Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > Znów wprawi w zdumienie? – AZS Częstochowa przed sezonem

Znów wprawi w zdumienie? – AZS Częstochowa przed sezonem

fot. archiwum

Przed sezonem 2011/2012 Tytan AZS Częstochowa jak co roku wykonał wiele roszad personalnych. Powodem wielu zmian w drużynie jest kiepska sytuacja finansowa. Jak klub spod Jasnej Góry poradzi sobie z wyzwaniem w postaci nowego sezonu?

Już chyba wszyscy przyzwyczaili się do corocznego rozstawania się z Tytanem podstawowych zawodników, co zaczęto nazywać „rozbiorami AZS-u Częstochowa". Pierwszy taki miał miejsce tuż po zdobyciu wicemistrzostwa Polski w sezonie 2007/2008 i następował co rok. Z wydarzeniem tym mieliśmy do czynienia przed minionym sezonem i mamy również teraz. Mimo wielu przeszkód klub spod Jasnej Góry i tak nieustannie plasuje się w najlepszej piątce PlusLigi i jest niczym naród Polski, który mimo rozbiorów potrafił zwyciężyć wojnę. Małą wojną AZS-u jest utrzymywanie się w najwyższej klasie rozgrywkowej i to z zadowalającymi kibiców wynikami.

W częstochowskiej drużynie pojawiło się wiele personalnych zmian. Klub, jak co roku, nabył młodych zawodników, którzy będą mieli szansę rozwijać swoje już niemałe umiejętności przy doświadczonych siatkarzach pokroju Dawida Murka czy Krzysztofa Gierczyńskiego. Jednym z nim jest Michał Kaczyński, który do AZS-u przywędrował z częstochowskiego Delic-Polu. – Jestem bardzo szczęśliwy będąc zawodnikiem Tytana AZS. Od małego marzyłem żeby grać w tym klubie i w końcu moje marzenie się spełniło – powiedział Kaczyński podkreślając wartość klubu i szacunek jakim darzą go szczególnie młodzi siatkarze.

Paweł Zatorski powiedział kiedyś, że w Częstochowie chciałby grać każdy zawodnik. Jego słowa potwierdza fakt ilu wspaniałych siatkarzy przewinęło się przez święte miasto w ostatnich latach. Teraz szansę wybicia się dostają kolejni. Adrian Stańczak, Michał Kaczyński, Michał Kamiński, Adrian Hunek, Jakub Bik, Kamil Lewiński – to zawodnicy, którzy dołączyli do zespołu przed nadchodzącym sezonem. Średnia ich wieku to około 21 lat. Tak więc AZS przerzuca się na ligę młodzieżową?Wszystko przez pieniądze, a raczej ich brak. Jedynym sponsorem, który należycie pomaga AZS-owi jest firma Selena S.A. – producent marki Tytan. Reszta sponsorów to dużo mniejsze firmy, które dają tyle, na ile je stać. Dodatkowym problemem klubu z Częstochowy jest brak wsparcia przez Urząd Miasta. Wsparcia oczywiście finansowego, bo duchowego nie brakuje. Przez dziury w budżecie częstochowski zespół ledwo spełnia oczekiwania PlusLigi i na razie utrzymuje się w najwyższej klasie rozgrywkowej. Na razie, bo stan ten może zmienić się szybciej niż myślimy.

Mimo wielu przeszkód władzom Tytana udało się skompletować drużynę, która nadal walczyć będzie o utrzymanie tradycji jaką jest granie w europejskich pucharach. W tym sezonie częstochowianie zagrają w pucharze CEV. Biało-zielone barwy reprezentować będą młodzi zawodnicy, którzy w większości nigdy nie brali czynnego udziału w tego typu spotkaniach. – Na pewno będzie to bardzo ciężki okres, bo liga z sezonu na sezon jest coraz silniejsza. Będzie naprawdę trudno zdobyć wysokie miejsce, chociaż jesteśmy zespołem, który zawsze walczy do końca i próbuje zawsze zdobyć najwyższe trofeum. Mamy bardzo młody zespół i jesteśmy jedyną drużyną w PlusLidze, która nie zawiera zawodnika z zagranicy. Bardzo ważne jest to, że polityka klubu od wielu lat pozwala na rozwijanie się młodym siatkarzom – powiedział niedawno prezes Konrad Pakosz.

Zespół przed sezonem rozegrał wiele sparingów, które w większość jednak przegrał. Częstochowskiego klubu nie należy jednak przekreślać na starcie ligi, bo już nie jedni skazywali ten team na spadek, po czym w klasyfikacji końcowej AZS lądował na czwartym-piątym miejscu.

Wielu wróży AZS-owi raczej czarną przyszłość jednak możemy być pewni tego, iż para trenerska Kardos – Dacewicz zrobi wszystko, żeby zaskoczyć niedowiarków i zdobyć w nadchodzącym sezonie jak najwyższe miejsce. Pierwsze spotkanie częstochowianie rozegrają w hali Polonia 1 października o 14:30. Podopieczni Marka Kardosa mierzyć się będą z potężnie zbudowaną drużyną Jastrzębskiego Węgla.

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
PlusLiga

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2011-09-27

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved