Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > Przez Japonię do… Londynu?

Przez Japonię do… Londynu?

fot. archiwum

Po zdobyciu brązowego medalu mistrzostw Europy przed siatkarzami jeszcze trudniejsze zadanie - wywalczyć olimpijską kwalifikację. Długą i krętą drogę do Londynu Polacy mogą sobie jednak skrócić, zwłaszcza że znów zapalono przed nimi zielone światło.

Jest nim dzika karta na listopadowy Puchar Świata, którą Polsat wynegocjował od FIVB w pakiecie z prawami do transmisji. Z turnieju rozgrywanego od 20 listopada w Japonii awans do Londynu uzyskają wszyscy medaliści.

Konkurencja będzie olbrzymia, bo walkę o podium stoczy 12 zespołów. Gwarantowane miejsce mają gospodarze, z Europy będą to także uczestnicy niedzielnego finału ME – Serbowie i Włosi. Z Ameryki Północnej w ten sam sposób kwalifikację uzyskały Kuba i USA.

Na razie wiadomo tylko tyle, ale można przewidzieć, kto jeszcze uzyska awans. Faworytami rozpoczętych wczoraj mistrzostw Ameryki Południowej są Brazylijczycy i Argentyńczycy, w Afryce, która dostanie jedno miejsce, konkurencji nie ma Egipt, a dwie kolejne drużyny wyłonią mistrzostwa Azji z Chinami i Koreą Południową na czele.



Organizatorzy mają jednak jeszcze jeden prezent – drugą dziką kartę. Według ekspertów, m.in. Ryszarda Boska, rozsądnym ruchem byłoby przyznanie jej Rosji, która wygrała Ligę Światową, a w mistrzostwach kontynentu padła najpierw z Serbią, a później z Polską. – Chyba że zwycięży jakieś inne lobby – mówi mistrz świata i mistrz olimpijski.

Jeśli biało-czerwonym nie powiedzie się w Japonii, zostają im turnieje kwalifikacyjne – najpierw kontynentalne w Bułgarii (8-13 maja 2012 r.), z których awansuje zwycięzca, później światowe rozgrywane równolegle w Niemczech i we Włoszech (8-10 czerwca 2012 r.). Stamtąd przepustkę do Londynu również dostanie tylko wygrany. Gorzej jeśli i w Japonii nie powiedzie się innym europejskim potęgom. Wówczas o awans może być naprawdę trudno…

Polscy siatkarze wystąpili dotąd na siedmiu igrzyskach. W 1976 roku wywalczyli złoty medal, w ostatnim turnieju olimpijskim byli o włos od awansu do półfinału.

* więcej w serwisie sport.pl

 

źródło: sport.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Igrzyska Olimpijskie, Puchar Świata, reprezentacja Polski mężczyzn

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2011-09-20

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved