Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME: Włosi rywalami Polaków w półfinale

ME: Włosi rywalami Polaków w półfinale

Reprezentacja Włoch pokonała w meczu ćwierćfinałowym mistrzostw Europy Finlandię. Włosi, którzy wygrali z podopiecznymi Daniela Castellaniego w czterech setach będą w sobotę rywalami Polaków w meczu półfinałowym.

Asem serwisowym Zaytseva rozpoczął się pierwszy set tego spotkania. Dwa bloki reprezentacji Finlandii oraz udany atak z prawego skrzydła pozwoliły odskoczyć drużynie Daniela Castellaniego na 3 „oczka” (4:1). Obie ekipy psuły zagrywki w pierwszej fazie tej partii. Włosi dzięki dobremu serwisowi odrobili starty i doprowadzili do remisu 7:7. Po udanym ataku Matti Oivanena na pierwszą przerwę techniczną Finowie schodzili prowadząc 8:7. Po przerwie gra była bardziej wyrównana. Po błędzie w ataku Mikko Oivanena i udanej akcji Savaniego Włosi zaczęli powiększać swoją przewagę (14:11). Zaytsev skutecznym wybiciem po bloku zdobył dla ekipy z Italii 16 punkt i na drugiej przerwie technicznej podopieczni Mauro Berruto prowadzili trzema punktami (16:13). Udany atak Włochów ze środka doprowadził do tego, że trener Castellani był zmuszony wziąć czas dla Finów. Jednak po przerwie Matti Oivanen został zatrzymany przez podwójny blok Włochów. Daniel Castellani natychmiast poprosił o drugą przerwę (18:13). Od tego momentu gra reprezentacji Finlandii załamała się – mieli problem ze skończeniem pierwszej akcji, poza tym Włosi ustawiali szczelny blok, który był nie do przejścia. „Gwóźdź” Mastrangelo ze środka (21:15). Savani popełnił błąd podwójnego odbicia (22:16). Finowie próbowali odrabiać straty, jednak udany atak ze skrzydła oraz atak Zaytseva z drugiej linii zakończył tego seta wynikiem 25:18.

Drugi set rozpoczął się udanym atakiem Savaniego z lewego skrzydła. Punktowy blok Matti Oivanena i Hietanena na Michale Łasko pozwolił wyjść Finom na jednopunktowe prowadzenie (2:1). Obie drużyny popełniały błędy w ataku, jednak to Włosi dzięki umiejętnej grze wypracowali sobie przewagę dwóch „oczek” (7:5). Łasko zdobył punkt obijając potrójny blok Finów i dzięki temu jego koledzy z drużyny schodzili na pierwszą przerwę techniczną prowadząc 8:6. Po przerwie technicznej Włosi utrzymywali przewagę na poziomie trzech punktów (11:8). Finowie zaczęli odrabiać straty i zbliżyli się na jeden punkt (12:11), jednak popełniali zbyt dużo błędów w zagrywce. Punktowa zagrywka Mikko Esko doprowadziła do remisu, jednak dzięki atakowi Zaytseva z lewego skrzydła Włosi schodzili na drugą przerwę techniczną prowadząc 16:15. Od przerwy technicznej gra toczyła się punkt za punkt. Przy stanie 18:16 po autowym ataku Finów trener Castellani wziął czas dla swojej drużyny. Finowie nie wykorzystali efektownej obrony Tuomasa Sammelvuo i przy stanie 19:16 dla Włochów, selekcjoner skandynawskiego zespołu poprosił o drugą przerwę. Czas wzięty przez szkoleniowca nie przyniósł pożądanego skutku. Przewaga Włochów wzrosła do pięciu punktów (21:16). Po błędzie dotknięcia siatki reprezentanci Italii mieli pierwszą piłkę setową (24:18). Finowie odrobili dwa „oczka” i trener Berruto poprosił o czas, aby wybić zawodników trenera Castellaniego z uderzenia. Po przerwie błąd przejścia linii dziewiątego metra przy zagrywce Finów spowodował, że Włosi wygrali drugą partię 25:20 i byli o krok od zwycięstwa w trzech setach.

Trzecią partię lepiej rozpoczęli Finowie. Zaczęło się od dwóch udanych ataków Matti Oivanena z prawego skrzydła (2:0). Z czasem przewaga powiększyła się do czterech punktów (6:2) i utrzymała się do pierwszej przerwy technicznej (8:4). Od tej pory gra toczyła się punkt za punkt. Finowie zaczęli grać coraz pewniej. Dwie błędne decyzje arbitra oraz żółta kartka dla szkoleniowca reprezentacji Italii doprowadziła do sześciopunktowej przewagi Finów (12:6). Wściekły trener Mauro Berruto poprosił o czas dla swojej drużyny. Czas okazał się skuteczny – Włosi odrobili trzy „oczka” (13:10). Podopieczni trenera Castellaniego wykorzystywali złe przyjęcie Zaytseva. Błąd w zagrywce Savaniego pozwolił zejść zawodnikom z Finlandii na drugą przerwę techniczną przy prowadzeniu 16:11. Jednak po przerwie technicznej Finowie popełniali błędy w ataku i stracili trzy punkty w jednym ustawieniu (16:14). Trener Castellani poprosił o przerwę. Od tego czasu przewaga Finów utrzymywała się na poziomie dwóch punktów (18:16). Obie drużyny psuły zagrywki. Przy stanie 21:19 dla Finów szkoleniowiec Włochów poprosił o czas. Po błędzie Olli Kunariego Włosi doprowadzili do remisu (21:21) i trener Castellani był zmuszony wziąć przerwę. Gra toczyła się punkt za punkt. Parodi mocnym atakiem po bloku zdobył dla Włochów pierwszą piłkę meczową (24:23). Jednak Olli Kunari skutecznie zaatakował z szóstej strefy i doprowadził do remisu. Końcówka tego seta toczyła się na przewagi. Udany atak Hietanena z lewego skrzydła dał Finom piłkę setową, jednak Łasko udanie zaatakował lewą ręką. Parodi ustawiony bokiem do siatki zaatakował po prostej i Włosi po raz kolejny mieli meczbola. Jednak i Włosi i Finowie w kluczowym momencie seta zaczęli psuć zagrywki (28:28). Bezpośredni atak w aut Włochów dał Finom zwycięstwo w tym secie 31:29.

Czwarta partia rozpoczęła się udanym potrójnym blokiem Mikko Esko, Matti Oivanena i Matti Hietanena. Od początku tego seta gra toczyła się punkt za punkt. Finowie uwierzyli, że mogą nawiązać równorzędną walkę z zawodnikami z Italii. Udany atak Olli Kunariego z drugiej linii (6:6). Obie reprezentacje popełniały błędy w zagrywce. Na pierwszej przerwie technicznej Włosi prowadzili 8:7. Skuteczny blok Birarelliego i Savaniego i autowy atak ze środka Finów pozwolił Włochom na zdobycie trzypunktowej przewagi (10:7). Kolejny udany blok Savaniego zmusił Daniela Castellaniego do wzięcia czasu dla reprezentacji Finlandii (8:12). Po przerwie przewaga podopiecznych Mauro Berruto utrzymywała się na poziomie 4 „oczek” (14:10). Włosi po udanym ataku Zaytseva z lewego skrzydła schodzili na drugą przerwę techniczną przy prowadzeniu 16:11. Finowie powoli zaczęli odrabiać straty, jednak Włosi za wszelką cenę chcieli jak najszybciej zakończyć to spotkanie na swoją korzyść (20:17). Finowie psując zagrywki, sami odbierali sobie szansę na doprowadzenie do tie-breaka (22:19). Udany atak Włochów dał im pierwszą piłkę meczową w tym secie (24:20), jednak Mastrangelo popsuł zagrywkę. Savani atakiem po bloku z lewego skrzydła zakończył tego seta 25:21, cały mecz 3:1 i to właśnie Włosi będą rywalami Polaków w sobotnim półfinale.

Włochy – Finlandia 3:1
(25:18, 25:20, 29:31, 25:21)

Włochy: Mastrangelo (8), Lasko (20), Zaytsev (13), Savani (22), Travica (1), Birarelli (8), Bari (libero) oraz Parodi (2) i Boninfante
Finlandia: Esko (5), Siltala (2), Oivanen Mikko (17), Kunari (13), Shumov (5), Oivanen Matti (11), Hyvarinen (libero) oraz Sammelvuo (3), Hietanen (6) i Lehtonen (2)