Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME: Bułgarzy pokonali Estonię, zagrają o czwórkę z Rosją

ME: Bułgarzy pokonali Estonię, zagrają o czwórkę z Rosją

Siatkarze Bułgarii pokonali w trzech setach reprezentację Estonii w pierwszym meczu play-off mistrzostw Europy. Bułgarzy tym samym awansowali do jutrzejszego ćwierćfinału, w którym zmierzą się z głównym faworytem do złotego medalu - Rosją.

W pierwszym secie faworyci z Bałkanów już na samym początku wypracowali sobie 3-punktową przewagę (5:2), której pilnowali do końca seta, którego ostatecznie wygrali pięcioma oczkami (25:20). Drugi set był z początku dużo bardziej wyrównany, jednak Bułgarzy wykorzystując świetny serwis Mateja Kazijskiego zdobyli siedem punktów z rzędu (14:7). Wydawało się, że losy seta są już przesądzone, jednak Estończycy nie poddali się i do końca walczyli o zwycięstwo w drugiej partii doprowadzając do wyniku (24:23), w czym wydatnie pomogła świetna dyspozycja w polu zagrywki oraz w ataku Olivera Venno. Set zakończył się wygraną Bułgarów (25:23) po zepsutej zagrywce Venno.

Trzecia partia niespodziewanie rozpoczęła się dwupunktowym prowadzeniem Estończyków (2:4), ale faworyci jeszcze przed pierwszą przerwą techniczną zdołali wyjść na prowadzenie (8:7). Bułgarzy szybko powiększyli swoją przewagę nawet do pięciu oczek (15:10), jednak podobnie jak w drugim secie drużyna Estonii zdołała dogonić zdekoncentrowanych przeciwników i dwukrotnie doprowadziła do remisu (19:19) i (21:21). Końcówka trzeciej partii, i jak się okazało całego meczu należała jednak do Bułgarii, która zwyciężyła w tym secie 25:22, i w całym spotkaniu (3:0). W drużynie Estonii na wyróżnienie zasłużył Oliver Venno, który długimi okresami ciągnął grę swojej reprezentacji i to właśnie on dobrą zagrywką i skutecznością w ataku pozwolił Estończykom walczyć o zwycięstwo w dwóch partiach meczu. Filarami zespołu Bułgarii byli dzisiaj głównie Matej Kazijski, który podobnie jak Venno błyszczał w ataku, jak i w polu serwisowym, bardzo skuteczni na środku Wiktor Josifow i Teodor Todorow. Z dobrej strony pokazał się również zmiennik Władimira Nikołowa, Tsvetan Sokołow.

Po meczu powiedzieli:

Kert Toobal, kapitan reprezentacji Estonii: -Bułgaria jako lepszy zespół wywalczyła kwalifikację do kolejnej rundy. Mamy jednak nadzieję, że choć trochę zaskoczyliśmy rywali. Dobrze zagrał Kazijski, a my nie byliśmy w stanie w pełni się skoncentrować na swojej grze, nie podbijając ataków w obronie. Nie mogę powiedzieć, że jestem rozczarowany, dla nas już sama gra w fazie play-off była dużym sukcesem.

Arvo Keel, trener reprezentacji Estonii: – Główna różnica między naszymi zespołami polega na tym, że Bułgaria ma zawodników personalnie lepiej dysponowanych, z najlepszymi umiejętnościami indywidualnymi. Dzięki temu są zespołowo tak silni, że mogą zdobywać medale mistrzostw świata czy Europy.

Władimir Nikołow, kapitan reprezentacji Bułgarii: – Jesteśmy zadowoleni ze zwycięstwa i wyniku, tym bardziej, że nasza wygrana, 3:0, była dość wyraźna. Jednak nasi przeciwnicy zagrali lepiej niż ktokolwiek mógłby się spodziewać.

Radostin Stojczew, trener reprezentacji Bułgarii: – Ten mecz był trudny z psychologicznego punktu widzenia. Wiedzieliśmy, że musimy wygrać. Spodziewaliśmy się, że Estonia uniknie większej liczby błędów w końcówkach setów.

Bułgaria – Estonia 3:0
(25:20, 25:23, 25:22)

Bułgaria: Żekow (3), Kazijski (14), Nikołow (9), Josifow (5), Todorow (7), Aleksjew (8), Iwanow (libero) oraz Skrimow, Ananiew i Sokołow (7)
Estonia: Pajusalu (3), Pupart (10), Kreek (5),Toobal (1), Venno (14), Nommsalu (2), Esna A. (libero) oraz Keel, Esna S. (libero), Meresaar, Kivisild (3) i Rosenblatt (7)