Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > siatkówka światowa > Niepewna przyszłość Stojczewa

Niepewna przyszłość Stojczewa

fot. archiwum

Przyszłość Stojczewa jako trenera reprezentacji Bułarii jest coraz bardziej niepewna, a do jego poczynań coraz bardziej sceptycznie zaczynają podchodzić prezes federacji i minister sportu. Jedynie byli bułgarscy szkoleniowcy twierdzą, iż należy mu się kredyt zufania.

W bułgarskich mediach coraz częściej pojawiają się głosy, jakoby trener Stojczew miał zostać zwolniony. Decyzja o jego przyszłości w reprezentacji ma zapaść na najbliższym posiedzeniu zarządu bułgarskiej federacji. Ministrowi Sportu, Swilenowi Nejkowowi, nie podoba się fakt, iż Radostin Stojczew dojedzie na przyszłoroczne zgrupowanie kadry najprawdopodobniej dopiero pod koniec kwietnia przyszłego roku, po zakończeniu rozgrywek Serie A. – Po zakończeniu walki o mistrzostwo Włoch będzie on miał zaledwie dwa tygodnie na przygotowanie reprezentacji do kwalifikacji do igrzysk olimpijskich. Zamierzam porozmawiać z nim na tematy natury sportowo-technicznej, zapytać się o to, jakie są jego plany dotyczące tych eliminacji, co zamierza zrobić, by zapewnić reprezentacji awans do Londynu – zastrzegł Nejkow.

Niezadowolony z wyniku osiągniętego na mistrzostwach Europy przez Bułgarów był także prezes federacji, Danczo Lazarow. – Czuję wielkie rozczarowanie i niedosyt. W październiku będę chciał porozmawiać z trenerem Stojczewem przede wszystkim o turnieju kwalifikacyjnym do igrzysk olimpijskich, którego gospodarzami jesteśmy. Trener musi przedstawić nam swoje stanowisko w tej sprawie i w temacie nieudanych mistrzostw. Musi także powiedzieć, co zamierza zmienić w grze kadry, by ta w końcu zaczęła osiągać satysfakcjonujące wyniki – mówił Lazarow.

W sprawie przyszłości Radostina Stojczewa wypowiedzieli się także byli trenerzy bułgarskiej kadry: Martin Stojew, Silvano Pradni, Hirsto Iliew oraz Brunko Iliew. – Nie można po jednym meczu stwierdzić, czy trener jest dobry czy zły. Nie można po jednym meczu decydować o dalszej pracy selekcjonera. Każdemu przydarzają się słabsze spotkania, ja także miałem takie w swojej karierze – skomentował sytuację Stojew, a zapytany o to czy mógłby ponownie objąć reprezentację, odpowiedział, iż nie widzi w tej roli żadnego Włocha, a kadrę powinien trenować Bułgar, nie obcokrajowiec. – Włosi wciąż przodują w dziedzinie statystyk, ale siatkówka to nie same cyferki. Nie wiem czy mógłbym ponownie pracować jako trener naszej kadry, nie myślałem o tym – zakończył Martin Stojew.
Nie wiem co się dzieje teraz wewnątrz drużyny, mam z nią jedynie niewielki kontakt ze względu na Camillo Plachiego. Moje zdanie na ten temat jest jednak takie, że Stojczew to znakomity trener. Młody, utalentowany i przyszłościowy. Uważam, że bez problemu poradzi sobie z problemami, jakie gnębią bułgarską siatkówkę – krótko wypowiedział się Prandi.
Brunko Iliew jasno postawił sprawę – zwolnienie Stojczewa będzie błędem. Podobnego zdania jest Hristo Iliew. – Zarówno wszyscy siatkarze, jak i trener, są to osoby, które bez wątpienia mogą z godnością reprezentować nasz kraj w Londynie. Muszą tylko otrzymać kredyt zaufania ze strony członków zarządu federacji. Stojczew został wybrany jako najlepszy gwarant sukcesów i rozwoju siatkówki w Bułarii, nie bez powodu zresztą. Mistrzostwa Europy co prawda mu nie wyszły, ale trzeba się zastanowić czy to aby jego wina. Wszyscy muszą dokładnie przeanalizować to, co się stało i wyciągnąć odpowiednie wnioski. Nie tylko Stojczew powinien ponosić konsekwencje nieudanego występu, należy dać mu szansę – zakończył Hristo Iliew.– Czy należy zwolnić trenera Stojczewa? Zawodnik nie powinien odpowiadać na takie pytania, to nie leży w jego gestii. Mogę jedynie powiedzieć ze swojej strony, iż poziom tegorocznych przygotowań, treningów na zgrupowaniu był nieporównywalnie wyższy niż w latach poprzednich. Z drugiej jednak strony mamy wciąż problemy z grą w bloku i obronie. Jeżeli już dojdzie do roszad na pozycji szkoleniowca, musi to być zmiana na korzyść. W miejsce Stojczewa powinien być wybrany inny trener prezentujący poziom światowy, w Bułgarii obecnie nie ma takiego – skomentował całą sytuację Władimir Nikołow.

– Właśnie przygotowuję raport, którego żąda zarząd. Będzie on jednak dość krótki – pierwszy raz piszę coś takiego i nie mam pojęcia, jak go przygotować. Na najbliższym posiedzeniu zarządu jednakże odpowiem na wszystkie pytania w bardziej szczegółowy sposób. Mam także już pomysł na to, w którym kierunku powinna pójść bułgarska siatkówka – to wszystko, co na temat swojej przyszłości w reprezentacji miał do powiedzenia trener Radostin Stojczew.

źródło: inf. własna, sportal.bg

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
siatkówka światowa

Tagi przypisane do artykułu:
, , , ,

Więcej artykułów z dnia :
2011-10-04

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved