Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > Powtórki wideo w PlusLidze stały się faktem

Powtórki wideo w PlusLidze stały się faktem

fot. archiwum

O wprowadzeniu powtórek wideo mówiono już od dawna, jednak do tej pory były one wprowadzane jedynie w pojedynczych meczach Pucharu Polski oraz fazy play-off. Jeśli rozwiązanie sprawdzi się, możliwe, że zostanie wprowadzony przez FIVB.

Siatkówka stała się niezwykle dynamicznym sportem, przez co sędziowie z roku na rok mają trudniejsze zadanie w ocenie spornych sytuacji. Obserwować mogliśmy to chociażby w trakcie ostatnich mistrzostw Europy kiedy podczas decydującej akcji tie-breaka meczu półfinałowego pomiędzy Rosją i Serbią sędzia uznał, że Michajłow posłał piłkę w aut, podczas gdy powtórki wideo pokazały, że wcześniej piłka dotknęła bloku Plavich.

O wprowadzeniu powtórek wideo mówiono już od dłuższego czasu, jednak wciąż ta kwestia pozostawała w sferze rozważań. W tym sezonie we wszystkich meczach PlusLigi wprowadzone zostanie to rozwiązanie i w sytuacjach spornych drużyna będzie mogła poprosić o challenge, czyli sprawdzenie jak wyglądała akcja na powtórce wideo. Rozwiązanie to kosztować będzie 6 tysięcy złotych. – To wyjątkowe wydarzenie dla światowej siatkówki – przyznał prezes PLPS Artur Popko.

Prezes PZPS, Mirosław Przedpełski liczy, że polskie rozwiązanie zostanie wprowadzone także w innych rozgrywkach.Na podobne rozwiązanie w tym sezonie zdecydowali się Grecy, chociaż w nieco ograniczonej formie. Chellenge miał rozstrzygać jedynie w sytuacji wątpliwości, czy piłka była w polu czy w aucie. W obliczu problemów finansowych greckiej ligi (wszystkie rozgrywki, z wyjątkiem ekstraklasy mężczyzn, zostały zawieszone), ale też samych klubów, jego wprowadzenie stoi pod sporym znakiem zapytania.

Także światowa federacja jest zainteresowana rozwiązaniem proponowanym przez polski związek, jednak wcześniej włodarze chcą, aby wypracować system, który będzie możliwy do wykorzystania nie tylko w tych meczach, które będą transmitowane w telewizji. Jeśli uda się znaleźć takie rozwiązanie, możliwe, że zostanie ono wprowadzone już po igrzyskach olimpijskich.

źródło: inf. własna, Przegląd Sportowy

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
PlusLiga

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2011-09-28

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved