy znakomitym dopingu swoich kibiców powoli odrabiali straty. Metodi Ananiew skończył piłkę przechodzącą i zapisał piąty punkt na koncie AZS-u (5:9). Kłopoty z przyjęciem w drużynie gości skutecznie wykorzystał Dawid Gunia – 7:11. Przy stanie 12:9 dla bydgoszczan o czas poprosił Piotr Makowski. Skuteczny atak z lewego skrzydła i to Delecta miała pierwszą piłkę setową (14:10). Seta i mecz zakończył Michał Cerven atakując ze środka siatki.

Statuetkę MVP spotkania otrzymał Antti Siltala.

Podział punktów w tym spotkaniu był jak najbardziej słuszny. Ekipy oprócz dobrych momentów w grze zaprezentowały także bardzo duża liczbę błędów własnych. Obniżyło to nieco poziom spotkania chociaż nie brakowało momentów determinacji i walki jakie zawsze mają miejsce w Olsztynie. Obie ekipy zapowiedziały walkę w kolejnych swoich meczach. A czy spotkania wygrają? – boisko już niedługo to zweryfikuje.

AZS Olsztyn -Delecta Bydgoszcz 2:3
(20:25, 25:23, 20:25, 25:21, 11:15)

AZS Olsztyn: Hernan(1), Ananiev(28), Gunia(15), Siezieniewski(10), Winnik(22), Hain(5) i Mierzejewski(libero) oraz Stelmach, Ferens(1), Gaca i Krzysiek(4)
Delecta Bydgoszcz: Wika(14), Jurkiewicz(6), Lipiński(2), Konarski(21), Wrona(18), Siltala(18) i Dębiec(libero) oraz Masny(1), Waliński(1), Cerven(3) i Owczarz