Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME: Polska w ćwierćfinale. Gospodarze poza turniejem

ME: Polska w ćwierćfinale. Gospodarze poza turniejem

Polscy siatkarze awansowali do ćwierćfinału mistrzostw Europy. W meczu barażowym podopieczni trenera Andrei Anastasiego pokonali współgospodarzy mistrzostw - Czechów 3:1. Już jutro, w walce o półfinał zmierzą się ze Słowacją.

Obie drużyny mecz rozpoczęły bardzo nerwowo, nie wykorzystując okazji do odskoczenia rywalowi. W kolejnych akcjach skuteczność udało się poprawić podopiecznym Jana Svobody, którzy na pierwszą przerwę techniczną schodzili z trzypunktowym prowadzeniem (8:5). W środkowej fazie seta w końcu lepiej gra zaczęła układać się Polakom, co natychmiastowo znalazło swoje odzwierciedlenie w wyniku (12:14). Prym w naszej drużynie wiedli w tym czasie Bartosz Kurek oraz Piotr Gruszka. Naszemu atakującemu przytrafiły się jednak dwa proste błędy i po chwili to Czesi przejęli inicjatywę (17:16). Od tego momentu gra toczyła się punkt za punkt, skutecznie atakował Jan Stokr oraz Kurek. Przy stanie po 21, parę niedokładności przytrafiło się naszym południowym sąsiadom, dzięki czemu Polacy mieli trzy okazje na skończenie seta (21:24). Sytuację mocnymi zagrywkami próbował jeszcze ratować David Konecny, jednak w ostatniej akcji skutecznie zaatakował Piotr Nowakowski.

Na początku drugiego seta prostej zagrywki Popelki nie przyjął Kurek, jednak już po chwili parę kontr zawiązało się po stronie Polaków (2:5). W tej chwili w pole zagrywki wszedł Lucas Tichacek i sprawił on ogromne problemy polskim przyjmującym (6:5). W następnej fazie seta żadna ze stron nie oddawała prostych punktów, a samodzielnym liderem po stronie czeskiej stał się Stokr (16:15). Po drugiej przerwie technicznej kontynuował on swoją serię skutecznych ataków (18:16), jednak w tym momencie gra Czechów „zacięła się". Najpierw nie potrafili skończyć ataku, a następnie uciekło im parę piłek w przyjęciu (18:21). Polacy nie byli jednak w stanie wykorzystać okresu przestoju swoich rywali i sami także szybko popełnili kilka niewymuszonych błędów (21:21). W samej końcówce Tichacek dwukrotnie zmusił zagrywką do kapitulacji Bartosza Kurka, dzięki czemu Czesi wyrównali stan pojedynku (25:22).

Trzecia odsłona spotkania od początku przebiegała pod dyktando siatkarzy Jana Svodoby, którzy poprawili swoją grę, głównie w elemencie zagrywki. Poza tym, do gry w ataku włączyli się także inni zawodnicy i odciążony został Stokr. Strata Polaków przez całą partię rosła, aż do stanu 20:14. W tym momencie dobrze w bloku zaprezentował się Jakub Jarosz, a następnie Czesi nie byli w stanie kończyć ataków po swoim złym przyjęciu (22:22). Końcówka seta była bardzo nerwowa. Zawodnicy po obu stronach popełniali sporo błędów, a w polskiej ekipie dobrze funkcjonować zaczął środek. Przy stanie po 29, w blok uderzył Jan Stokr, a ostatnią akcję skutecznym atakiem zakończył Kurek (29:31).

Czesi, po słabej postawie w końcowej fazie poprzedniej odsłony, nie byli w stanie odbudować swojej gry i przeciwstawić się dobrej grającym podopiecznym Andrei Anastasiego. Dobrze w ataku spisywali się wszyscy trzej skrzydłowi (4:8). Kolejne akcje nie przyniosły zmiany obrazu gry. Była ona pod pełną kontrolą Polaków, którzy nawet pomimo nielicznych błędów, ani przez chwilę nie byli zagrożeni (12:16). Końcówka meczu nie przypominała już prawdziwego siatkarskiego pojedynku, a raczej chęć dogrania spotkania do końca. Ostatecznie Polacy zwyciężyli do 18.

Dzisiejsza wygrana oznacza, że jutro reprezentacja Polski stanie naprzeciw Słowaków w meczu o awans do półfinału. Te dwie ekipy zagrały już ze sobą na tym turnieju, jednak w spotkaniu bez większej stawki. Wtedy 3:1 zwyciężyli Słowacy. Dzisiaj swój udział w turnieju zakończył drugi ze współgospodarzy – Czechy. Nasi południowi sąsiedzi byli przygotowani na walkę o wyższe cele, jednak na boisku zachowywali się bardzo nerwowo i wydaje się, że to było główną przyczyną ich przegranej.

Czechy – Polska 1:3
(23:25, 25:22, 29:31, 18:25)

Polska: Nowakowski (17), Gruszka (7), Kurek (21), Kubiak (9), Żygadło (3), Możdżonek (9), Ignaczak (libero) oraz Ruciak (6), Jarosz (8) i Mika
Czechy: Popelka (7), P. Konecny (3), Vesely (5), Stokr (25), Platenik (15), Tichacek (7), Krystof (libero) oraz Hudecek (5), Mach, D. Konecny