Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME, gr. A: Pewne wygrane Niemek i Serbek

ME, gr. A: Pewne wygrane Niemek i Serbek

Reprezentantki Niemiec nie miały wielu problemów z pokonaniem Francuzek. Nasze zachodnie sąsiadki pewnie wygrały trzysetowe spotkanie i plasują się w foteli lidera grupy. Równie szybko siatkarki z Serbii pokonały dziś Ukrainki.

Pierwszy niedzielny mecz grupy A nie przyniósł zbyt wielu emocji. Francuzki nie postawiły bowiem zbyt trudnych warunków swym rywalkom, co zaowocowało szybką przegraną w trzech setach. Pierwszy set nieco lepiej zaczął się dla trójkolorowych. Dobra passa trójkolorowych trwała do drugiej przerwy technicznej, gdzie prowadziły dwoma oczkami. Po powrocie na boisko role się jednak odwróciły. Niemki szybko wyrównały, po czym wyszły na prowadzenie 21:18. Szans na wygraną nie zaprzepaściły, pewnie dowożąc przewagę do końca seta.

Druga odsłona będzie się zapewne długo śniła francuskim siatkarkom. Trójkolorowe partię tę rozpoczęły bardzo dobrze, by na drugiej przerwie technicznej prowadzić czterema oczkami. Przewagę tę jeszcze zwiększyły w kolejnych minutach do sześciu oczek (21:15). Wtedy to niczym za dotknięciem czarodziejskiej różdżki gra Francuzek się zacięła. Do końca seta zdobyły one zaledwie dwa oczka, zaś Niemki szybko wyrównały stan rywalizacji, by następnie cieszyć się z wygranej 25:23.

Końcówka seta drugiego negatywnie odbiła się na postawie trójkolorowych, bowiem praktycznie od pierwszej przerwy technicznej Niemki rozpoczęły budowanie przewagi nad rywalkami. Na drugim obowiązkowym czasie dystans pomiędzy zespołami wynosił trzy oczka, by w kolejnych minutach powiększyć się do pięciu punktów (21:16). Takiej zaliczki nasze zachodnie sąsiadki nie zmarnowały pewnie wygrywając 25:18.

Zdecydowanie najmocniejszym ogniwem niemieckiego zespołu była dziś Małgorzata Kożuch. Siatkarka ta zapisała na koncie swego zespołu dwadzieścia dwa oczka i zanotowała 43% skuteczności w ataku. Nasze zachodnie sąsiadki w każdym z elementów siatkarskiego rzemiosła były zdecydowanie lepsze od swoich rywalek. Różnica pomiędzy zespołami widoczna była szczególnie w przyjęciu zagrywki oraz w grze na siatce, co przesądziło o wygranej Niemek.

Francja – Niemcy 0:3
(18:25, 23:25, 18:25)

Francja: Tere (8), Lozancic (7), Rybaczewski (10), Orle (2), Falesch (1), Schleck (11), Bousquet (libero) oraz Hudima, Steux (1)
Niemcy: Weiss (2), Grun (9), Ssuschke-Voigt (10), Furst (2), Kożuch (22), Brinker, Tzscherlich oraz Kauffeldt, Matthes (2)

Serbki zdeklasowały Ukrainki w drugim niedzielnym meczu w grupie A. W każdym z setów podopieczne Zorana Terzicia jeszcze przed drugą przerwą techniczną wypracowywały bezpieczny dystans dzielący je od rywalek, co pozwoliło im na spokojne kontrolowanie przebiegu rywalizacji.

Do tak wysokiego zwycięstwa Serbek walnie przyczyniła się Jovana Brakocević oraz Milenia Rasić. Ta druga popisała się dodatkowo bardzo wysoką, bo aż osiemdziesięcioprocentową skutecznością w ataku, do którego dołożyła silną zagrywkę siejącą spustoszenie w szeregach rywalek. Przyjęcie nie było bowiem dzisiaj mocną stroną Ukrainek, które słabszą grę w defensywie próbowały rekompensować silnym serwisem. Co istotne, siatkarki prowadzone przez Wołodymira Buzajewa popełniły tylko jeden błąd w tym elemencie siatkarskiego rzemiosła. To było jednak za mało, na świetnie dysponowane dziś Serbki.

Popełniliśmy dziś trochę błędów, ale dziewczyny spisały się bardzo dobrze. Nasze przyjęcie nie było dziś najlepsze, tą część naszej gry musimy jeszcze poprawić. Będzie to potrzebne w następnych meczach – powiedział po dzisiejszym spotkaniu Zoran Terzić. – Zagrałyśmy dziś lepiej. Ukrainki nie mają jeszcze ogrania na arenie międzynarodowej, co było widoczne w dzisiejszym meczu. Byłyśmy dziś lepsze, grałyśmy zrelaksowane, dało nam to więcej pewności siebie przed kolejnymi spotkaniami – cieszyła się Jelena Nikolić. Zawodniczka ta zapisała na koncie drużyny dziewięć oczek oraz z bardzo dobrej strony zaprezentowała się w przyjęciu, będąc w tym elemencie jedną z najlepszych zawodniczek w swoim zespole.

Dla Ukrainek przegrana z Serbią jest drugą porażką na tym turnieju. Ich jutrzejszy mecz z Francją zadecyduje o ostatecznym układzie tabeli. – Serbki zagrały mocno, ich wygrana nie jest zaskoczeniem. Jutro będziemy starać się zagrać jak najlepiej, mam nadzieje, że mecz z Francją będzie dla nas bardziej udany – powiedział szkoleniowiec Ukrainek Wołodymir Buzajew.Serbki były dziś fantastyczne – komplementowała zaś Iryna Komisarowa.Nasz zespół musi się jeszcze wiele nauczyć, poprawić wiele aspektów gry. Jeżeli chcemy awansować, jutro musimy być zdecydowanie lepsze.

Serbia – Ukraina 3:0
(25:18, 25:18, 25:14)

Serbia: Brakocević (13), Krsmanović (6), Molnar (6), Ognjenović (1), Nikolić (9), Rasić (13), Cebić (libero) oraz Malagurski (5), Malesević (2), Antonijević (3), Vesović (1) i Ninković (2)
Ukraina: Litwinowska (8), Mołodcowa (5), Degtjarowa (6), Lisjejenkowa (7), Komisarowa (1), Kodola (3), Halkina (libero) oraz Lidiajewa, Dowgopoliuk (4), Czernecka (2) i Burbeljuk