Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > turnieje światowe > KMŚ: Jastrzębski blok kluczem do wygranej i finału

KMŚ: Jastrzębski blok kluczem do wygranej i finału

W meczu półfinałowym, przy zbliżonych wynikach obu ekip w elementach ataku i zagrywki oraz sporej liczbie popełnianych niewymuszonych błędów własnych, o minimalnej przewadze jastrzębian i  awansie do finału zadecydowała ilość punktowych bloków.

Aż 26 punktów oddali rywalom zawodnicy Jastrzębskiego Węgla po własnych błędach, nieznacznie mniej, bo 23 razy myli się rywale jastrzębian, zwiększając dorobek punktowy ekipy Lorenzo Bernardiego . Równie niewielkie różnice objęły ilość ‘oczek’ zdobytych przez skuteczne zagrania obu ekip, zawodnicy z Jastrzębia-Zdroju efektywnie zakończyli 63 akcje na 120 prób, podczas gdy atakujący Sesi w 123 akcjach uzyskali 62 punkty.

Ponownie najlepiej punktującym zespołu ze Śląska był Michał Łasko, który na przestrzeni pięciosetowego spotkania zdobył 23 punkty. Dotychczasowa średnia skuteczność najlepiej punktującego z jastrzębian kształtuje się na poziomie 43,38%. Wyższą efektywność 46,07% odnotował kapitan siatkarzy ze Śląska – Zbigniew Bartman. To właśnie przyjmujący Jastrzębskiego Węgla, w meczu półfinałowym z Brazylijczykami, był największym wsparciem dla Michała Łasko. Wynik Bartmana w meczu z Sesi Sao Paulo to 18 punktów, z czego 16 ‘oczek’ zdobytych w ataku i dwa będące efektem skutecznych zagrań w bloku. Po drugiej stronie siatki najlepiej prezentował się Wallace Martins, jednak nawet 25 punktów Brazylijczyka nie pomogło siatkarzom Sesi zwyciężyć w całym spotkaniu. W rankingu najskuteczniej atakujących turnieju to właśnie Wallace jest wiceliderem zestawienia, plasując się na drugiej pozycji z notą 54,55%. /nieco gorzej, z 17. ‘oczkami’ na koncie mecz zakończył Murilo Endres, a średnia efektywność kapitana Sesi w turnieju kształtuje się na poziomie 49%.

Dobra gra na siatce siatkarzy Lorenzo Bernardiego znalazła swoje odzwierciedlenie w elemencie bloku. 14 razy na przestrzeni pięciosetowego spotkania jastrzębianie w ten sposób zatrzymywali swoich rywali. Najwięcej problemów atakującym Sesi sprawił Russell Holmes, dopisując do swojego dotychczasowego dorobku kolejne pięć ‘oczek’. To właśnie amerykański środkowy Jastrzębskiego Węgla w dotychczasowym zestawieniu utrzymuje miano najlepiej blokującego zawodnika turnieju. Średnia Holmesa to 0,81 bloku na set. Wyniki czwartej drużyny zeszłorocznej Ligi Mistrzów znacznie poprawił także duet Bartman-Kubiak, mający na swoim koncie po dwa punktowe zagrania w spotkaniu półfinałowym. Brazylijczycy dziewięciokrotnie skutecznie zatrzymali na siatce jastrzębskich atakujących, przy czym najjaśniejszą postacią swojego zespołu w tym elemencie był Sandro Barbalho, który na przestrzeni całego meczu zdobył co prawda tylko cztery punkty, jednak wszystkie były efektem punktowych bloków. Dotychczas najlepiej spisujący się w tym elemencie Sidnei tym razem nie zwiększył swojego dorobku, mimo to utrzymał wysoką, drugą pozycję w łącznym rankingu (średnia 0,63 bloku skutecznego w secie).Element zagrywki nie był szczególnie wyróżniającym się analizując poczynania w szeregach którejkolwiek z ekip. Trudno też jednoznacznie wskazać przewagę jastrzębian lub Brazylijczyków w polu serwisowym. Same rezultaty pokazujące ‘oczka’ zdobyte bezpośrednio wskazują na remis. W gronie podopiecznych Lorenzo Bernardiego, problemy przyjmującym Sesi sprawiał Russell Holmes, zdobywca dwóch asów serwisowych. Po brazylijskiej stronie siatki identyczne rezultaty (po jednym punkcie) odnotowali kolejno Rodrigao i Wallace.

Komfort gry rozgrywającemu jastrzębian – Vinhedo zapewniało stabilne przyjęcie ekipy Bernardiego, szczególnie wyróżniającą się postacią, na tle całych rozgrywek, jest Paweł Rusek. Libero Jastrzębskiego Węgla zajmuje wysokie pozycje w zestawieniach oceniających indywidualne poczynania poszczególnych siatkarzy (przyjmujących i libero). I tak utrzymując średnie efektywne przyjęcie na poziomie 71,91% zawodnik uzyskał drugie miejsce w rankingu najlepiej przyjmujących Klubowych Mistrzostw Świata. Wynik ten tym bardziej może napawać optymizmem sympatyków jastrzębian, że niżej – na pozycji trzeciej- znalazł się najlepszy z Brazylijczyków – Sergio, z wynikiem 66,25%.

       Jastrzębski Węgiel   Sesi Sao Paulo
Punkty:
1. Michał Łasko 23 pkt 1. Wallace Martins 25 pkt
2. Zbigniew Bartman 18 2. Murilo Endres 17
3. Russell Holmes 16 3. Sidnei dos Santos 11
Atak:
1. Michał Łasko 21 pkt 1. Wallace Martins 24 pkt
2. Zbigniew Bartman 16 2. Murilo Endres 16
3. Michał Kubiak 10 3. Sidnei dos Santos 9
Blok:
1. Russell Holmes 5 pkt 1. Sandro Barbalho 4 pkt
2. Michał Łasko 2 2. Sidnei dos Santos 2
3. Zbigniew Bartman 2 3. Cruz Miranda 1
Zagrywka:
1. Russell Holmes 2 pkt. 1. Rodrigao 1 pkt
2. Wallace Martins 1

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
turnieje światowe

Tagi przypisane do artykułu:
, , ,

Więcej artykułów z dnia :
2011-10-14

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved