Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > Rosyjska ściana nie zatrzymała polskich atakujących

Rosyjska ściana nie zatrzymała polskich atakujących

Rosyjski 'mur' tym razem nie był w stanie powstrzymać atakujących biało-czerwonych. W meczu o brązowy medal siatkarskich mistrzostw Europy, w elemencie będącym najczęściej wymienianym atutem Rosjan, lepsi okazali się podopieczni Andrea Anastasiego.

Dotychczas stanowiące o sile podopiecznych trenera Alekny elementy zagrywki i bloku w meczu o brązowy medal siatkarskich ME nie funkcjonowały już tak dobrze. Biało-czerwoni nie tylko radzili sobie z blokiem rywala, ale także w elemencie serwisów punktowych w najmniejszym stopniu swoimi umiejętnościami nie odbiegali od reprezentantów Rosji. Na przestrzeni całego meczu Polacy wypracowali sobie przewagę w pozostałych elementach siatkarskiego rzemiosła – lepiej przyjmując i zdecydowanie skuteczniej atakując, pokonali także rywali w elemencie bloku. Przy wymianie sił w ataku spotkanie obfitowało w sporą ilość niewymuszonych błędów własnych, przy 29. punktach oddanych w ten sposób przez podopiecznych Andrea Anastasiego, Rosjanie pomylili się 26 razy.

Indywidualnie w szeregach polskiej kadry najlepiej zaprezentowali się Bartosz Kurek i Michał Kubiak. Na przestrzeni czterosetowej rywalizacji Bartosz Kurek zdobył 23 ‘oczka’ z czego 20 bezpośrednio atakiem. Swoją dobrą dyspozycję, którą wielokrotnie podkreślano podczas całych ME, potwierdził drugi z biało-czerwonych – Michał Kubiak. Polski przyjmujący na swoim koncie zapisał 18 punktów, trzy ‘oczka’ mniej odnotował Jakub Jarosz, jednak dorobek naszego atakującego to, obok 11. skutecznych ataków, dobra dyspozycja w polu serwisowym i punktowe zagrywki. W przypadku pozostałych Polaków rezultaty indywidualne kształtowały się na poziomie 2-4 punktów w całym spotkaniu. Po drugiej stronie siatki najwięcej problemów polskim obrońcom sprawił Maksim Michajłow, kończąc spotkanie z wynikiem 25 ‘oczek’ na swoim koncie. Rosjanin nie miał większego wsparcia ze strony swoich kolegów kolejni w zestawieniu Jewgienij Siwożelez i Dmitrij Muserskij zdobyli po 9 punktów.

Efektywność zagrań w ataku Polaków wyglądała zdecydowanie lepiej niż w przypadku ekipy trenera Alekny. Biało-czerwoni na 102 próby zdobyli 55 punktów, kończąc mecz przy 54% – skuteczności. Najwyżej sklasyfikowani z Polaków uzyskiwali zbliżone rezultaty, Bartosz Kurek na 34 akcje zdobył 20 punktów i zakończył spotkanie z notą 59%. Kolejni w zestawieniu Michał Kubiak i Jakub Jarosz uzyskali identyczny wynik na poziomie 52% efektywności zagrań. Rezultat Jarosza to efekt zdobycia 11 punktów w 21. próbach, natomiast nota Kubiaka to 16 ‘oczek’ na 31 ataków. Niższy rezultat zespołowo uzyskali podopieczni Władimira Alekno – 49%. Wynik Rosjan znacznie zawyżył swoją notą indywidualną Maksim Michajłow, zdobywca 21. ‘oczek’ w 31. próbach (wynik 68% za efektywność zagrań w ataku).

Stanowiący pewny punkt w grze Rosjan, element bloku tym razem był mocniejszym elementem w grze biało-czerwonych. Przy 7. punktach zdobytych w tym elemencie przez Sborną, obrońcy tytułu zatrzymywali atakujących Rosjan dziesięciokrotnie. Najkorzystniej, w tym elemencie, zaprezentowali się Łukasz Żygadło, Michał Kubiak i Bartosz Kurek – zapisując na swoim koncie po dwa bloki punktowe. Również w tym elemencie najjaśniejsza postacią reprezentacji Rosji był Maksim Michajłow ( 3 punkty).Bezpośrednio na zagrywce obie ekipy uzyskały identyczne rezultaty – po pięć asów serwisowych. Mimo to więcej problemów, swoim serwisom, sprawili rywalom Polacy, co najlepiej potwierdzają statystyki pokazujące procent idealnego przyjęcia. Swoją obecność w tym elemencie najwyraźniej zaznaczył Jakub Jarosz, zdobywca 5. punktów. Po drugiej stronie siatki miano najlepiej zagrywającego z Rosjan należało do Jewgienija Siwożeleza (2 asy serwisowe).

Na 73 serwisy rywala Polacy ‘popełnili tylko 5 bezpośrednich błędów, uzyskując wynik 44% w przyjęciu, oraz 30% za perfekcję w odbiorze. Najlepszy w zestawieniu okazał się Krzysztof Ignaczak – z rezultatem 45% przyjęcia z czego 34 % stanowił idealny odbiór. Również w tym elemencie gorzej wypadli Rosjanie, popełniając 5 błędów na 78 zagrań przy średniej nocie 44% w odbiorze i 24% w elemencie przyjęcia idealnego. Lider Sbornej – Jewgienij Siwożelez przyjmował 50% serwisów, wyprzedzając w klasyfikacji swojego libero – Sokołowa (45%).

POLSKA               ROSJA 
Punkty:
1. Bartosz Kurek 23 pkt 1. Maksim Michajłow 25 pkt
2. Michał Kubiak 18 2. Jewgienij Siwożelez 9
3. Jakub Jarosz 15 3. Dmitrij Muserskij 9
Atak:
1. Bartosz Kurek 20 pkt 1. Maksim Michajłow 21 pkt
2. Michał Kubiak 16 2. Dmitrij Muserskij 7
3. Jakub Jarosz 11 3. Jewgienij Siwożelez 6
Blok:
1. Michał Kubiak 2 pkt 1. Maksim Michajłow 3 pkt
2. Bartosz Kurek 2 2. Dmitrij Muserskij 2
3. Łukasz Żygadło 2 3. Jewgienij Siwożelez 1
Zagrywka:
1. Jakub Jarosz 4 pkt. 1. Jewgienij Siwożelez 2 pkt
2. Bartosz Kurek 1 2. Maksim Michajłow 1
3. Taras Chtiej 1

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Mistrzostwa Europy, reprezentacja Polski mężczyzn

Tagi przypisane do artykułu:
, , , ,

Więcej artykułów z dnia :
2011-09-18

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved