Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > Piotr Gruszka: Ktoś stworzył możliwość do kombinowania

Piotr Gruszka: Ktoś stworzył możliwość do kombinowania

fot. archiwum

- Wiele zespołów zrobiło przed nami to, co my w meczu ze Słowacją - mówi po porażce 1:3 Piotr Gruszka. "Zwycięska porażka" jak nazywa się to spotkanie spowodowała, że w przypadku wygranej w kolejnym meczu ME, w ćwierćfinale Polacy nie trafią na Rosję.

Jeśli jest możliwość taktycznego rozegrania meczu, może warto z niej skorzystać? Najlepsze zespoły świata też pozwalały sobie na takie mecze. Nie jesteśmy jedyni – opowiada kapitan reprezentacji Polski, Piotr Gruszka w wywiadzie dla "Przeglądu Sportowego". – Wiele lat gram w siatkówkę, ale takie sytuacje, gdy zwycięstwo jest dla twojego zespołu niekorzystne nie zdarzają się codziennie. Nie było to dla nas łatwe spotkanie pod względem psychicznym. Korzyść jest taka, że pograli sobie siatkarze, którzy do tej pory nie wchodzili na boisko.

Dzięki porażce 1:3 ze Słowacją, Polacy zajęli trzecie miejsce w grupie D mistrzostw Europy. A to oznacza, że w przypadku wygranej w meczu barażowym o awans do 1/4 finału turnieju, nie trafią w kolejnej rundzie na Rosjan. Ich ewentualnymi przeciwnikami będą… ponownie Słowacy. Aby jednak awansować do najlepszej ósemki mistrzostw, trzeba dzisiaj pokonać silnych Czechów.

Podobna sytuacja zdarzyła się podczas ostatnich mistrzostw świata siatkarzy. Polacy w ostatnim meczu grupowym I rundy pokonali 3:1 Serbów, przez co w II fazie turnieju trafili do bardzo trudnej grupy z Bułgarią i Brazylią. Oba pojedynki przegrali i  odpadli z dalszych gier. – Podczas mistrzostw świata dobrze się czuliśmy z tym, że do końca walczyliśmy o zwycięstwo i nie kombinowaliśmy – wspomina Gruszka. – Potem efekt był jednak taki, że nazwano nas frajerami, bo szybko zakończyliśmy turniej. Teraz postąpiliśmy inaczej. I co, mamy się wstydzić? Ktoś wymyślił taki system, ktoś stworzył możliwość do kombinowania.Czy grupowa porażka ze Słowacją otworzy Polakom drogę do medalu ME? Gdyby wygrali, na ich drodze do "czwórki" stanęliby Estończycy i Rosjanie. Teraz przyjdzie nam walczyć z Czechami i ponownie ze znakomicie spisującymi się w tym czempionacie Słowakami. Każda porażka eliminuje z turnieju…

* więcej w środowym "Przeglądzie Sportowym"

źródło: inf. własna, Przegląd Sportowy

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Mistrzostwa Europy, reprezentacja Polski mężczyzn

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2011-09-14

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved