Strona Główna > Aktualności > turnieje światowe > Chinki ze złotymi medalami mistrzostw Azji

Chinki ze złotymi medalami mistrzostw Azji

Chinki triumfowały w XVI mistrzostwach Azji siatkarek. Po zwycięstwie 3:1 w finałowym meczu z Japonią zapewniły sobie miejsce w Pucharze Świata. Trzecie miejsce zajęły Koreanki, które po pięciosetowej bitwie wygrały z Tajlandią.

Mistrzostwa Azji były jednocześnie kwalifikacją do tegorocznego Pucharu Świata, jak i do przyszłorocznej edycji World Grand Prix. Siatkarki Chin zdobywając medale zapewniły sobie już udział w Pucharze świata, Japonki jako gospodynie również w nim zagrają. Szansę na grę w Japonii mają jeszcze Koreanki, jednak w ich przypadku będzie decydować pozycja w rankingu FIVB. Pierwsze cztery zespoły mistrzostw Azji zagrają w przyszłorocznych rozgrywkach World Grand Prix.

Mecz finałowy siatkarki Chin rozpoczęły z dużym animuszem. Zatrzymywały skutecznym blokiem ataki rywalek, a same atakowały bardzo efektownie i efektywnie. Skutkiem tego były dwie szybkie wygrane do 16 i 17. W trzecim secie siatkarki z Kraju Środka prowadziły już 22:19 i wydawało się, że mecz zbliża się ku końcowi, jednak japonki zdołały doprowadzić do remisu i w końcówce rozstrzygnęły tę partię na swoją korzyść. Mimo prowadzenia w początkowej fazie czwartego seta Japonki nie były w stanie znów skutecznie przeciwstawić się rywalkom i przegrały ostatecznie 1:3. Najskuteczniejsze w zespole mistrzyń Azji były Wang Yimei i Hui Ruoqi, które zdobyły dla swojego zespołu po 18 punktów. W ekipie Japonii Saori Kimura zanotowała na swoim koncie 19 punktów.

W meczu o trzecie miejsce w turnieju siatkarki Korei Południowej po zaciętym meczu pokonały w tie-breaku obrońcę tytułu, Tajlandię. Z wyjątkiem pierwszego, wygranego przez Tajki 25:22 seta, wszystkie partie kończyły się zaledwie dwupunktową przewagą jednej z drużyn. Mecz był popisem Kim Yeon Koung, która zdobyła 38 punktów (37 w ataku i jeden blokiem). W meczu o 5. miejsce turnieju gospodynie, reprezentantki Tajwanu, pokonały 3:1 Koreę Północną. Siódme miejsce zdobyły siatkarki z Wietnamu, pokonując w decydującym meczu Iran.