Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME, gr. C: Udana inauguracja ekipy czeskiej

ME, gr. C: Udana inauguracja ekipy czeskiej

W rozpoczętych dziś zmaganiach w "polskiej" grupie C obyło się bez sensacji - reprezentacja Czech pokonała Rumunię. W pierwszej partii to Rumunki nadawały ton grze. Karta jednak odwróciła się szybko i w pozostałej części meczu "na fali" były zawodniczki czeskie.

Najwięcej emocji dostarczył pierwszy set. W zwycięskiej drużynie najskuteczniejsza była Aneta Havlickova, która zdobyła 15 punktów. Wśród Rumunek najlepiej punktowała Nneka Obiamaka Onyejekwe, zapisując na swym koncie 8 oczek.

Akcję otwierającą spotkane skutecznie zakończyły Czeszki, zdobywając w ten sposób swój pierwszy punkt na tegorocznych mistrzostwach Europy. Nasze południowe sąsiadki uzyskały dwa oczka przewagi. Rumunki jednak szybko odrobiły straty i to one objęły prowadzenie. Przez kilka kolejnych akcji skutecznie utrzymywały dystans i na pierwszą przerwę techniczną schodziły z trzema oczkami "zaliczki" (8:3). Po powrocie na parkiet podopieczne Darko Zakoca nie zwalniały tempa. Czeska ekipa nie dawała jednak za wygraną, co chwilę zbliżając się do rywalek na 1 – 2 punkty. Kolejny regulaminowy czas odgwizdany został przy prowadzeniu rumuńskiego zespołu 16:14. Przerwa dobrze podziałała na Czeszki, bowiem po wznowieniu gry udało im się w końcu doprowadzić do remisu. W decydującej fazie seta obie drużyny walczył zaciekle, ale żadnej z nich nie udało się zdobyć bezpiecznej przewagi. Po wyrównanej i emocjonującej końcówce na przewagi, 29:27 zwyciężyła czeska drużyna.

Początek drugiej odsłony był bardzo podobny do poprzedniego seta. Ponownie lepiej rozpoczęły Czeszki, ale rumuńskie zawodniczki szybko doprowadziły do remisu po 4. Potem jednak to czeskiej ekipie udało się odskoczyć na kilka punktów i na pierwszą przerwę techniczną schodziła, prowadząc 8:5. Po powrocie na parkiet rumuńska drużyna rozpoczęła pościg, z mozołem zapisując na swoim koncie kolejne oczka. Walka ta opłaciła się – w końcu udało im się ponownie wyrównać stan rywalizacji. O tego momentu kibice oglądać mogli fragment bardzo wyrównanej gry, ale na drugi regulaminowy czas zespoły schodziły przy prowadzeniu czeskiego zespołu 16:14. Po przerwie obraz gry niewiele się zmienił. Obie drużyny nadal zacięcie walczyły. Czeszkom udało się jednak zdobyć trzy punkty przewagi. Jak się okazało był to przełomowy moment w tej odsłonie. Rumunki nie były już w stanie odrobić strat i przegrały tę partię do 19.

Dla drużyny prowadzonej przez Darko Zakoca trzeci set był ostatnią szansą na przedłużenie walki o ewentualne zwycięstwo w tym spotkaniu. Mimo tego Rumunki nie zmobilizowały się, od początku pozwalając Czeszkom na narzucenie swojego stylu gry. Podopieczne Jiriego Sillera szybko odskoczyły na kilka punktów, na pierwszym technicznym czasie prowadząc 8:4. Wydawało się, że rumuńska drużyna chyba przestała wierzyć, że uda jej się wygrać choćby seta. Ekipa Czech grała zaś bardzo swobodnie, z każdą akcją powiększając swoją przewagę. Na drugą regulaminową przerwę zespoły schodziły przy dziewięciopunktowym prowadzeniu Czeszek, które niemal całkowicie dominowały na parkiecie. Rumunki był w stanie wyprowadzić jedynie pojedyncze, skuteczne akcie. I choć w końcówce spotkania odrobiły kilka oczek, przegrały tę partię zdecydowanie do 16 i całe spotkanie 0:3.

Rumunia – Czechy 0:3
(27:29, 19:25, 16:25)

Rumunia: Nucu (6), Corjeutanu (7), Turlea (7), Nemtanu (7), Neaga (3), Onyejekwe (10), Manu (libero) oraz Muresan (1), Nedelcu (2), Miclea Grigoruta (1) i Butnaru
Czechy: Barborková (9), Pastulová (10), Havlíčková (23), Mühlsteinová (5), Havelková (11), Plchotová (9), Jášová (libero) oraz Vanžurová i Melichárková