Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > Zadecydowały szczegóły – finał mistrzostw Europy w liczbach

Zadecydowały szczegóły – finał mistrzostw Europy w liczbach

Trudno wskazać na zdecydowana przewagę, którejkolwiek z ekip spotkania finałowego ME. W poszczególnych elementach różnice były minimalne, zarówno Włosi, jak i Serbowie prezentowali skuteczność zagrań na zbliżonym poziomie.

Pod względem zdobyczy punktowych zdecydowanym liderem wśród podopiecznych Mauro Berruto był Cristian Savani, który zakończył spotkanie z rezultatem 20. punktów. Drugi w zestawieniu Michał Łasko, skutecznym zagraniem zakończył 16 akcji, będąc największym wsparciem Savaniego. Nieznacznie niższy rezultat zanotował Luigi Mastrangelo – środkowy Włochów na przestrzeni czterosetowego meczu zdobył 13 ‘oczek’. W ekipie aktualnych mistrzów Europy indywidualnie najlepiej zaprezentował się wybrany MVP mistrzostw Ivan Miljković, zdobywca 18. punktów. Kolejnym z Serbów, w zestawieniu punktujących, był Nikola Kovacević (14 ‘oczek), do rezultatu liderów swojej reprezentacji po 10 ‘oczek’ dodali: Milos Nikić i Marko Podrascanin.

Efektywność zagrań włoskich atakujących kształtowała się na poziomie 50%, podopieczni trenera Berruto na 101 zagrań popełnili tylko 6 bezpośrednich błędów, dziesięciokrotnie ‘zderzając się’ z blokiem rywali, zdobyli w tym elemencie 51 ‘oczek’. Na uwagę zasługuje przede wszystkim rezultat Cristiana Savaniego, lider swojego zespołu atakował ze średnią skutecznością na poziomie 74%, kończąc punktowym zagraniem 17 na 23. zagrania. Rezultaty pozostałych Włochów kształtowały się na poziomie 36-45%. Nieco niższy wynik uzyskali Serbowie, zespołowo podopieczni Igora Kolakovicia atakowali z 48%- skutecznością, zdobywając 48 ‘oczek’ w 99. próbach. Analizując indywidualne wyniki zdobywców tytułu nie było tak wyraźnego lidera, jak w szeregach reprezentacji Włoch. Najskuteczniejszym z Serbów był Dragan Stanković, zdobywca 7 ‘oczek’ odnotował notę za efektywność zagrań na poziomie 100%. Najlepiej punktujący z Serbów zdobył w tym elemencie 17 punktów w 37. atakach kończąc mecz z wynikiem 46%.

Bardzo dobrze prezentowała się gra obu ekip na siatce. Minimalnie lepsi w elemencie bloku okazali się być podopieczni trenera Berruto, powstrzymując atakujących rywali 11 razy, przy 9. blokach Serbów. Liderem rankingu w tym elemencie, w przypadku Włochów, był Luigi Mastrangelo z 4. punktowymi blokami, najlepszym z Serbów był Marko Podrascanin, z identycznym rezultatem czterech ‘oczek’ zdobytych w ten sposób.Również w przypadku gry w polu serwisowym nieznaczną przewagę wypracowali Włosi, zdobywając bezpośrednio zagrywką 8 punktów, przy sześciu ‘oczkach’ rywali. Najtrudniejsze dla serbskich przyjmujących okazały się zagrywki Mastrangelo, który odnotował na swoim koncie 4 asy serwisowe. Miano najlepiej zagrywającego z Serbów należało do Milosa Terzicia – dwa punktowe serwisy.

Przy lepszej skuteczności w ataku i przewadze w bloku kolejnym plusem dla reprezentacji Włoch okazał się procent perfekcyjnego przyjęcia serwisu rywala. Przy 80. Odbieranych zagraniach włoscy przyjmujący popełnili tylko 6 bezpośrednich błędów, notując 60%-przyjęcie, z czego 40% stanowił odbiór perfekcyjny. Indywidualnie najlepiej zaprezentował się Ivan Zaytsev – kończąc mecz z wynikiem 81% i 63% za idealny odbiór. W przypadku klasyfikacji podopiecznych Igora Kolakovicia, łączny wynik drużyny to 48% i 38% perfekcyjnego odbioru, Najlepszym serbskim zawodnikiem okazał się Milos Nikić – 58% (42% idealnego odbioru).

Ryzyko podejmowane przede wszystkim w polu serwisowym znalazło swoje odzwierciedlenie także w ilości popełnianych błędów własnych. Na przestrzeni całego meczu Włosi oddali rywalom w ten sposób aż 32 ‘oczka’ przy 30. błędach Serbów.

  WŁOCHY                SERBIA
Punkty:
1. Cristian Savani 20 pkt 1. Ivan Miljković 18 pkt
2. Michał Łasko 16 2. Nikola Kovacević 14
3. Luigi Mastrangelo 13 3. Milos Nikić 10
Atak:
1. Cristian Savani 17 pkt 1. Ivan Miljković 17 pkt
2. Michał Łasko 15 2. Nikola Kovacević 13
3. Luigi Mastrangelo 5 3. Milos Nikić 9
Blok:
1. Luigi Mastrangelo 4 pkt 1. Marko Podrascanin 4 pkt
2. Cristian Savani 2 2. Dragan Stanković 3
3. Simone Parodi 2 3. Nikola Kovacević 1
Zagrywka:
1. Luigi Mastrangelo 4 pkt 1. Milos Terzić 2 pkt
2. Ivan Zaytsev 3 2. Milos Nikić 1
3. Cristian Savani 1 3. Milan Rasić 1

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Mistrzostwa Europy

Tagi przypisane do artykułu:
, , ,

Więcej artykułów z dnia :
2011-09-18

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved