Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > AZS Politechnika Warszawska przed nowym sezonem

AZS Politechnika Warszawska przed nowym sezonem

fot. archiwum

Meczem z Delectą Bydgoszcz Politechnika Warszawska rozpocznie nowy sezon. W poprzednim sezon zespół skończył rozgrywki na 5 pozycji, co było sukcesem stołecznej drużyny.  Ten sezon ma być, według prezes Doleckiej, równie udany.

Świadczy o tym wprowadzenie pewnej nowości, i to na skalę światową. Otóż zarząd klubu postanowił podpisać umowę z każdym kibicem, który zakupi karnet. W umowie zobowiązuje się do zajęcia miejsca nie niższego niż szóste. W przypadku niedotrzymania kontraktu kibice otrzymają klubowe szaliki lub zaproszenie na trening drużyny (w przypadku zajęcia miejsca 7-8) bądź zniżkę w wysokości 50 zł na zakup karnetu na następny sezon (jeśli drużyna zajmie 9 lub 10 miejsce). Umowa ma dwa główne cele. Po pierwsze: docenić wiernych kibiców. Po drugie: zmotywować zawodników do ciężkiej pracy.

W zespole doszło do wielu ważnych zmian personalnych. Z pierwszej szóstki z zeszłego sezonu pozostali tylko środkowi Ardo Kreek i Marcin Nowak oraz libero Damian Wojtaszek. Pozyskano rozgrywającego, reprezentanta Niemec, Patricka Steuerwalda, miejsce atakującego Roberta Prygla zajął inny były reprezentant Polski Grzegorz Szymański. Zespół opuścili także przyjmujący Zbigniew Bartman i Michał Kubiak, chociaż wokół tego ostatniego wytworzyło się spore zamieszanie. Sam zawodnik oświadczył, że opuścił klub ze stolicy. Natomiast prezes Dolecka utrzymuje, że przyjmujący nadal jest zawodnikiem Politechniki. Jak jest naprawdę, okaże się już za niespełna tydzień. Pewne jest, że do drużyny dołączy przyjmujący Vid Jakopin, który będzie wielkim wzmocnieniem. Słoweniec w zeszłym roku grał w Lidze Mistrzów, w zespole Bled Volley. Ma więc doświadczenie w europejskich pucharach.

Przygotowania do sezonu rozpoczęły się w lipcu. Po sześciu tygodniach ciężkiej pacy drużyna mogła się sprawdzić. Pierwszy sparing zespół odbył w Mławie z Lotosem Trefl Gdańsk. Rozegrano dwa spotkania, wynik okazał się remisowy: pierwszy mecz wygrała Politechnika 3:1, drugi zakończył się takim samym wynikiem, tyle że zwyciężyła drużyna z Gdańska. Kolejnym sprawdzianem był mecz charytatywny z Fartem Kielce w Pionkach. W tym spotkaniu nie wynik był najważniejszy, ale cel: dochód przeznaczono na leczenie chorych dzieci. Dlatego już od pierwszej akcji obie drużyny grały zmobilizowane, ale ostatecznie to Kielczanie byli górą (3:1). Na dwa tygodnie przed startem ligi „Inżynierowie" rozegrali spotkanie z reprezentacją Algierii, która okazała się lepsza (3:2). Jednak słabszą postawę można jeszcze wytłumaczyć: dobra forma ma przyjść na ligę, a nie mecze kontrolne. Następnym etapem był turniej w Ełku, który zespół zakończył na trzecim miejscu. Mecze były ważne ze względu na to, że do zespołu dołączył nowy rozgrywający. Po nieudanych dla Niemców mistrzostwach Europy w drużynie z Warszawy zadebiutował Patrick Steuerwald, a kilka dni później na treningu pojawili się Ardo Kreek i Vid Jakopin. Wszyscy trzej reprezentowali swoje kraje w mistrzostwach Europy. Mimo to żadnemu z nich trener Radosław Panas nie dał taryfy ulgowej. Rozgrywki ligowe zbliżają się wielkimi krokami i nie ma już na to czasu. I to właśnie ci obcokrajowcy poprowadzili drużynę do zwycięstwa nad Indykpolem Olsztyn w przedostatnim sprawdzianie przed startem krajowych zmagań. Już w pełnym składzie Politechnika przystąpi do Memoriału Zdzisława Ambroziaka (13-25 września).Kiedy w 2003 roku zespół awansował do Polskiej Ligi Siatkówki Ryszard Matkowski, członek Rady Nadzorczej, powiedział – Widzę złoty medal, który wisi w holu Politechniki i jakieś europejskie puchary. – Po ośmiu latach pojawiła się pierwsza okazja na walkę w europejskich pucharach. Piąte miejsce wywalczone w ubiegłym sezonie gwarantuje grę w Challenge Cup. AZS Polietchnika rozpoczyna zmaganie od drugiej rundy. Przeciwnikiem będzie zwycięzca meczu Metallurg Żłobin-Nyborg Bergen. Obie drużyny wydają się być w zasięgu zespołu z Warszawy. Jest więc szansa na sukces, chociaż w rozgrywkach jest kilka drużyn, które również myślą o wywalczeniu trofeum: Casa Modena, Olimpiakos Pireus czy uczestnik zeszłorocznej Ligi Mistrzów Radnicki Kragujevac mogą być rywalami „Inżynierów" w kolejnej fazie rozgrywek.

Nadchodzący sezon wydaje się być więc nieco trudniejszy dla zawodników. Poza Plusligą i Pucharem Polski mają jeszcze do rozegrania Challenge Cup. Ale to wcale nie martwi siatkarzy. Będą mieli okazję pokazać się w Europie, zdobyć doświadczenie. A dla kibiców to kolejna okazja do wspierania swojej drużyny.

Kadra zespołu na sezon 2011/2012:
Atakujący: Grzegorz Szymański, Paweł Mikołajczak
Rozgrywający: Patrick Steuerwald, Maciej Gorzkiewicz
Środkowi: Ardo Kreek, Janusz Gałązka, Maciej Zajder, Marcin Nowak
Przyjmujący: Krzysztof Wierzbowski, Maciej Krzywiecki, Vid Jakopin, Wojciech Żaliński, Michał Kubiak (?)
Libero: Damian Wojtaszek, Maciej Olenderek

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
PlusLiga

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2011-09-25

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved