Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > II liga kobiet > W Opolu stawiają na młodzież

W Opolu stawiają na młodzież

fot. archiwum

- Głównym celem naszego klubu jest rozwój indywidualny każdej zawodniczki grającej u nas w Opolu. Jeśli wszyscy zrobią postępy to i cała drużyna pójdzie naprzód - powiedział Patryk Fogel. Czy takie podejście zagwarantuje tej ekipie sukces?

Stowarzyszenie Miłośników Siatkówki LO 2 Opole powstało 25 października 2008 roku. Zespół, który w tym roku będzie obchodziło dopiero trzylecie swojego istnienia już występuje w rozgrywkach na szczeblu centralnym – w II lidze kobiet. W opolskim SMS-ie postawiono szczególny nacisk na kształcenie zawodniczek, które zaczynając grę w tej ekipie poprzez kilka lat treningu i startów na kolejnych poziomach rozgrywek młodzieżowych, mają otrzymać gruntowne wyszkolenie siatkarskie umożliwiające im dalszą przygodę z siatkówką seniorską. W Opolu prowadzi się również szkolenie w zakresie siatkówki plażowej, w której ekipa z opolskiego odnosi niemałe sukcesy.

Aktualnie zespół składa się w większości z kadetek oraz juniorek, które na pewno będą walczyły w swoich kategoriach wiekowych o najwyższe cele – przyznał szkoleniowiec SMS LO2 Opole, Patryk Fogel.Tworzenie zespołu na bazie wychowanek i zdolnej młodzieży to świadome działanie, które ma na celu rozwój umiejętności indywidualnych. Myślę, że w perspektywie kilku lat, przy odpowiednim finansowaniu i utrzymaniu składu możemy myśleć o walce o pierwszoligowe parkiety – zakończył trener opolanek. Strategia stawiania na młodzież jest coraz bardziej popularna w różnych dyscyplinach sportowych. W siatkówce na pewno dobrym przykładem jest męska drużyna Tytana AZS Częstochowa, który w swym składzie ma wielu utalentowanych wychowanków, ściąga młodych i perspektywicznych graczy, a mimo to potrafi walczyć w PlusLidze z najlepszymi. – Nasza drużyna składa się z młodych dziewczyn, ale wydaje mi się, że jeśli każda z nas wniesie coś do drużyny to jesteśmy w stanie powalczyć z każdym zespołem w II lidze kobiet czy też w rozgrywkach młodzieżowych – podsumowała przyjmująca z Opola, Maria Godlewska.

W walce na drugoligowym froncie opolanki muszą stoczyć bój z kilkoma innymi zespołami, które mają w składzie większą ilość zawodniczek ogranych, doświadczonych. Czy dla dziewczyn, które mają za sobą dopiero pierwsze kroki w siatkówce, walka na drugoligowym froncie i myślenie o możliwości awansu do bezpośredniego zaplecza PlusLigi nie namiesza w głowach? Czy nie „oleją” rozgrywek młodzieżowych na korzyść bardziej profesjonalnej i atrakcyjniejszej siatkówki drugoligowej? – Głównym celem naszego klubu jest rozwój indywidualny każdej zawodniczki grającej u nas w Opolu. Jeśli wszyscy zrobią postępy to i cała drużyna pójdzie naprzód. Staramy się rozwinąć ich potencjał do maksimum i tak samo ważny jest dla nas ich występ w rozgrywkach młodzieżowych jak i w II lidze – skomentował trener Fogel. Swoich szans na uzyskanie dobrego miejsca w II lidze nie przekreśla również środkowa z Opola, Marta Zich.Myślę, że z każdą drużyną jesteśmy w stanie powalczyć. Wiek i doświadczenie to nie wszystko, liczą się również umiejętności. Każda z nas gra już kilka lat w siatkówkę na jakimś poziomie, umiejętności nam nie brakuje, nad własnymi błędami ostro pracujemy i mamy nadzieję, że warto spróbować powalczyć, a zobaczymy co z tego wyjdzie.Zespół z Opola obecny sezon w II lidze kobiet rozpoczął bardzo dobrze – dwa mecze i dwa zwycięstwa. Oba spotkania zakończyły się rezultatem 3:2 dla opolanek, które z dorobkiem czterech „oczek” znajdują się w czołówce grupy 2. Jak, na chłodno, zawodniczki i trener oceniają oba spotkania? – To, że oba spotkania zakończyły się dla nas wynikiem 3:2 na pewno nie było przez nas planowane – przyznała Maria Godlewska. – Są to nasze pierwsze spotkania w tym sezonie, więc jeszcze się poznajemy i zgrywamy. Część z nas nie ma doświadczenia na takim poziomie i pewnie z tego wynikała duża ilość naszych niepotrzebnych błędów. W obu meczach zauważyłam, że nie potrafimy kontrolować spotkania. Przytrafiają nam się kilkopunktowe przestoje oraz niepotrzebna nerwowość. Wagę wygranych po pięciosetowych bojach spotkań docenia również trener Patryk Fogel. – Mieliśmy sporo obaw związanych z wymianą zawodniczek. Odeszło od nas aż 6 siatkarek, na których miejsce sprowadziliśmy nową szóstkę oraz kilka naszych zdolnych kadetek dostało „awans”. Są to dziewczyny z ogromnym potencjałem, nad którym aż chce się pracować. Najważniejsze jest jednak, że wygraliśmy oba mecze, bo zwycięstwa po tak ciężkim boju niezwykle cementują drużynę i dodają pewności siebie – zakończył trener SMS-u.

Opole, jako stolica województwa opolskiego, jest swoistym centrum tego regionu. Jak żyje się i mieszka w takim mieście? – Opole jest pięknym miastem, które daje wiele możliwości na spędzenie wolnego czasu – przyznała Marta Zich. – Oprócz szkoły i treningów, spotykam się z dziewczynami z zespołu w chwili wolnego czasu. Praca na treningach służy naszemu rozwojowi i trzeba wykazać trochę poświęcenia ze swojej strony. Wiadomo, że nie jest łatwo tu żyć, z dala od swoich bliskich. Całkowita zmiana otoczenia jest trudna, ale mam wsparcie najważniejszych dla mnie osób, całej drużyny i przede wszystkim trenera.

Coraz więcej mówi się, iż inicjatywa szkolenia młodzieży i stawiania na młode siatkarki w Opolu powinna być bardziej rozpowszechniona w kraju. Solidny sztab szkoleniowy, dobra współpraca z samorządem miejskim oraz dyrekcją LO 2 w Opolu skutkuje tym, iż coraz więcej osób stara się porównać Opole do innych ośrodków szkolenia młodzieży – Bielska-Białej, Sosnowca czy Bydgoszczy. – Na chwilę obecną nie możemy się równać pod względem wyników sportowych z tymi klubami, ponieważ nie mamy swoim koncie medali mistrzostw Polski. Czeka nas dużo ciężkiej pracy, by wypromować swoją markę. Mamy olbrzymią pomoc dyrektora LO2, pana Aleksandra Iszczuka, a finansowo wspiera nas miasto Opole. Poza tym każdy w klubie daje z siebie wszystko każdego dnia i połączenie tych elementów daje taki rezultat, iż coraz więcej dziewcząt wybiera SMS LO2 jako miejsce dalszego rozwoju. Bardzo się z tego cieszę i mam nadzieję, że wkrótce będziemy jeszcze mocniejszym ośrodkiem – odpowiedział trener Fogel.

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
II liga kobiet

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2011-10-07

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved