Strona Główna > Aktualności > siatkówka światowa > Historia lubi się powtarzać czyli Trentino w finale Klubowych MŚ

Historia lubi się powtarzać czyli Trentino w finale Klubowych MŚ

Zespół Łukasza Zygadło, Trentino Diatec ma szansę po raz trzeci zdobyć złoty medal w Klubowych Mistrzostwach Świata. W półfinale podopieczni Radostina Stojczewa pokonali w czterech setach ekipę Zenitu Kazań.

Pierwsza partia była wyrównana aż do końcowych akcji. Trentino prowadziło 8:7 na pierwszej przerwie technicznej. Po bloku Mitara Tzouritsa przewaga wzrosła do 12:10 i 13:10 po ataku Stokra. Zenit wyrównał na 16:16, ale Włosi znów objęli prowadzenie 19:17. Skuteczny blok wykonał Aleksander Wołkow i po raz kolejny doszło do wyrównania (20:20). Juantorena zdobył dla Trentino 23. punkt (23:21), Stokr dodał kolejne oczko (24:21). Set zakończył się przy stanie 25:22 po błędzie Zenitu w polu zagrywki. W partii otwarcia Trentino uzyskało 64-procentowy wynik w ataku.

Drużyna z Trydentu rozpoczęła drugi set od wypracowania dwupunktowej przewagi (7:5). Zenit wyrównał na 8:8 po ataku Biereżki z drugiej linii. Michajłow zablokował na 10:9 dla Rosjan i to oni prowadzili wkrótce 14:12. Na 16:16 wyrównał blokiem Tzourits. Od tej pory Trentino przejęło kontrolę – prowadziło 20:17 po atakach Kazijskiego i 22:17, kiedy swoje punkty dodał Tzourits. Kazań nieco zmniejszył straty (21:23), ale po błędzie w ataku przegrał drugą partię 21:25. Oba zespoły zdobyły w tym secie po cztery oczka blokiem.

Powtarzające się błędy Trentino pozwoliły Zenitowi wyjść na prowadzenie 4:2 na początku trzeciej odsłony. Juantorena wyrównał na 4:4, ale wkrótce, dzięki punktom Wolkowa, Michajłowa i Priddy’ego, Rosjanie doskoczyli na cztery oczka (9:5). Po raz kolejny punkty zdobywał Juantorena. Włosi wyrównali (9:9). Po chwili Bierieżko pomógł swej ekipie odzyskać przewagę (14:12), ale Stokr doprowadził do remisu (15:15). Priddy zdobył dwa punkty blokiem, co oznaczało dla zespołu z Rosji dwa punkty zapasu (20:17). Michajłow dał swojej ekipie szansę na zakończenie seta, a w kolejnej akcji Wolkow zdobył punkt atakując z ostrego kąta (25:19).

Ekipa z Kazania nie skorzystała z szansy, jaka się pojawiła – już na początku traciła cztery punkty do rywali (4:8). Włosi dodali kolejny, ale po ich błędzie i ataku Bierieżki różnica punktowa zmniejszyła się do trzech oczek (12:9). Jednak ataku nie zawodzili Juantorena i Emanuele Birarelli, dzięki czemu przewaga mistrza Włoch wzrosła do stanu 15:9. Kazijski zaatakował w środek boiska i zdobył 17. punkt (17:10). Birarelli zaserwował asa na 20:11. Po błędzie przeciwników Trentino miało piłkę meczową (24:14). Birarelli skutecznym blokiem zapewnił sobie i kolegom występ w finale Klubowych Mistrzostw Świata.

Matej Kazijski zdobył dla Trentino 17 punktów, Osmany Juantorena i Jan Stokr dodali po 16 oczek. Najwięcej dla Zenitu zdobyli Maksim Michajłow (25 pkt.) i Jurij Bierieżko (12). Lepsi w bloku okazali się siatkarze rosyjscy (11-8), Trentino Diatec zdobyło zaś więcej punktów w ataku (59-47).

Wypowiedzi pomeczowe:
Aleksander Wolkow , kapitan Zenita Kazań: Naszym głównym problemem był brak wiary w możliwość zwycięstwa, szczególnie w czwartym secie, gdzie mieliśmy aż dziesięć punktów straty. Po prostu poddaliśmy się.

Władimir Alekno, trener Zenitu Kazań: Nie mogę dodać nic więcej. Włosi mają bardzo silny zespół i niezwykle trudno walczyć przeciwko nim. Życzę im powodzenia w jutrzejszym finale.

Matej Kazijski, kapitan Trentino Diatec: To ogromne zwycięstwo i jesteśmy bardzo zadowoleni z poziomu naszej gry. Duch drużyny i determinacja były wielkie i mimo problemów utrzymaliśmy kontrolę w meczu. Jutro zagramy z kolejnym silnym zespołem – Jastrzębskim Węglem. Jestem pod ich ogromnym wrażeniem, musimy być bardzo ostrożni i mocno się postarać, żeby wygrać.

Radostin Stojczew, trener Trentino Diatec: Dziękuję trenerowi Alekno za miłe słowa. Przeciwnicy mieli równe szanse, żeby dziś wygrać, ale my mieliśmy nieco więcej szczęścia.

Zenit Kazań – Trentino Diatec 1:3
(22:25, 21:25, 25:19, 14:25)

Trentino Diatec: Kazijski (17), Birarelli (10), Junatorena (16), Raphael, Tzourits (11), Stokr (16), Bari (libero) oraz Della Lunga, Żygadło i Sokołow
Zenit Kazań: Apalikow (6), Vermiglio (2), Wolkow (7), Priddy (8), Bierieżko (12), Michajłow (25), Obmoczajew (libero) oraz Gucaljuk, Czeremisin i Babiszew