Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski mężczyzn > Co dalej z Mariuszem Wlazłym i jego grą w kadrze?

Co dalej z Mariuszem Wlazłym i jego grą w kadrze?

fot. archiwum

Czy dyplomatyczne wypowiedzi Mariusza Wlazłego i trenera kadry Andrei Anastasiego oznaczają, że najlepszy polski atakujący pomoże siatkarzom awansować na igrzyska? Zdaniem rozmówców serwisu sport.pl - nie.

Reprezentację, która bez kilku największych gwiazd sięgnęła po brązowe medale Ligi Światowej i mistrzostw Europy, od 20 listopada czekają występy w Pucharze Świata, a później – jeśli nie zajmie w tym turnieju miejsca na podium – olimpijskie kwalifikacje. Trener Andrea Anastasi chce, by kadra była na te imprezy jeszcze silniejsza niż na LŚ i ME. Zdradził też, że rozmawiał o grze w drużynie z Pawłem Zagumnym, Michałem Winiarskim i Danielem Plińskim, wicemistrzami świata z 2006. Najlepsi na pozycjach rozgrywającego, przyjmującego i środkowego nie grali w pierwszej części reprezentacyjnego sezonu, tłumacząc się kłopotami zdrowotnymi i rehabilitacją.

Jest jeszcze jedna gwiazda – 28-letni Mariusz Wlazły – jeden z najlepiej punktujących i zagrywających PlusLigi, który od lat, często w pojedynkę, wygrywa mistrzostwa Polski dla PGE Skry Bełchatów. Z nim jednak Anastasi nie rozmawiał i choć obaj deklarują w mediach chęć porozumienia, powrót Wlazłego wydaje się mało prawdopodobny. – Pierwsze pytanie: czy Wlazły jest zdolny sportowo pomóc reprezentacji? – zastanawia się Ireneusz Mazur, były trener kadry, a przed laty także szkoleniowiec Wlazłego w Skrze. – W jego przypadku wszystko zależy od zdrowia. Jeśli nic mu nie dolega, staje się numerem jeden wśród atakujących. Ale jest i drugie pytanie: czy Wlazły chce i czuje potrzebę pomocy drużynie narodowej? I to jest kluczowa sprawa.

Po wypowiedziach Wlazłego w poniedziałkowej "Gazecie Sport.pl" kibice udzielający się na siatkarskich forach mają mieszane odczucia. Z jednej strony siatkarz dał im nadzieję, mówiąc, że "z chęcią znów porozmawia z trenerem i jeśli tylko Anastasi będzie chciał się spotkać, nie będzie żadnego problemu". Wcześniej jednak swoją nieobecność w kadrze Wlazły raczej przesądza. – Drużyna, która zdobyła brązowy medal mistrzostw Europy, potrafi beze mnie funkcjonować. Zresztą nie było mnie też w ekipie, która dwa lata temu wywalczyła złoto. Nie jestem niezastąpiony – mówił Wlazły. Dodaje też, że Anastasi zna jego sytuację od podszewki i nie ma nic do dodania.Anastasi już się wypowiedział, że Wlazły może wrócić, ale tylko na warunkach selekcjonera. Jakie to warunki, nie sprecyzował, ale w poniedziałkowym "Przeglądzie Sportowym" dodał, że czeka na wynik rozmów siatkarza z władzami PZPS. Prezes związku Mirosław Przedpełski powiedział, że nalegać już nie zamierza. – Będzie Wlazły chciał grać, sam się zgłosi – ucina rozmowę. Wcześniej twierdził, że z niewolnika nie ma pracownika i nie będzie zawieszał zawodników odrzucających powołania. – Nie dziwię się warunkom trenera Anastasiego – dodaje Mazur. – Osiąga sukcesy, jego filozofia się sprawdza i ma pełne prawo wymagać.

Nadzieję na powrót Wlazłego ma za to szef PlusLigi Artur Popko. Zakładam, że wypowiedzi Mariusza są szczere i naprawdę chce pomóc kadrze. Zresztą chyba zawsze chciał, ale na przeszkodzie stawały problemy zdrowotne, a nie jego widzimisię – powiedział "Gazecie".

Wlazły przydałby się kadrze, co pokazuje krótki przegląd zawodników na jego pozycji. 34-letni Piotr Gruszka wciąż ma wielkie chęci, ale nie wiadomo, czy będzie błyszczał w Rawennie, gdzie gra od końca września. Podobnie jak chimeryczny Jakub Jarosz, który także przeszedł do Serie A, ale jest rezerwowym. Zbigniew Bartman występujący w Lidze Światowej jako atakujący w Jastrzębskim Węglu ustawiany jest jako przyjmujący i raczej trudno będzie mu się znów przestawić. W PlusLidze można ewentualnie przyjrzeć się Bartoszowi Janeczkowi z Tytana AZS Częstochowa, ale na razie jeszcze żaden selekcjoner nie dał mu szansy.

Zdaniem siatkarzy reprezentacji, którzy o powrocie największych gwiazd mówią niechętnie, Wlazły raczej nie wróci, bo "rów między nim a selekcjonerem oraz działaczami jest zbyt głęboki". Eksperci też nie mają na to nadziei. – Nie wierzę w powrót Wlazłego. On nie mówi wprost, że chce grać, z jego wypowiedzi wynika raczej, że stawia warunki. A przecież miał się wyleczyć i być do dyspozycji selekcjonera. To wszystko jest bardzo niejasne – i ze strony zawodnika, i trenera. Czekam na ich klarowne wypowiedzi, bez niepotrzebnych zagadek. Tę sprawę trzeba rozwiązać jak najszybciej – mówi Wojciech Drzyzga, komentator Polsatu i Sport.pl.

Autor: Przemysław Iwańczyk
Więcej w serwisie sport.pl

źródło: sport.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
reprezentacja Polski mężczyzn

Tagi przypisane do artykułu:
, , , , ,

Więcej artykułów z dnia :
2011-10-04

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved