Strona Główna > Aktualności > turnieje światowe > Mistrzostwa Azji: Iran mistrzem Azji, Chińczycy ze srebrem

Mistrzostwa Azji: Iran mistrzem Azji, Chińczycy ze srebrem

16. edycja mistrzostw Azji rozegrana została w Teheranie. Iran wywalczył sobie miejsce w finale obok reprezentacji Chin. W ostatecznym spotkaniu górą byli gospodarze, którzy pokonali Chińczyków 3:1. W meczu o 3. miejsce Koreańczycy wygrali z Australią 3:1.

Irańczycy nigdy wcześniej nie doświadczyli zwycięstwa w mistrzostwach Azji, w 2009 roku zajęli drugie miejsce na podium. Natomiast Chińczycy zdobyli trzy tytuły mistrzowskie – w 1979, 1997 oraz 1999 roku. Dwa lata temu uplasowali się na czwartej pozycji azjatyckiego czempionatu. Zwycięzcy mistrzostw otrzymali przepustkę do Pucharu Świata, który odbędzie się od 20 listopada do 4 grudnia w Japonii. Trzy najlepsze drużyny zakwalifikują się do Igrzysk Olimpijskich w Londynie.

Przed turniejem szkoleniowiec Irańczyków Julio Velasco mówił, że trudnym zadaniem będzie wygrać złoty medal przed własną publicznością. Jednak jego zawodnicy byli bardzo zmotywowani do osiągnięcia tego celu. Chińczycy jedynie w pierwszym secie przeciwstawili się gospodarzom i rozstrzygnęli partię na swoją korzyść. Reprezentacja Iranu zdecydowanie była lepsza w ataku oraz obronie. Ważnym momentem w spotkaniu było wyjście z ławki rezerwowych Amira Ghafoura, który zdobył dwa ważne punkty, dające mistrzostwo zespołowi irańskiemu w czwartym secie.

Finał
Iran – Chiny 3:1
(22:25, 25:18, 25:19, 25:16)

Korea Południowa po pokonaniu Australii zdobyła brązowy medal mistrzostw Azji. Jeon Kwang-In i Kim Yo-Han napędzali do zwycięstwa swój zespół doskonałym atakiem oraz serwisem. Świetny blok utrudniał Australijczykom zdobycie dodatkowych punktów. Reprezentacja Australii popełniała dużo błędów w ataku. Jeon Kwang-In zdobył dla swojego zespołu 26 punktów, podczas gdy australijski kapitan Igor Yudin uzyskał wynik 22 „oczek".