Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > turnieje światowe > KMŚ: Jastrzębski Węgiel ograł Sesi Sao Paulo i zagra w finale

KMŚ: Jastrzębski Węgiel ograł Sesi Sao Paulo i zagra w finale

fot. archiwum

Jastrzębski Węgiel wygrał mecz dający przepustkę do finału Klubowych Mistrzostw Świata rozgrywanych w Katarze. Podopieczni Lorenzo Bernardiego zwyciężyli po tie-breaku brazylijski Sesi Sao Paulo. Jutro jastrzębianie zagrają w meczu finałowym.

O zwycięstwie jednej z drużyn musiał zadecydować zacięty tie-break. W zespole z Polski najskuteczniejszym zawodnikiem był Michał Łasko, który zdobył dla jastrzębian 23 punkty, z czego 21 atakiem. Po stronie przeciwnej najwięcej punktów, bo 25, na swoim koncie zapisał Martins Wallace. Jastrzębski Węgiel grał znakomicie w bloku, dzięki któremu zdobyli 14 oczek, przy 9 rywali. Po błędach własnych podopieczni Lorenzo Bernardiego oddali swoim rywalom aż 26 punktów a w zamian otrzymali ich 23.

Jastrzębianie rozpoczęli nerwowo, tracąc dwa punkty pod rząd. Po kiwce Michała Kubiaka, polski zespół zdobył pierwszy punkt. Zespoły toczyły wyrównany bój, na pierwszej przerwie technicznej minimalnie lepsi byli zawodni Jastrzębskiego Węgla (8:7).  Obraz gra nie uległ zmianie, nadal żaden z rywali nie był w stanie wypracować przewagi. Z kolei na drugą przerwę techniczną z jednopunktowym zapasem schodziła drużyna z Brazylii (16:15). Polska ekipa zdołała zniwelować straty, a po udanej akcji Łasko wyszła na prowadzenie (18:17). Za sprawą silnych zagrywek Russella Holmesa, zespół z Jastrzębia zwiększył przewagę do dwóch oczek (21:19).  Zdenerwowany takim obrotem spraw trener Giovane Gavio poprosił o czas dla swojej drużyny, jednak bez widocznego efektu w grze. Efektywnym atakiem przez środek Bontje przypieczętował zwycięstwo 25:23.

Druga partia spotkania już nie była tak udana dla jastrzębian którzy popełniali sporo błędów własnych. Już od początku brazylijscy zawodnicy przejęli incjatywę, co przyniosło im prowadzenie 3:1. Świetnie spisywał się Wallace, który skutecznie omijał blok i atakował czysto w pole. Po udanej akcji Murilo przewaga ekipy z Sao Apulo zwiększyła się do czterech oczek (7:3). Wówczas w polu zagrywki zameldował się Holmes. Jak się okazało w sama porę. Silne serwisy Amerykanina wznieciły zamieszanie w szeregach rywali i pomogły polskiemu zespołowi zniwelować dystans (7:9). Na tym jednak koniec dobrej passy Jastrzębskiego Węgla. Rozgrywający polskiego zespołu – Brian Thornton z powodu niedokładnego przyjęcia miał problemy ze zgubieniem bloku przeciwników, co z kolei skutkowało nieudanymi atakami skrzydłowych. Po skutecznej "czapie" Sidão , brazylijski zespół prowadził już 17:11. Polska drużyna nie dała rady odrobić strat w tym secie. Zwycięski punkt podarował rywalom Zbigniew Bartman , myląc się w polu zagrywki (25:18).Trzeci akt rozpoczął się korzystnie dla polskiego zespołu – po skutecznym bloku Holmesa wysunął się na prowadzenie (2:0, 4:1). Wówczas jednak Jastrzębski Węgiel znów wyciągnął rękę do rywali, rozpoczynając festiwal błędów. Udana gra na kontrze oraz solidna praca bloku przyniosły brazylijskim siatkarzom trzypunktową przewagę (10:7). Ekipa z Jastrzębia poderwała się do walki i dzięki dobrej postawie Holmesa na siatce niemal zupełnie zniwelowała straty (9:10). Wówczas do akcji wkroczył Murilo . Akcje brazylijskiego przyjmującego plus pomyłki przeciwników zaowocowały zwiększeniem dystansu do czterech oczek (14:9). Po asie serwisowym Rodrigao, Sesi prowadziło już 19:13. Zawodnicy Bernardiego nie tracili ducha i jeszcze raz spróbowali nawiązać walkę. Ciężar ataku na swe barki wziął Bartman, w bloku przypomniał o sobie Holmes (21:18). na tym jednak koniec "zrywu" polskiej drużyny. Przy stanie 19:24 Bartman posłał atak w aut, co rozstrzygnęło seta na korzyść drużyny z Sao Paulo (25:19). Set wielu błędów własnych i niewykorzystanych akcji, wynik w całym meczu 2:1 na korzyść drużyny brazylijskiej.

Set czwarty to przebudzenie jastrzębian. Na  dobry początek szybkie prowadzenie 3:1. Skuteczna postawa Holmesa w bloku i Łasko w ataku pomogła siatkarzom z Górnego Śląska zwiększyć przewagę do czterech oczek (10:6). Po "czapa" Leo Minero brazylijscy zawodnicy zbliżyli się do rywala na dwa oczka (8:10). W odpowiedzi Jastrzębski Węgiel, reprezentowany przez Łasko i Bartmana dał znakomity popis w bloku (14:8). Brazylijczycy byli bezradni wobec szczelnej polskiej "ściany". Po ataku Kubiaka zespół z Polski prowadził już ośmioma punktami (17:9). Siatkarze Sesi niemrawo snuli się po parkiecie, czekając już tylko na końcowy gwizdek sędziego. 25:13 czyli Sao Paulo na kolanach.

w tie-breaku pierwsze prowadzenie przypadło w udziale drużynie z Sao Paulo. Dzieki blokom Rodrigao i wysokiej skuteczności Wallace, Sesi wypracowało dwupunktową przewagę (5:3). Zawodnicy Jastrzębskiego nie zasypywali gruszek w popiele. Na wysokości zadania stanęli Łasko wraz z Kubiakiem. Po bloku tego ostatniego na tablicy wyników pojawił się remis 5:5. Zawodnicy z Ameryki Południowej ponownie przejęli inicjatywę i jeszcze przed zmianą stron zdążyli odzyskać prowadzenie (8:6). Wtedy jednak polski zespół postawił wszystko na jedną kartę i wzmocnił zagrywkę. Okazało się to strzałem w dziesiątkę. Problemy z przyjęciem, a co za tym idzie z konstruowaniem akcji w ekipie rywali, umożliwiły polskiemu zespołowi uzyskanie wyrównania (9:9). Zawrzała walka punkt za punkt. Dwie akcje Holmesa i Bartmana dały podopiecznym Bernardiego jednopunktowy zapas (13:12). Błąd w zagrywce zawodnika Sesi przyniósł polskiemu zespołowi szansę na ostateczne zwycięstwo (14:13), a Łasko takich okazji nie zwykł marnować i skutecznym atakiem po bloku przypieczętował awans Jastrzębskiego Węgla do finału Klubowych Mistrzostw Świata.

Jastrzębski Węgiel – Sesi Sao Paulo 3:2
(25:23, 18:25, 19:25, 25:13, 15:13)

Składy zespołów:
Jastrzębski Węgiel: Lasko (23), Raphael, Bartman (18), Kubiak (12), Holmes (16), Bontje (5), Rusek (libero) oraz Nemer, Gawryszewski (5) i Thornton
Sesi: Leo Minero (8), Barbalho (4), Murilo (17), Sidão (11), Rodrigao Santana (8), Wallace (25), Sergio (libero) oraz Litwinczuk i Juleandro

źródło: inf. własna

nadesłał: ,

Więcej artykułów z kategorii :
turnieje światowe

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2011-10-13

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved