Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > Władimir Alekno: Pozwoliliśmy wygrać innym

Władimir Alekno: Pozwoliliśmy wygrać innym

fot. archiwum

- W sporcie zawsze się zdarza, że ktoś wygrywa i ktoś niestety przegrywa - zauważył trener Rosji po porażce z Polakami. - Nam, jako przegranym trudno jest zrozumieć dlaczego do tego doszło. Na nasze porażki z Serbią i Polską wpłynęły czynniki zewnętrzne.

Alekno po meczu z Polską nie udzielił szerszego wywiadu, skupił się jedynie na podsumowaniu półfinałowego meczu z Serbią. – W sporcie ważną rolę odgrywa czynnik ludzki. Na przykład, sędzia nie odnotował wyraźnego dotknięcie bloku i przyznał decydujący punkt w tie-breaku naszym konkurentom, a wcześniej, kiedy wynik był 22:20 na naszą korzyść w czwartej partii zamiast przyznać nam punkt po tym jak piłka uderzyła w parkiet uczynił to na rzecz Serbii. Sędzia zniweczył pracę całej drużyny jak i moją i zabrał nam dwa punkty, a w takim meczu jest to dużo. Inna sprawa, ze słabo przyjmowaliśmy zagrywkę i źle rozgrywaliśmy. Węgierski sędzia sędziował bardzo źle, sytuacja z czwartego seta nie była jeszcze taka zła, ale sędziowanie w piątym secie było tragiczne. Każdy widział, że piłka zmieniła tor – szczególnie ci, którzy obejrzeli mecz w telewizji. Aby sprostać wymaganiom na tym poziomie takie sędziowanie jest nie do przyjęcia,  powinno być lepsze.

Rosja to zespół bardzo młodych zawodników, czy miało to wpływ na postawę drużyny?

Władimir Alekno: – Birjukow nie zagrał w półfinale na miarę możliwości, w sobotę debiutował w drużynie. Ilinych dobrze zagrał, wypełnił założenia taktyczne, a nawet pomógł, ale kiedy przyszło do odbioru, musiałem dokonać zmianę ponieważ Sokołowa i Chtieja przypadł cały ciężar gry. Skoro przegraliśmy to znaczy, że zawodnicy nie mają zbyt dużego doświadczenia. Nasza sytuacja była taka, że aby wygrać musimy zrealizować podstawowe rzeczy, które powinien wykonać każdy zawodnik: zakończyć akcję, gdy piłka przechodzi po naszym serwisie na naszą połowę,Zaraz po meczu mówiło się, że przeciwko rosyjskiej drużynie narodowej zagrali wszyscy. Czy to jest sprawiedliwe, że jeden zespół wygrywa wszystkie mecze podczas całego turnieju, a inne skupiają się tylko na kluczowych spotkaniach?

– Mogę wyrazić swoją opinię na ten temat. Przed tym turniejem zmieniono przepisy i powiedziano, że teraz, nikt nie wybierze swoich przeciwników. Wszystko skończyło się dokładnie odwrotnie: Polacy i Słowacy zagrali między sobą w play-off.

W każdym razie trzeba przyznać, że Serbowie zagrali przeciwko Rosji wielki mecz. Czy można było oczekiwać od nich takiej gry?

– Serbia zagrała z nami odważnie, grał z nami pierwszą "6" . Serbowie zagrali bardzo dobrze w secie drugim i trzecim. W drugim secie Serbowie zdobyli dzięki naszym błędom 20 punktów, my pozwoliliśmy im na to. Brazylijczycy w a analogicznej sytuacji wykorzystują słabość przeciwnika, a my podaliśmy Serbom dłoń.

Czy problem leży w psychice?

– Być może, my nie potrafimy jeszcze utrzymać odpowiedniej koncentracji. Muszę przyznać, że nie radzą sobie z poziomem odpowiedzialności jaki spada na nas. Na każdym turnieju, drużyna narodowa Rosji jest faworytem. Po zwycięstwie w Lidze Światowej w ME byliśmy głównym kandydatem do złotego do medalu, ale Serbowie zagrali od nas lepiej w decydującym momencie. Co z tego mamy? Musimy więcej nad sobą pracować i musimy udowodnić swoją wyższość na boisku. Oceniając indywidualnie każdego z Serbów to oprócz z Miljkovicia nie zamieniłbym żadnego gracza ze swojej drużyny. Serbowie jak i inne drużyny grają przeciwko nam na luzie i odnoszą przez to zwycięstwa. Przed meczem ćwierćfinałowym, rozmawiałem z Bułgarami, powiedzieli mi że Polska przegrała w ostatnim meczu w grupie aby nie zagrać z nami w ćwierćfinale. Wladimir Nikolow powiedział mi wtedy: "Lepiej jest przegrać z Rosją – przed meczem nie był nawet nerwowy ponieważ w przypadku klęski nie można powiedzieć złego słowa – wygrał najlepszy zespół na świecie, jeśli wygramy będzie supersensacja". Trzeba przyznać, ze Bułgaria zagrała przeciwko nam dobry mecz.

Czego zabrakło aby odnieść sukces na ME?

– Być może trochę szczęścia, które było wyraźnie po stronie przeciwników. Jeśli zaczniemy analizować grę rosyjskiej drużyny narodowej, mogę powiedzieć, że obaj nasi rozgrywający nie poradzili sobie z odpowiedzialnością. Butkę można zrozumieć ponieważ debiutował w ME, ale Grankin grał już wcześniej na takich imprezach. W trudnych momentach po prostu nie radził sobie, popełniał wiele błędów, które mogą przytrafić się początkującym, ale nie Grankinowi.

W sobotnim spotkania przeciwko Serbii podobnie jak w Lidze Światowej, Grankin został zastąpiony przez Butko, ale na początku piątej partii doszło do zmiany powrotnej. To posunięcie przeciwko Serbom nie było tak skuteczne jak przeciwko Brazylii? Dlaczego?

Trudno odpowiedzieć. Być może poziom odpowiedzialności był inny. Mimo, że finał Ligi Światowej był również bardzo ważny.

Rosyjski drużyny narodowa od 20 lat nie może wygrać mistrzostw Europy. Co należy zrobić, aby zmienić tą sytuację?

– Musimy pracować nad poprawę technik zarówno w klubach i w reprezentacji też.

 

źródło: inf. własna, sport-express.ru

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Mistrzostwa Europy

Tagi przypisane do artykułu:
, , , , , , ,

Więcej artykułów z dnia :
2011-09-20

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved