Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > Alojzy Świderek: Awanturnikiem na pewno nie jestem

Alojzy Świderek: Awanturnikiem na pewno nie jestem

fot. archiwum

Polska rozegra dziś bardzo ważny mecz z Serbią. - Cieszy mnie bardzo atmosfera w zespole, która jest zdrowa. Nie ma problemów, konfliktów, staramy się pewne rzeczy załatwiać na bieżąco, by się za nami nie "ciągnęły"- mówi trener polskich siatkarek.

Jak wygląda reprezentacja przed meczem, który może być najważniejszym spotkaniem ostatnich lat?

Alojzy Świderek: – Cieszy mnie bardzo atmosfera w zespole, która jest zdrowa. Nie ma problemów, konfliktów, staramy się pewne rzeczy załatwiać na bieżąco, by się za nami nie „ciągnęły”. Media też mają swój udział w problemach kadry, ale myślę, że siatkarki już potrafią odróżnić to, co jest rzeczywiste od tego, co tworzą media, jak „podgrzewają” atmosferę. Sam na różne zaczepki nie odpowiadam, nie szukam konfliktu, awanturnikiem na pewno nie jestem, nauczyłem się, jak postępować z mediami.

Grał pan kiedyś w drużynie narodowej, pracował z zespołami Andrzeja Niemczyka i Raula Lozano. Jak się zmieniła siatkówka od tego czasu?– Na pewno na przestrzeni lat, od czasu gdy ja byłem reprezentantem Polski, zmieniła się w reprezentacji świadomość zawodników i zawodniczek dotycząca przygotowania fizycznego, podejścia do treningu. Zmieniła się organizacja klubów, organizacja reprezentacji, nie zawsze kadra miała takie warunki jak obecnie. Wszystko zmierza w dobrym kierunku, zresztą staramy się iść w stronę tych, którzy są przed nami pod różnymi względami.

A wyobraża pan sobie rezygnację z miejsca w kadrze?

– Ja występowałbym w kadrze nawet na jednej nodze, gdyby mnie powołano. Może jestem staromodny, starej daty, ale to zawsze dla mnie było najważniejsze. Pamiętam taki sezon, gdy zostałem najlepszym zawodnikiem w lidze, ale nie trafiłem do kadry, bo zespół odmładzano. To był dla mnie wielki zawód. Nie wyobrażam sobie takiej sytuacji, że odmówiłbym gry w kadrze. Wiadomo, obecnie jest o wiele więcej spotkań, zawodniczki i zawodnicy traktują grę jako swój zawód, gdzie jest ciężka praca i czas na odpoczynek. Będąc w reprezentacji, jest tego czasu mniej, ale tak to jest obecnie ułożone. Jeśli tak będzie dalej, to będzie się działo tak jak obecnie.

Zespół, którym pan kieruje, jest młody, to drużyna przyszłości?

– Chciałbym, żeby w reprezentacji Polski pewne rzeczy były poukładane tak jak w innych zespołach. By była zdrowa rywalizacja o miejsce w składzie, by były zasady treningu w klubach, które będą miały pozytywny wpływ na reprezentację. W kadrze w ciągu dwóch czy trzech tygodni nie da się nadrobić zaległości, które siatkarki mają po całym sezonie w klubie. Inne zespoły w czołówce europejskiej, choćby Włoszki, mają od lat to poukładane w klubach i dlatego łatwiej jest im potem pracować w reprezentacji. Do niektórych rozwiązań w Polsce dopiero dochodzimy, chciałbym, żeby te rzeczy były u nas poukładane, również z myślą o tym co będzie w przyszłości.

Jaki jest sposób Alojzego Świderka na „poskromienie” czternastu kobiet, ich charakterów i osobowości?

– Jeśli w drużynie są pewne zasady, która grupa akceptuje, również jak idzie o zasady gry, postępuje się według nich i siatkarki je akceptują, to pracuje się z kobietami łatwiej niż z mężczyznami. Dziewczyny dają odczuć, że ufają w to co robią i dają z siebie coś więcej dla zespołu. Siatkarki mówią mi, że tak ciężko jak pracowały ostatnio w kadrze, to jeszcze nie pracowały. Ja pracuję w sposób, który moim zdaniem przynosi efekty. Nigdy nie będę trenerem w stylu Anatolija Karpola (rosyjski trener znany z surowego podejścia do drużyny i „ciężkiej ręki” – przyp. red.). O tym co i jak trzeba robić można mówić w taki sposób, by zawodniczka była na „tak”, a nie na „nie”.

* rozmawiał Krzysztof Gaweł
* więcej w serwisie sport.onet.pl

źródło: sport.onet.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Mistrzostwa Europy, reprezentacja Polski kobiet

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2011-09-29

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved