Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > Jastrzębie pokonało Iskrę 3:2

Jastrzębie pokonało Iskrę 3:2

Trenerowi Roberto Santiliemu nie udał się powrót do Jastrzębia. Prowadzona przez niego już drugi sezon Iskra Odińcowo  przegrała z Jastrzębskim Węglem po pięciosetowym boju. Zwycięstwo było miłym zwieńczeniem uroczystości otwarcia nowej hali.

Spotkanie od zagrywki rozpoczął kapitan jastrzębian – Zbigniew Bartman. Po dobrym przyjęciu Frank Depestele posłał piłkę na lewe skrzydło do Pawła Abramowa, a ten efektownym atakiem dał pierwszy punkt swojej drużynie. W początkowej fazie seta gospodarze popełniali liczne błędy na zagrywce, pierwszy punktowy serwis odnotował Russel Holmes, wyprowadzając swój zespół na prowadzenie (3:2). Kolejny fragment seta to wymiany punkt za punkt, efektowne zagrania w ataku przeplatały błędy własne popełniane po obu stronach siatki. Autowe zagrania Abramowa i skuteczna kiwka Vinhedo wyprowadziły podopiecznych Lorenzo Bernardiego na trzypunktowe prowadzenie na pierwszej przerwie technicznej (8:5). Przewaga nie utrzymała się jednak długo, goście nie tylko wyrównali stan rywalizacji, ale po kontrze Daniłowa odzyskali prowadzenie 11:10. W końcówce partii kontrolę nad przebiegiem gry przejęli jastrzębianie, prowadząc po ataku Holmes’a 20:16. Kiedy asem serwisowym popisał się Vinhedo gospodarze uzyskali pięciopunktową przewagę, nie pozwalając sobie jej odebrać do końca partii. Szanse swojego zespołu próbował ratować jeszcze Paweł Abramow, ostatecznie jednak zwyciężyli gospodarze (25:19).

Odsłona kolejna początkowo miała identyczny przebieg jak partia premierowa. Od silnego uderzenia w ataku rozpoczęli podopieczni Roberto Santiliego, jednak to ekipa z Jastrzębia prowadziła na pierwszej przerwie technicznej 8:5. Po czasie kilka ‘oczek’ zaliczki jastrzębian ponownie zostało zniwelowane (10:11). Również na tym etapie spotkania gospodarze nie ustrzegli się błędów w ataku, na przestrzeni całego seta oddając w ten sposób rywalom siedem ‘oczek’. Ostatecznie to siatkarze Iskry popełnili więcej niewymuszonych błędów własnych, co przy wyrównanym poziomie gry w ataku, czy bloku było czynnikiem pomagającym jastrzębianom rozstrzygnąć tę partię na swoją korzyść. Decydujące akcje seta to efektywne ataki Michała Łasko i dobra zmiana przeprowadzona przez Lorenzo Bernardiego. Szkoleniowiec Jastrzębskiego Węgla przy stanie 24:24 wprowadził na boisko Bartosza Gawryszewskiego, środkowy jastrzębian najpierw skutecznie zaatakował, a następnie zakończył seta punktową zagrywką, której nie przyjął Aleksiej Werbow (26:24).

W secie trzecim do swojej gry powrócili siatkarze ekipy gości, nie pozwalając jastrzębianom na przejęcie kontroli nad przebiegiem partii. Na miano liderów Iskry zasłużyli Paweł Abramow i Jochen Schops, zdobywcy odpowiednio 17. i 26. punktów. Do drugiej przerwy technicznej obie ekipy prowadziły wyrównaną walkę i żaden z zespołów nie wypracował wyższego prowadzenia. Na tablicy wyników kolejno wyświetlały się rezultaty 8:8, 10:10, 14:14, 19:19. Moment przełomowy przyszedł dopiero przy stanie 23:23, najpierw błąd w polu serwisowym popełnił Zbigniew Bartman, następnie blokiem powstrzymany został Michał Łasko. Iskra wygrała 25:23, niwelując dystans między ekipami na 2:1 w setach.

Podbudowani wygraną w partii trzeciej podopieczni Roberto Santiliego również w odsłonie czwartej kontynuowali dobrą grę, a set czwarty to przede wszystkim przewaga gości w elemencie ataku. To właśnie po efektywnych zagraniach na siatce siatkarze Iskry zdobyli 19 ‘oczek’ przy 12. punktach zdobytych w ten sposób przez jastrzębian. Zawodnicy Jastrzębskiego Węgla kroku rywalom dotrzymywali do stanu 9:10, kolejne etapy seta to coraz lepsza gra gości,  potwierdzana przez pasywny blok i kontrataki ekipy z Rosji. Kiedy Rosjanie prowadzili 20:15 Lorenzo Bernardi zdecydował się na kolejne zmiany wprowadzając Thorntona i Malinowskiego za Vinhedo i Łasko. Zmiany nie wpłynęły znacznie na zmianę obrazu gry jastrzębian. Iskra Odińcowo wygrała 25:20 wyrównując stan rywalizacji.

W rozstrzygającym secie piątym niemal w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła lepsi byli gospodarze. Po wyrównanej walce, przy zmianie stron boiska minimalnie prowadzili podopieczni trenera Bernardiego (8:7). Przy serii dobrych zagrywek Zbigniewa Bartmana jastrzębianie wykorzystując kontrataki zwiększyli dystans punktowy (13:10). Zespół Roberto Santilliego wybronił jeszcze dwie piłki meczowe, ostatecznie spotkanie atakiem z prawego skrzydła zakończył Michał Łasko (15:13). Tym samym premierowe spotkanie w nowej hali jastrzębianie mogą zaliczyć do udanych – Jastrzębski Węgiel pokonał Iskrę Odińcowo 3:2.

Jastrzębski Węgiel – Iskra Odińcowo 3:2
(25:19, 26:24, 23:25, 20:25, 15:13)