Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME siatkarek: Serbki rywalkami Polek w ćwierćfinale

ME siatkarek: Serbki rywalkami Polek w ćwierćfinale

Reprezentantki Serbii pokonały Rumunię 3:0 i zgrają w jutro z Polkami w meczu ćwierćfinałowym. Podopieczne Zorana Terzića kontrolowały przez cały czas przebieg wydarzeń na boisku i odniosły pewne zwycięstwo nad reprezentacją Rumunii.

Początek inauguracyjnej partii spotkania dość nieoczekiwanie ułożył się po myśli Rumunek, które po ataku w aut Nikolić, objęły prowadzenie (3:1) i utrzymały je do pierwszej przerwy technicznej (8:7). Brązowe medalistki tegorocznej edycji World Grand Prix nie były w stanie zatrzymać skutecznych ataków rywalek, w efekcie przegrywały w środkowej fazie seta (11:14). Widząc co dzieje się na boisku, trener Zoran Terzić poprosił o przerwę dla swojego zespołu. Początkowo uwagi szkoleniowca niewiele pomogły, ponieważ na drugiej regulaminowej przerwie na odpoczynek jego podopieczne nadal przegrywały trzema punktami (13:16), ale w kolejnych akcjach Serbki poprawiły swoją grę i po udanym ataku Rasić doprowadziły do remisu (16:16). Od tego momentu współgospodynie tegorocznego czempionatu złapały wiatr w żagle i po kilku skutecznych akcjach między innymi w bloku wyszły na czteropunktowe prowadzenie (22:18), które spokojnie utrzymały do końca seta, wygrywając inauguracyjną odsłonę meczu barażowego 25:19.

Druga partia lepiej rozpoczęła się dla Serbek, które szybko objęły prowadzenie (2:0). Rumunki błyskawicznie odrobiły straty i po asie serwisowym wyszły na prowadzenie (3:2). Jednak to siatkarki reprezentacji Serbii prowadziły jednym oczkiem na pierwszej przerwie technicznej (8:7). Podopieczne Zorana Terzica nie chciały powtórzyć sytuacji z pierwszej partii spotkania i szybko zaczęły budować przewagę, która po asie serwisowym Jovany Brakocević wynosiła pięć punktów (13:8). Podopieczne Darko Zakoca nie potrafiły znaleźć sposobu na zatrzymanie przeciwniczek i z każdą kolejną akcją ich strata powiększała się (10:16, 12:20). Szkoleniowiec reprezentacji Rumunii próbował reagować, prosząc o przerwę dla swojego zespołu, jednak nie zmieniło to obrazu gry jego zawodniczek, które wyraźnie przegrały drugą partię spotkania 15:25.

Wydawało się, że Rumunki nie będą już w stanie podjąć walki w dzisiejszym spotkaniu, jednak po kilku skutecznych akcjach objęły trzypunktowe prowadzenie na pierwszej przerwie technicznej (8:5). Tegoroczne tryumfatorki Ligi Europejskiej podobnie jak w pierwszej odsłonie meczu wydawały się być zaskoczone takim obrotem sprawy i przez kilka kolejnych akcji nie były w stanie wyjść na prowadzenie, a na drugiej regulaminowej przerwie na odpoczynek nadal przegrywały trzema punktami (13:16). Wówczas powtórzyła się sytuacja z inauguracyjnego seta. Serbki powróciły do swojej wysokiej dyspozycji i zaczęły odrabiać straty, dzięki czemu na tablicy wynikowej widniał remis (16:16), a po kolejnym udanym zbiciu tym razem Jovany Vesović, współgospodynie mistrzostw Europy odzyskały prowadzenie (18:17), którego nie oddały do końca spotkania, wygrywając trzecią partię meczu 25:20 po skutecznym ataku Malagurski i całe spotkanie 3:0.

Serbki okazały się zdecydowanie lepsze od rywalek w ataku, wygrywając ten element 48 do 30. Podopieczne Zorana Terzica zdeklasowały Rumunki w bloku, aż 16 razy skutecznie blokując przeciwniczki, które tylko 5 razy okazały się nie do przejścia na siatce. Podopieczne Darko Zakoca minimalnie wygrały rywalizację w polu serwisowym (5-4). Rumunki po swoich błędach własnych oddały jedynie 7 punktów, a same otrzymały w prezencie 14 oczek. Zwycięskiej drużynie najlepiej spisała się Jovana Brakocević, która zapisała na swoim koncie 19 punktów. W obozie pokonanych 11 punktów do dorobku punktowego drużyny dołożyła Carmen Marinela Turlea.

Serbia – Rumunia 3:0
(25:19, 25:15, 25:20)

Serbia: Brakocević (19), Krsmanović (11), Molnar (3), Ognjenović (5), Nikolić (6), Rasić (10), Cebić (libero) oraz Malagurski (9), Antonijević i Vesović (4)
Rumunia: Nucu (5), Corjeutanu (8), Turlea (11), Nemtanu (1), Neaga (2), Onyejekwe (3), Manu (libero) oraz Nedelcu (5), Miclea (1), Butnaru (4), Cazacu i Muresan

Zoran Terzic (trener reprezentacji Serbii): – Nasza gra na początku spotkania nie wyglądała dobrze. Mieliśmy wiele problemów, które wynikały z presji. Później zaprezentowaliśmy się lepiej. Posiadaliśmy dobrą zagrywkę i atak, ale myślę, że możemy zaprezentować się z jeszcze lepszej strony. Znam możliwości mojej drużyny, więc będę wymagał od niej jak najwięcej. Potrzebujemy maksymalnego wsparcia ze strony kibiców, więc chcielibyśmy zaprosić jak najwięcej fanów na jutrzejsze spotkanie z reprezentacją Polski.

Jelena Nikolic (kapitan reprezentacji Serbii): – Po ciężkim meczu z reprezentacją Niemiec nie było łatwym zadaniem aby zagrać i wygrać następne spotkanie bez względu na to z kim zmierzyliśmy się. Rozpoczęliśmy pojedynek na niskim poziomie z powodu dużej presji jaką odczuwaliśmy, ale później wszystko zaczęło się dobrze układać dla nas. Jestem przekonana, że będziemy drużyną, która z każdym kolejnym spotkaniem będzie grała na coraz wyższym poziomie.

Darko Zakoc (trener reprezentacji Rumunii): – To jest ciężka porażka dla nas. Uczucia są mieszane, kiedy grasz przeciwko swojemu krajowi i przyjaciołom. Starałem się przygotować zespół w najlepszy sposób. Były momenty kiedy graliśmy dobrze, ale presja wywierana przez serbski zespół spowodowała, że grało nam się trudno. Jakość drużyn nie jest na takim samym poziomie. Nasza zagrywka była dobra, ale mieliśmy wiele technicznych problemów i nasze przyjęcie było słabe.

Elena Butnaru (kapitan reprezentacji Rumunii): – Gratulacje dla drużyny Serbii za ich dzisiejsze zwycięstwo. Zagraliśmy dobrze, szczególnie na początku, ale ostatecznie zwycięskim zespołem okazały się Serbki. Jeszcze raz składam serdeczne gratulacje dla przeciwniczek i życzę im wszystkiego najlepszego w kolejnych spotkaniach.