Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME, gr. A: Trójkolorowe lepsze od Ukrainek, Niemki wygrały grupę

ME, gr. A: Trójkolorowe lepsze od Ukrainek, Niemki wygrały grupę

Grające w grupie A siatkarki reprezentacji Francji pokonały bez straty seta Ukrainę. To zwycięstwo trójkolorowych dało im trzecie miejsce w grupie. Awansu pewne były kadry Niemiec i Serbii. Niemki w ostatnim meczu zapewniły sobie udział w ćwierćfinale.

Obie ekipy były świadome stawki tego spotkania. Zwycięstwo oznaczało pozostanie w grze, przegrane mogły pakować walizki. W pierwszej partii Ukrainki wypracowały sobie trzypunktową przewagę (15:12), ale sytuacja się zmieniła po czterech z rzędu zagrywkach Francuzki polskiego pochodzenia, Anny Rybaczewskiej, która wyprowadziła swój zespół na prowadzenie 16:15. Gdy Ukrainki znów odskoczyły na dwa punkty, o przerwę poprosił Fabrice Vial i udzielił swoim podopiecznym ostrej reprymendy. Pomogło, bo trójkolorowe wyrównały wynik seta. Przy stanie 24:24 znów w polu zagrywki przypomniała o sobie Rybaczewska i Francuzki wygrały 26:24.

Od początku drugiej partii grą Francuzek kierowała druga rozgrywająca Mallory Steux, która pojawiła się na placu gry pod koniec pierwszej partii. Ukrainki miały problem z przyjeciem zagrywki co uniemożliwiło ich 41-letniej rozgrywającej Irinie Komisarowej granie szybkich piłek. Na drugiej przerwie technicznej Francuzki prowadziły już siedmioma punktami i systematycznie powiększały swoją przewagę, aż do końca drugiego seta.

Trzeci set nie wyglądał wcale lepiej dla zespołu Ukrainy. Nadal miały one problem z przyjęciem zagrywki, a ich rywalki, prowadząc 2:0 w całym meczu, grały na luzie. Po zaledwie 72 minutach gry, najlepiej punktująca spotkania Helene Schleck zdobyła punkt na 25:15 i zapewniła ekipie Francji pozostanie w europejskim czempionacie.

Ukraina – Francja 0:3
(24:26, 14:25, 15:25)

Ukraina: Litwinowska (3), Mołodcowa (9), Degtjarowa (6), Lisjejenkowa (3), Komisarowa, Kodola (9), Lidjajewa (libero) oraz Dowgopoliuk (6)
Francja: Tere (12), Lozancic (13), Rybaczewska (11), Orle (13), Faesch (2), Schleck (14), Bousquet (libero) oraz Steux (1)

Pierwszą odsłonę dobrze rozpoczęły gospodynie mistrzostw. Po kilku mocnych ciosach w polu serwisowym Mai Ognjenovic, Serbki prowadziły 4:1. Drużyna trenera Guidetti nie kazała długo czekać na odpowiedź i szybko dogoniła rywala a nawet wyszła na prowadzenie. Walka toczyła się punkt za punkt. Trener Zoran Terzic przywołał do siebie swoje zawodniczki przy stanie 19:20, ale nie dało to efektu bo chwilę później za sprawą Angeliny Grün Niemki miały piłkę setową, a seta zakończyła kiwką Corina Ssuschke-Voigt.

Niemki poszły za ciosem także w drugiej partii. Szybko zmusiły trenera Serbii do wzięcia czasu przy stanie 3:6. Na pierwszej przerwie technicznej gospodynie traciły już tylko jeden punkt, ale nie taki stan rzeczy nie utrzymał się długo. Po bloku Christiane Fürst Niemki prowadziły już 12:8, a Serbki zupełnie straciły koncentrację i zaczęły oddawać rywalkom punkty swoimi błędami. Seta na 25:15 zakończyła Ssuschke.

Serbki mimo porażek w dwóch poprzednich partiach nie złożyły broni w walce o zwycięstwo w grupie A. Niemki były świetnie dysponowane w linii obronnej, ale to nie wystarczyło do zwycięstwa w tej partii meczu. Po atomowym uderzeniu Brizitki Molnar, gospodynie prowadziły 21:17 a to wystarczyło do zwycięstwa w tym secie.

Nie zrobiło to wrażenia na Niemkach, które zaczęły czwartego seta od mocnego uderzenia. Przy stanie 3:9 trener Serbek miał wykorzystane już oba czasy na żądanie. Na drugiej przerwie technicznej nasze zachodnie sąsiadki prowadziły już siedmioma „oczkami" i tej zaliczki nie zmarnowały. Mocny atak ze środka siatki Niemek, zakończył seta numer 3 wynikiem 25:17. Podopieczne Giovanniego Guidettiego po zwycięstwie nad Serbkami zajęły pierwsze miejsce w swojej grupie i awansowały bezpośrednio do ćwierćfinału mistrzostw Europy.

Serbia – Niemcy 1:3
(22:25, 15:25, 25:20, 17:25)

Serbia: Brakocevic (18), Krsmanovic (6), Molnar (9), Ognjenovic (3), Nikolic (11), Rasic (15), Popovic (libero) oraz Malagurski (1), Malesevic i Antonijevic
Niemcy: Weiss (2), Grun (20), Ssuschke-Voigt (14), Furst (10), Kożuch (15), Brinker (14), Tzscherlich (libero) oraz Hippe, Thomsen i Mathhes