Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > Michał Mieszko Gogol: Mamy sposób na Słowaków

Michał Mieszko Gogol: Mamy sposób na Słowaków

fot. archiwum

- Wydaje się, że ta drużyna dorosła do takiego poważnego grania, jednak będziemy mieć sposób na Słowaków - w wywiadzie dla Strefy Siatkówki, grę najbliższych rywali biało-czerwonych, zapowiadając walkę o każdy punkt, oceniał Michał Mieszko Gogol.

Patrząc na pierwsze i drugie spotkanie w wykonaniu polskiej reprezentacji, można powiedzieć, że ten obraz gry w meczu z Bułgarami nie wyglądał tak dobrze jak w spotkaniu inauguracyjnym? Czego zabrakło w grze biało-czerwonych?

Michał Mieszko Gogol:Nie do końca udało nam się utrzymać poziom zagrywki, jeżeli mówimy o serwisie typu "flot", zawodnicy którzy zagrywali "z góry" zagrywali mocno i dobrze, dodatkowo z dość dobrą regularnością i trafiali w boisko, natomiast nie do końca udało nam się odrzucić Bułgarię od siatki "flotem". W pierwszym secie owszem funkcjonowało to bardzo dobrze, mieliśmy dużo piłek za darmo, które przekuwaliśmy na punkty. Zabrakło tego w kolejnych partiach, ale trzeba też z całym szacunkiem podejść do rywali, którzy zagrali bardzo dobrze. Bułgarzy podchodzili blisko do przyjęcia, wielokrotnie nie do końca czysto odbijali, ale wiadomo, że przy tych odbiciach palcami, w tym pierwszym uderzeniu, jest tolerancja i podchodząc na krótki dystans mieli z tego dużo korzyści.

Po meczu Bułgarów ze Słowacją spodziewaliście się takiej gry podopiecznych Stojczewa? Był jakiś element, którym was szczególnie zaskoczyli?Bułgarzy znacznie więcej, niż w poprzednich meczach, grali środkiem, te zagrania nie zawsze były czyste. Niezależnie czy to były ataki gdzie my czekaliśmy w obronie, piłki trafiane niedokładnie czy miękko kiwane, na pewno była to niekonwencjonalna Bułgaria. Zakładaliśmy sobie, że trzeba wykluczyć dwóch zawodników Kazijskiego i Nikołowa – był taki moment, że nie było ich na boisku i taktycznie nasza drużyna zagrała bardzo dobrze. Dużo krwi nam napsuł Nikołow i ta zmiana wypadła dobrze. Mimo wszystko, jakby to wszystko zglobalizować takim czynnikiem decydującym było ich dobre przyjęcie, możliwość grania wszystkich opcji, nie byliśmy w stanie odrzucić ich od siatki. Udało się to w pierwszym secie, w kolejnych było już trudniej. Wcale nie graliśmy złego meczu, to było dobre spotkanie, w końcu graliśmy z jedną z najlepszych drużyn w Europie i na świecie.

Mam nadzieję, że utrzymamy nasz dobry poziom gry. To, że przegraliśmy z Bułgarią było kwestią kilku akcji. Trzeba przyznać, że siatkarsko Bułgaria o te kilka piłek była od nas lepsza. Z pewnością poziom spotkania był niezły.

Spodziewaliście się takiej gry Bułgarów widząc ich porażkę ze Słowacją?

W meczu ze Słowakami oni wcale nie zagrali tak dobrze, nie zagrywali tak jak w spotkaniu z nami. Sprawili nam dużo problemów swoim serwisem i to była taka Bułgaria, której należało się spodziewać. A nie taka, która zagrała trochę zachowawczo w tym elemencie w meczu ze Słowacją, co też, ostatecznie przełożyło się na bardzo dobrą grę Słowaków w ofensywie.

Gra i zwycięstwa reprezentacji Słowacji uznawane są za niespodziankę. Można powiedzieć, że awans Słowaków to pierwsza sensacja tych mistrzostw?

Oczywiście sensacja, ale tutaj też klucz leży w przyjęciu bo widzieliśmy bardzo dużo spotkań Słowaków na wideo, przed tymi mistrzostwami, gdzie przyjmowali fatalnie. Niezależnie czy to był Sopko, Diviš czy Hupka, może jedynie libero Ondrušek cały czas trzymał równy poziom. Jednak Słowacy mieli też bardzo duże problemy z flotem, ale tutaj na mistrzostwach przyjmują dobrze. To jest ta różnica, która czyni Słowaków mocną drużyną, dlatego, że u nich do tej pory największym mankamentem było przyjęcie, a w tej chwili kiedy dobrze przyjmują są bardzo groźni na siatce.

W czym tkwi siła reprezentacji Słowacji? Mówiono, że brak Michala Masnego to duże osłabienie dla tego zespołu.

Świetnie gra rozgrywający Skladaný, który na pewno jest zaskoczeniem tutaj dla wszystkich. Gra naprawdę dobrze, wszyscy spodziewali się, że to Zaťko będzie pierwszym rozgrywającym, po tym jak nie ma Masnego, jest tymczasem Skladaný. Równie dobrze prezentuje się atakujący Martin Nemec, świetnie blokują środkowi – wydaje się, że ta drużyna dorosła do takiego poważnego grania. Jednak będziemy mieć sposób na Słowaków, mamy ten sposób, natomiast zobaczymy jak będzie z egzekwowaniem tych naszych założeń.

Jaka jest metoda na zatrzymanie podopiecznych Emanuele Zaniniego?

Trzeba będzie wyjść bardzo skoncentrowanym na mecz ze Słowacją i dać z siebie wszystko. Prezentujemy dobrą grę, ale jest też co poprawiać, więc trzeba teraz spokojnie nie myśleć o naszej grze w meczu z Bułgarią, ale już o Słowakach. Skoncentrujemy się na tym jak podejść do kolejnego rywala.

Patrząc na system punktacji tegorocznych mistrzostw, być może już po pierwszym miejscu Polska będzie pewna awansu do kolejnej rundy.

Przygotujemy wszelkie tabelki, aby być pewnym swego. Natomiast nasza sytuacja wcale nie jest taka zła. Interesuje nas przede wszystkim dobra gra i jej przełożenie na wynik, czyli to czego zabrakło w meczu z Bułgarią. Wiadomo, że wchodzą w grę różne systemy, nie zamierzamy na to patrzeć, chcemy grać jak najlepiej żeby wygrywać i prezentować dobrą siatkówkę. Zrobimy wszystko, żeby po ostatnim meczu grupowym wychodzić z hali, jako zwycięzca.

Unikacie porównań do zespołu sprzed dwóch lat, na co więc stać polską kadrę, jaką widzimy w Pradze?

Mamy do czynienia z zupełnie inną reprezentacją. Nie byłem w Turcji dwa lata temu, więc nie chciałbym dokonywać żadnych porównań. Istotne jednak jest to, co trener podkreśla wielokrotnie – musimy zastanowić się, co w tej chwili jest dla nas najlepsze i szukać takich rozwiązań, które dla tej drużyny i tych zawodników, pod tych konkretnych przeciwników, są najlepsze. Jeżeli znajdziemy optymalne rozwiązanie na każdy mecz i uznamy je za najlepsze to takiej opcji będziemy się trzymać. Każdy po cichu marzy o jakimś sukcesie, ale droga do niego jest bardzo długa i kręta, bo nie ma róży bez kolców.

* w Pradze rozmawiała Edyta Bańka (Strefa Siatkówki)

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Mistrzostwa Europy, reprezentacja Polski mężczyzn

Tagi przypisane do artykułu:
, , , , ,

Więcej artykułów z dnia :
2011-09-12

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved