Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > Jutro zaczynają się mistrzostwa Europy kobiet

Jutro zaczynają się mistrzostwa Europy kobiet

fot. archiwum

W najbliższy piątek rozpoczną się mistrzostwa Europy kobiet. Zostaną one rozegrane w Serbii oraz we Włoszech. Potrwają do 2 października 2011. W turnieju udział weźmie 16 drużyn. Zespoły zostały podzielone na cztery grupy.

Grupa A: Serbia, Niemcy, Ukraina, Francja (Belgrad).

Faworytem tej grupy można określić reprezentację Serbii, która w rankingu FIVB zajmuje szóstą pozycję, tuż za Rosjankami i Włoszkami. Podczas tegorocznego World Grand Prix Serbki wygrały mecz o trzecie miejsce z potężną Rosją 3:0. W rankingu FIVB wysokie, 11. miejsce zajmuje drużyna z Niemiec. Zespół ten w ostatnim czasie miał sporo problemów. Porównując ich wyniki w kluczowych turniejach z przed dwóch lat – 3. miejsce w WGP 2009, 4. miejsce w Mistrzostwach Europy 2009 – tegoroczna forma pozostawia wiele do życzenia. Niemki w WGP zajęły odległe 13. miejsce. Ciekawym meczem grupy A może być spotkanie reprezentacji Francji i Ukrainy. Te dwie drużyny mają zbliżone do siebie pozycje w rankingu.

Grupa B: Włochy, Turcja, Azerbejdżan, Chorwacja (Monza)Włoszki to zdecydowanie drużyna wiodąca w grupie B jak i w całych mistrzostwach. Pamiętamy ich złoty medal zdobyty na Mistrzostwach Europy w Polsce. Reprezentacja Italii w finale pokonała Holenderki 3:0. W całym turnieju wygrała wszystkie spotkania. Czy w tym roku Włoszki zajmą pierwsze miejsce trzeci raz z rzędu? Ambitny zespół z Italii z pewnością będzie chciał obronić tytuł z przed dwóch lat. W tegorocznym World Grand Prix Włoszki zajęły siódmą pozycję. Warto jednak przypomnieć, że reprezentacja Włoch przegrała w tym turnieju z drużynami spoza Europy (Brazylia, USA, Chiny). Natomiast we wszystkich meczach z ekipami Starego Kontynentu wyszła zwycięsko. Zawodniczki z Półwyspu Apenińskiego podczas tegorocznego World Grand Prix pokonały między innymi reprezentację Polski.

Grupa C: Polska, Rumunia, Czechy, Izrael (Zrenjanin)

Za faworyta grupy C uważa się reprezentację Polski. Biało-czerwone są zmotywowane do walki o podium po tym, jak siatkarze wywalczyli brązowy medal podczas mistrzostw Europy. Alojzy Świderek przyznaje: – Sukces chłopaków nas dopinguje. Wszyscy jesteśmy bardzo zadowoleni z wyniku Polaków. To nas jeszcze bardziej dopinguje do działania. Anna Podolec również uważa, że wygrany brąz przez męską reprezentację ma wpływ na drużynę żeńską. – Coś takiego bardzo mobilizuje. Zamierzamy także walczyć o medal. Nie mogę niczego obiecać, ale stać nas na dobry wynik. Dwa lata temu Polki zdobyły brązowy medal mistrzostw Europy, a Polacy złoty. Czy w tym roku sytuacja się odwróci?

Biało-czerwone bardzo dobrze zaprezentowały się w III Memoriale Agaty Mróz. Uległy tylko Rosjankom w zaciętym meczu, który rozstrzygnął tie-break. Podopieczne Alojzego Świderka w rankingu FIVB plasują się na 9. pozycji W tegorocznym WGP zajęły 10. miejsce. Na mistrzostwach Europy w Serbii i we Włoszech w reprezentacji zobaczymy utytułowaną Katarzynę Skowrońską-Dolatę. Zawodniczka ta jest uważana za liderkę naszej drużyny. Na ME zagrają również również medalistki sprzed dwóch lat – Milena Radecką (Sadurek),  Agnieszka Bednarek-Kasza, Paulina Maj oraz Klaudia Kaczorowska.

Grupa D: Rosja, Holandia, Hiszpania, Bułgaria (Busto Arsizio)

Faworytkami grupy D i całych mistrzostw z pewnością jest reprezentacja Rosji, która w rankingu FIVB plasuje się na 3. miejscu. W tegorocznym World Grand Prix zajęła czwartą pozycję. Rosjanki zwyciężyły III Memoriał Agaty Mróz-Olszewskiej pokonując w finale turnieju reprezentację Polski. Niespodzianką tegorocznych mistrzostw mogą być Holenderki. W rankingu FIVB zajmują niepozorne 13. miejsce. Jednak trzeba pamiętać, że w 2009 zdobyły srebrny medal mistrzostw Europy pokonując w półfinale biało-czerwone.

Najlepsze drużyny w grupie awansują bezpośrednio do ćwierćfinałów. Zespoły, które zajmą 2. i 3. miejsce, będą grać w 1/8 finału. Mecz o złoty medal odbędzie się w Belgradzie. Kogo zobaczymy w finałowym spotkaniu? O tym przekonamy się już niebawem.

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Mistrzostwa Europy, reprezentacja Polski kobiet

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2011-09-22

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved