Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > PlusLiga: W akademickich derbach górą Olsztyn

PlusLiga: W akademickich derbach górą Olsztyn

AZS Olsztyn, pokonując na wyjeździe AZS Politechnikę Warszawską, odniósł swe drugie zwycięstwo w sezonie. Za wyjątkiem trzeciej odsłony spotkania olsztynianie byli wyraźnie lepsi od swych rywali i triumfowali zasłużenie. Dla warszawian to trzecia porażka z rzędu.

Pierwszą partię spotkania od prowadzenia 2:0 rozpoczęli siatkarze z Olsztyna. Po chwili jednak warszawianie doprowadzili do wyrównania 3:3, a następnie wyszli na prowadzenie. Na pierwszej przerwie technicznej podopieczni Radosława Panasa wygrywali 8:6. Po wznowieniu gry ich przewaga zaczęła się powiększać, a przy stanie 11:7 trener Tomaso Totolo poprosił o czas dla olsztynian. Po powrocie zespołów na parkiet przyjezdni zdobyli 8 punkt, a na zagrywce w ich szeregach zameldował się Piotr Hain. Jego serwy znacznie utrudniły gospodarzom grę i wkrótce na tablicy wyników widniał remis, 11:11. Trener Panas nie zwlekał z wzięciem czasu dla swoich podopiecznych. Po nim jednak przewaga Indykpolu zaczęła się powiększać i po asie serwisowym Haina oraz dwukrotnym zablokowaniu Grzegorza Szymańskiego było już 14:11 dla gości. Trzypunktowa przewaga akademików z Olsztyna utrzymała się do drugiej przerwy technicznej (13:16). W końcówce seta przyjezdni wyraźnie dominowali. Ostatecznie wygrali oni 25:19.

W drugiej odsłonie pojedynku gra początkowo, do stanu 5:5, toczyła się punkt za punkt. Na pierwszej przerwie technicznej 8:5 prowadzili jednak warszawianie. Po przerwie przewaga „inżynierów" wzrosła o jeszcze jedno oczko i utrzymała się do drugiego regulaminowego czasu (16:12). Czteropunktowe prowadzenie gospodarzy trwało do wyniku 18:14. Wówczas stołecznym, podobnie jak w partii poprzedniej, przytrafił się przestój w grze. Olsztynianie doprowadzili do wyrównania po 18, a następnie gra zaczęła się toczyć punkt za punkt. Końcówka była bardzo zacięta. Zwycięsko wyszli z niej siatkarze Indykpolu, którzy wygrali tego seta 25:23 i tym samym objęli w meczu prowadzenie 2:0.

Trzecia partia od początku przebiegała pod dyktando gospodarzy. Warszawianie szybko wyszli na dwupunktowe prowadzenie (4:2) i utrzymali je do pierwszej przerwy technicznej (8:6). Po powrocie zespołów na parkiet, od stanu 10:8, przewaga Politechniki zaczęła wzrastać. Przy wyniku 13:9 trener Totolo poprosił o czas dla swojego zespołu. Nie wybił on jednak z rytmu „inżynierów", którzy na drugiej przerwie technicznej prowadzili 16:13. Po wznowieniu gry w drużynie z Warszawy zapunktował Wojciech Żaliński (17:13), ale po autowej zagrywce Krzysztofa Wierzbowskiego i udanym ataku Wojciecha Winnika olsztynianie zbliżyli się do przeciwnika na dwa oczka (17:15). Od stanu 18:16 punkty jednak zdobywali już tylko stołeczni, którzy wysoko wygrali tę partię 25:16.

Czwarty set rozpoczął się od prowadzenie gości 2:0. Na pierwszej przerwie technicznej zaś siatkarze z Olsztyna wygrywali 8:5. Po czasie powiększyli oni swoją przewagę, najpierw do czterech (5:9), a następnie pięciu oczek (9:14). Wówczas o rozmowę ze swoimi podopiecznymi poprosił trener Panas. Na drugiej regulaminowej przerwie jednak przewaga gości wciąż była pięciopunktowa (11:16). Po wznowieniu gry warszawianom udało się odrobić do przeciwnika trzy punkty i przy stanie 14:16 to trener olsztynian poprosił o czas. Po nim przyjezdni znów „inżynierom" odskoczyli (14:18). Siatkarzom Politechniki nie udało się już dogonić rywala, który ostatecznie wygrał seta 25:21, a w całym spotkaniu triumfował 3:1.

MVP spotkania wybrany został Wojciech Winnik.

To już trzecia z rzędu porażka AZS Politechniki Warszawskiej w tym sezonie. „Inżynierowie" z zerowym dorobkiem punktowym, póki co, wraz z Treflem Gdańsk zamykają tabelę PlusLigi. Olsztynianie zaś, dzięki zwycięstwu za trzy punkty umocnili swoją 4. pozycję. W kolejnym spotkaniu rywalem warszawian będzie ekipa Farta Kielce. Zawodnicy Indykpolu AZS Olsztyn zmierzą się z kolei z Delectą Bydgoszcz.

AZS Politechnika Warszawska – AZS Olsztyn 1:3
(19:25, 23:25, 25:16, 21:25)

AZS Politechnika Warszawska: Żaliński (17 pkt.), Nowak (9), Szymański (11), Kreek (10), Jakopin (2), Steuerwald (2), Olenderek (libero) oraz Wierzbowski (9), Gorzkiewicz, Zajder i Mikołajczak (1)
AZS Olsztyn: Hernan, Ananiew (14 pkt.), Gunia (11), Siezieniewski (5), Winnik (20), Hain (10), Mierzejewski (libero) oraz Ferens (1) i Gaca