Strona Główna > Aktualności > I liga kobiet > I liga K: Ciężka przeprawa warszawianek

I liga K: Ciężka przeprawa warszawianek

Od zwycięstwa rozpoczęły rozgrywki I ligi podopieczne Tomasza Kamudy. Zawodniczki MUKS Sparty Warszawa we własnej hali pokonały Armaturę Eliteski AZS UEK Kraków 3:2, chociaż mecz mogły zakończyć już w trzech setach.

Osłabione brakiem Dominiki Marszałek przystąpiły do meczu 1. kolejki spotkań I ligi siatkarki Sparty Warszawa, które w nowej hali przy Lindego podejmowały zespół Armatury Eliteski AZS z Krakowa. Poczynaniom obu zespołów przyglądali się przedstawiciele zespołów z Legionowa i Radomia, a także szkoleniowcy MOS-u Wola Warszawa.

Początek meczu był bardzo wyrównany, a dopiero od stanu 8:8 spartanki zaczęły uciekać rywalkom. W obozie miejscowych bardzo dobrze spisywał się nowy nabytek Sparty – Paulina Głaz. Właśnie po akcji wychowanki Tomasovii Tomaszów Lub., Tomasz Klocek poprosił o rozmowę ze swoimi podopiecznymi (13:9), a gdy w ataku pomyliła się Agnieszka Starzyk-Bonach, przewaga stołecznych wynosiła pięć punktów (16:11). Wówczas kolejny czas dla drużyny wziął szkoleniowiec krakowianek. Po wznowieniu, ciężar gry wzięła na siebie Jowita Jaroszewicz. Środkowa AZS-u najpierw zatrzymała Ewę Śliwińską, a po indywidualnych atakach zmniejszyła straty przyjezdnych do dwóch punktów (16:18). Złą passę spartanek przerwała Izabela Ściborska, jednak po chwili ich przewaga stopniała zaledwie do jednego oczka (20:19). Końcówka partii należała do siatkarek Tomasza Kamudy, które po ataku Magdaleny Wawrzyniak zakończyły seta 25:21.

Ogromne emocje towarzyszyły drugiej partii tego spotkania, w które szala zwycięstwa przechodziła z jednej strony na drugą. Początkowo bardzo aktywna na boisku była Jaroszewicz, a od stanu 4:4 korespondencyjny pojedynek prowadziły ze sobą Wawrzyniak i Justyna Sachmacińska. Obie zawodniczki imponowały nie tylko grą w ataku, ale również w bloku i na zagrywce. Przy stanie 19:18 na boisku pogubiły się akademiczki z Krakowa. Najpierw straty odrobiła Głaz (19:19), a na prowadzenie miejscowe wyprowadziła Wawrzyniak. Atakująca Sparty najpierw potężnym atakiem obiła blok Elitesek, a następnie na pojedynczym bloku zatrzymała Jaroszewicz (22:19). Kiedy wydawało się, że stołeczne będą prowadzić w meczu 2:0, zespół z Krakowa zdołał doprowadzić do remisu (23:23), a dwa błędy Śliwińskiej sprawiły, że zamiast wyniku 2:0, na tablicy wyników było 1:1.

W trzeciej partii od początku dominowały siatkarki z Warszawy szybko wychodząc na prowadzenie 3:0. Wkrótce wygrywały już 7:2. Wówczas o czas poprosił trener Klocek. Po wznowieniu gry jednak dobra passa gospodyń trwała dalej. Przewaga spartanek w pewnym momencie wzrosła aż do dziewięciu punktów (16:7). Zawodniczki krakowskiego AZS-u powoli zaczęły jednak odrabiać straty i wkrótce z wysokiej przewagi Sparty zostały już tylko trzy oczka (22:19). Trener Kamuda szybko zareagował prosząc o przerwę dla zespołu. W końcówce punkty zdobywały już tylko warszawianki, które wygrały tę odsłonę 25:19.

Czwartego seta lepiej ponownie rozpoczęły zawodniczki ze stolicy i po kilku pierwszych akcjach wyszły one na prowadzenie 5:2. Tomasz Klocek nie zwlekał z wzięciem czasu dla swoich podopiecznych. Po wznowieniu gry siatkarki z Krakowa odrobiły straty i doprowadziły do remisu 5:5. Od tej pory, do stanu 9:9, gra toczyła się punkt za punkt. Wówczas krakowiankom udało się odskoczyć od rywalek. Najpierw na dwa, trzy punkty, a wkrótce ich przewaga zaczęła znacznie wzrastać. Przyjezdne rozbiły w tej partii warszawianki, wygrywając ostatecznie bardzo wysoko, 25:15.

Tie-break początkowo przebiegał po myśli zawodniczek Armatury. Rozpoczęły one bowiem od prowadzenia 2:0, zaś chwilę potem na tablicy wyników było już 4:1 na korzyść gości. Dwa kolejne punkty padły jednak łupem spartanek, które zbliżyły się do rywalek na jedno oczko (3:4), a następnie doprowadziły do wyrównania (6:6). Po kolejnych trzech akcjach gospodynie były już na prowadzeniu 9:6. Ich trzypunktowa przewaga utrzymała się do stanu 10:7, kiedy to krakowianki doprowadziły do remisu 10:10. Końcówka meczu była zaciętą wymiana punkt za punkt. Ostatecznie zwycięsko wyszły z niej zawodniczki Sparty Warszawa, które wygrały seta 16:14, a całe spotkanie 3:2.

MUKS Sparta Warszawa – Armatura Eliteski AZS UEK Kraków 3:2
(25:21, 24:26, 25:19, 15:25, 16:14)

Sparta: K. Polak, Śliwińska, Ściborska, Sikorska, Wawrzyniak, Głaz, Bulbak (libero) oraz E. Polak i Dybek
AZS UEK: Starzyk-Bonach, Walawender, Ordak, Jaroszewicz, Sachmacińska, Polec, Kubieniec (libero) oraz Żochowska, Kuskowska, Baran i Borek (libero)