Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > Polki przegrały atakiem i blokiem

Polki przegrały atakiem i blokiem

W ostatnim ćwierćfinale ME Serbki nie pozostawiły Polkom złudzeń, kto jest lepszym zespołem. Biało-czerwone nawiązały wyrównaną walkę tylko w trzecim secie. „Uratowały się" w statystykach, ale nie na boisku, bo ich rywalki potrafiły zagrać równo przez cały mecz.

29% skutecznego ataku w pierwszej partii, 41% w drugiej i 55% w trzeciej – tak przedstawiają się drużynowe statystyki polskiego ataku, dając średnią 41%. Do tego wyniku znacząco nie zbliżyła się żadna z przyjmujących. Honor skrzydłowych uratowała Katarzyna Skowrońska-Dolata, która skończyła 18 z 38 posłanych do niej piłek, co dało 47% skuteczności w ataku, chociaż trzeba przyznać, że duża w tym zasługa dobrej gry w trzecim secie. Skuteczność ataku podopiecznych Alojzego Świderka znacznie zawyżyła Berenika Okuniewska z 71%-ową efektywnością zagrań.

Dużo lepiej i równiej spisały się w ataku Serbki, które zakończyły mecz z rezultatem 54% udanych zbić. I tu prym wiodła środkowa. Natasza Krsmanovic na punkt zamieniła 9 z 11 rozegranych do niej piłek. 80%-ową skutecznością może poszczycić się rozgrywająca, Maja Ognjenovic, a 67%-ową – przyjmująca, Brizitka Molnar.

Drugim elementem, w którym podopieczne Zorana Terzica okazały się wyraźnie lepsze od Polek, był blok. Aż 15 razy powstrzymywały w ten sposób ataki biało-czerwonych. Dzieliła i rządziła na siatce Milena Rasic, która zapisała na swoim koncie 7 punktowych bloków. Po 3 dorzuciły jeszcze Krsmanovic i Ognjenovic. Tymczasem siatkarki znad Wisły zaaplikowały swoim rywalkom tylko 7 „czap". 3 z nich były dziełem Karoliny Kosek , 2 – Agnieszki Bednarek-Kaszy.Nie udało się Polkom odrzucić Serbek od siatki zagrywką. Element, który dobrze funkcjonował w poprzednich meczach, tym razem nie spełnił swojej roli. Co prawda biało-czerwone posłały 4 asy serwisowe, przy tylko 2 swoich przeciwniczek, ale nie były w stanie znacząco utrudnić im przyjęcia. Omijały wprawdzie libero, Suzanę Cebic , która odebrała zaledwie 5 zagrywek (po 80% odbioru bardzo dobrego i pozytywnego), ale nie udało im się wyeliminować z gry żadnej z przyjmujących. Zarówno Jelena Nikolic, jak i Brizitka Molnar radziły sobie w tym elemencie bardzo przyzwoicie. Ogólnie, 57% zagrywek przyjęły współgospodynie ME pozytywnie, a 47% bardzo dobrze. Wynik byłby lepszy, gdyby nie trzeci set. W partii tej poprawiły z kolei swój odbiór podopieczne Alojzego Świderka. Ostatecznie zanotowały 59% przyjęcia pozytywnego i 45% bardzo dobrego. Najjaśniejszym punktem polskiego zespołu w tym elemencie była libero, Paulina Maj z wynikiem – odpowiednio – 73 i 60%.

W zwycięstwie nie pomogła biało-czerwonych najlepiej punktująca zawodniczka spotkania – Katarzyna Skowrońska-Dolata. Jej 21 punktów (18 w ataku, 2 zagrywką i 1 blokiem) nie wystarczyło, by ograć trzecią ekipę tegorocznego cyklu WGP. Polskiej atakującej zabrakło wsparcia koleżanek. Żadnej nie udało się osiągnąć dwucyfrowej zdobyczy punktowej. Zupełnie inaczej było w serbskim zespole. Mniej w tym meczu skuteczną Jovanę Brakocevic (10 punktów) z powodzeniem wyręczyły środkowe. Rasic zdobyła 14 „oczek", Krsmanovic – 13.

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Mistrzostwa Europy

Tagi przypisane do artykułu:
, , , ,

Więcej artykułów z dnia :
2011-09-29

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved