Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > PlusLiga: Niespodzianka w Częstochowie

PlusLiga: Niespodzianka w Częstochowie

Mecz w hali Polonia okazał się pierwszą niespodzianką tegorocznych rozgrywek PlusLigi. Dzięki koncertowej grze Krzysztofa Gierczyńskiego i Bartosza Janeczka, akademikom udało się w bardzo dobrym stylu pokonać 3:1 ekipę Jastrzębskiego Węgla.

Spotkanie rozpoczęło się po myśli częstochowian, którzy szybko wyszli na wysokie prowadzenie 5:1. Trener Lorenzo Bernardi poprosił wtedy o czas dla jastrzębian, ale na pierwszej przerwie technicznej akademicy nadal prowadzili, 8:5. Po czasie, po autowej zagrywce Bartosza Janeczka i udanym ataku Zbigniewa Bartmana, przyjezdni zbliżyli się do gospodarzy na jedno oczko (8:7), a chwilę potem doprowadzili do wyrównania 12:12. Po dwóch kolejnych akcjach zaś byli już na prowadzeniu 14:12. Na drugiej przerwie technicznej goście wygrywali 16:13. Po wznowieniu gry częstochowianie dwukrotnie niwelowali przewagę rywala do jednego oczka (16:17, 18:19), ale za każdym razem podopieczni trenera Bernardiego znów im odskakiwali. Ostatecznie, pewnie pokonali oni akademików 25:21.

Druga odsłona spotkania początkowo była zaciętą wymianą ciosów. Na pierwszej przerwie technicznej, nieznacznie, 8:7, prowadzili częstochowianie. Po powrocie na parkiet gospodarze podnieśli swoją przewagę do dwóch punktów (9:7), ale siatkarze z Jastrzębia szybko doprowadzili do wyrównania po 9. Gra ponownie zaczęła się toczyć punkt za punkt, a żadnej z drużyn długo nie udawało się wyjść na prowadzenie wyższe niż jednopunktowe. Dopiero przy stanie 12:12 jastrzębianom udało się odskoczyć rywalowi na dwa oczka (12:14). Gracze Częstochowy doprowadzili jednak do remisu po 15, a chwilę później, po asie serwisowym Dawida Murka, byli już na prowadzeniu 16:15. Gospodarze utrzymali jednopunktową przewagę do stanu 19:18. Wówczas dwa kolejne oczka padły łupem Jastrzębskiego Węgla, który zaczął prowadzić 20:19. Obraz gry jednak nie uległ zmianie. Do stanu 22:22 trwała bowiem zacięta wymiana punkt za punkt. Dwie skuteczne akcje jastrzębian dały im wtedy pierwszą piłkę setową (22:24). Częstochowianie doprowadzili jednak do wyrównania 24:24, a następnie wygrali zaciętą końcówkę 28:26.

W trzeciej partii na prowadzenie 3:0 szybko wyszli siatkarze z Jastrzębia Zdroju. Po chwili częstochowianie zaczęli odrabiać straty, a na tablicy wyników było już 2:3. Gra zaczęła być bardziej wyrównana. Przy stanie 3:5 akademikom udało się doprowadzić do remisu 5:5. Na pierwszej przerwie technicznej 8:7 wygrywali zaś goście. Po wznowieniu gry, przy stanie 9:9, na prowadzenie wyszli siatkarze AZS-u Częstochowa (10:9), których przewaga na drugiej przerwie technicznej była już pięciopunktowa (16:11). Po czasie świetnie w szeregach akademików spisywał się atakujący, Bartosz Janeczek, a przewaga częstochowian wzrosła do siedmiu oczek (19:12). W końcówce jastrzębianie byli bezradni. Gospodarze rozbili w tej partii przyjezdnych 25:17 i objęli w meczu prowadzenie 2:1.

Wyraźnie podbudowani częstochowianie dobrze rozpoczęli kolejnego seta. Po stronie Jastrzębia mnożyły się zaś błędy. Już na pierwszej przerwie technicznej siatkarze AZS-u wysoko prowadzili 8:2. Po powrocie na parkiet dołożyli do wyniku jeszcze 9. punkt, a trener Lorenzo Bernardi poprosił o czas dla swojego zespołu. Częstochowianie utrzymywali jednak wysoką przewagę. Na drugiej przerwie technicznej prowadzili aż 16:9. Po wznowieniu gry przewaga siatkarzy Marka Kardosa wzrosła jeszcze o jedno oczko (17:9). Ośmiopunktowe prowadzenie gospodarzy utrzymało się do stanu 20:12. Wówczas jastrzębianie zaczęli odrabiać straty i doprowadzili do stanu 20:15. Wkrótce przyjezdni przegrywali już tylko czterema punktami (21:17). Siatkarze z Częstochowy kontrolowali jednak sytuację na boisku i pewnie wygrali tę partię 25:20, a cały mecz 3:1.

AZS Częstochowa – Jastrzębski Węgiel 3:1
(21:25, 28:26, 25:17, 25:20)

AZS Częstochowa: Gierczyński (20), Murek (12), Drzyzga (1), Janeczek (26), Wiśniewski (9), Sobala (6), Stańczak (libero) oraz Kamiński i Hebda
Jastrzębski Węgiel: Łasko (24), Margarido, Bartman (13), Holmes (7), Bontje (7), Bozko (7), Rusek (libero) oraz Thorton i Nemer (1)